Çözüldü Realtek güncelleştirme sonrası ses gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sirius144p

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba,

"Acer Nitro AN515-56" laptopumda Windows 10 kullanıyorum. Laptopa kulaklık taktığımda 15-20 saniyede bir gelen dip cızırtı sesi geliyordu. Bu taktığım her kulaklıkta oluyordu. Düzeltmek için birkaç sürücü güncelleştirmesi yapmak istedim. Fakat Realtek sürücününün Windows 10 sürümünü kurmak yerine yanlışlıkla Windows 11 kurduktan sonra laptopta hiç ses alamamaya başladım.

Sorunu çözmek için denediğim yöntemler;

• Önce BIOS güncelledim. Bu herhangi bir değişiklik yaratmadı.
  • Daha sonra Realtek sürücüsünü güncelledim. Yanlışlıkla Windows 11 için olan sürümü kurmuşum. Buradan sonra ses hem hoparlörde hem kulaklıkta tamamen gitti.
  • Yanlış kurduğum Windows 11 Realtek sürücüsünü kaldırıp Windows 10 için olan sürümü kurdum fakat bir değişiklik olmadı. (bunu birkaç kez yaptım)
  • Ses ayarlarında hoparlör Realtek olarak görünüyor. Sınamaya tıkladığımda "sınama sesi çalınamadı" uyarısı alıyorum.
  • Sorun gider yaptığımda "ses hizmetleri yanıt vermiyor" uyarısı alıyorum.
  • Driver Booster hiç kullanmadığım bir program fakat bir de onunla deneyeyim dedim sürücüleri güncelleştirmeyi ona bıraktım. Sonuç alamadım.
  • Hizmetler'den Windows Ses'i kontrol ettim. Oturum açma ayarları "local service" olarak görünüyor. Başka konularda yazana göre bu doğru.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Not: Sürücüleri buradan yükledim;

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
DDU ile ses sürücülerini temiz bir şekilde kaldırmak işe yarayabilir.

Aşağıdaki linkte DDU rehberi mevcut. Rehberde ekran kartı sürücüsü kaldırılıyor fakat sen ses kartını seçip Realtek'i kaldıracaksın. Örnek olsun diye koydum rehberi. DDU ayarlarında en aşağıdaki "Windows bir aygıt için bir sürücü aradığında..." diye devam eden seçenek işaretli olsun.

DDU işleminden sonra aşağıdaki linkten sürücüyü indirip kur.
ZIP'in içerisindekileri bir klasöre çıkart ve çıkarttığın klasördeki Setup.exe dosyası ile kurulumu gerçekleştir. Kurulum bittikten sonra senden bilgisayarını yeniden başlatmanı isteyebilir, başlatırsın.

Aşağıdaki linkte DDU rehberi mevcut. Rehberde ekran kartı sürücüsü kaldırılıyor fakat sen ses kartını seçip Realtek'i kaldıracaksın. Örnek olsun diye koydum rehberi. DDU ayarlarında en aşağıdaki "Windows bir aygıt için bir sürücü aradığında..." diye devam eden seçenek işaretli olsun.

ZIP'in içerisindekileri bir klasöre çıkart ve çıkarttığın klasördeki Setup.exe dosyası ile kurulumu gerçekleştir. Kurulum bittikten sonra senden bilgisayarını yeniden başlatmanı isteyebilir, başlatırsın.

Çözüm

Size ne kadar teşekkür etsem az. İki gündür bu sorunu çözemiyordum. Başka bir çarem kalmayınca buraya konu açtım. DDU daha önce GPU kaldırmak için kullanmama rağmen aklıma gelmemişti.

Şu an sorunum çözüldü çok teşekkürler.

Geri
Yukarı