Realtek HD Audio 2. ekrandan sonra mikrofon çalışmıyor

Rowsen.05

Yoctopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd ryzen 7 5700x
Nvdia rtx3060
32 gb ram
Meslek
Grafik Tasarım Uzmanı
Merhaba. 1 yıl içerisinde aldığım sistemde ses / mikrofon sıkıntısı yaşıyorum.

DeepCool CC560 650W 80+ marka modelli bilgisayar kasamın ön paneldeki 3.5 mm jak girişini kullanarak Corsair HS35 kulaklığını kullanmaktaydım fakat mikrofonum çalışmamaya başladı (sadece mikrofon kısmı, ses geliyor), konnektör ile ASUS Prime A320M-K modelli anakartımın jak girişlerini kullanmayı denediğimde sonuç aynıydı.

Çözüme ulaşmak için yaptığım işlemler sırası ile:
-DDU ile Realtek ve ekran kartı sürücülerini kaldırıp temiz kurulum yapmak.
-Format sonrası işlemi tekrar etmek.
-Windows 11 ile temiz kurulum yapıp işlemleri tekrar etmek.
-Windows 10 ile temiz kurulum yapıp işlemleri tekrar etmek.
-AMD chipsetlerini güncellemek.
-Ekran kartı driverını güncellemek.
-Realtek Audio driverlarının 5 - 6 adet farklı varyasyonlarını denemek (anakart üreticisinin önerdiği driver dahil)
-BIOS ayarlarını kontrol etmek.
-Kasa içerisindeki HD Audio panelinin kontrolü.
-Realtek kontrol panelinden farklı seçenek varyasyonları.

Yukarıdaki işlemleri yapmama rağmen sonuç aynı şekilde devam etmekte. Kulaklığı farklı PC ve platformlarda test ettim. Sorunsuz çalışmakta olduğunu gördüm.

Mesleğim gereği Zoom toplantılarına dahil olmaktayım. Yaklaşık 3 gündür kendimce sisteme zarar vermeyecek şekilde çözüm aramaktayım fakat netice alamadım. Yardımcı olur iseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Çalıştırır zaten ses kartı işlevi görüyor kulaklığı taktığın zaman mikrofonu da görüyor sizin probleminizin jak girişinizden kaynaklı olduğunu düşündüğüm için USB girişli aygıt önerdim ama siz yine de bir piyasa araştırması yapın almadan.

Çok teşekkür ederim desteğiniz için.

Geri
Yukarı