Çözüldü Realtek Kurulumu Sonrası Denetim Masası'nda Gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

10Piece

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Realtek'i kuruyorum fakat denetim masasında gözükmüyor. Sadece C:\Program files (X86)\Realtek burada var. Ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İlk attığınız linkde hata veriyor kendi destek sayfasına girince Windows 10'u seçince integrated graphics çıkıyor ses ile alakalı birşey çıkması gerekmiyor mu?
Haklısınız, ilk link açılmıyor. Sürücü sayfasının linkini atmıştım. Diğer linke gelince de işletim sisteminizi Windows 10 seçmeyin, Windows 8.1 olarak seçin. Windows 10 için sürücü bulunmuyor. Windows 8.1 sürücüsünü de bir uyumsuzluk çıkmazsa kurabilirsiniz. Bu arada en üstte verdiğim linkteki sürücüyü de indirebilirsiniz. Hani şu technopat üzerinden verdiğim link.
Ekleme: Windows 8.1 sürücüsünün VIA sayfasından direkt indirme bağlantısı:
Umarım bu çalışır. Kolay gelsin.
Merhaba, Realtek'i kuruyorum fakat denetim masasında gözükmüyor. Sadece C:\Program files (X86)\Realtek burada var. Ne yapmam lazım?
Eğer doğru sürümü kurduysanız şunu yapın:
"C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA" yoluna girin ve "RAVCpl64.exe" dosyasına çift tıklayarak açın. Dosyanın adından anlaşılacağı gibi bu dosya Denetim Masası dosyası. Bu dosyaya tıkladığınızda hem ses paneli önünüze açılacak hem de Denetim Masasına simgesi yerleşecektir. Tabii klasik sürüm sürücüyü anakart üreticisinin sayfasından indirdiyseniz. Not: Bu klasör içerisindeki diğer exe dosyalarını da açmayı deneyebilirsiniz.

Üstteki yöntem işe yaramazsa bunu kurun. Sizin yaşadığınız sorunu yaşayan çok kullanıcı var.
Kurmadan önce DDU ile ses sürücülerinizi kaldırın.
  1. DDU’yu buradan indirin.
    Display Driver Uninstaller (DDU)
  2. DDU’yu açarken güvenli moda geçin.
  3. DDU’yu açtığınızda önce seçenekler ekranı gelecek karşınıza. Buradan mavi ile işaretlediğim seçeneğe tik koyun. Bu işlem yerine cihazın internet bağlantısını kesebilirsiniz.
    ddusecenekleri.png
  4. Sonra karşınıza bu ekran gelecek. Burada kırmızı ile işaretlediğim yerdeki ayarları değiştireceksiniz. En baştaki seçeneği Ses Kartı olarak değiştirin. Ses Cihazını Seç kısmını da Realtek ile değiştirin.
    dduarayuzu.png
  5. Son olarak siyah ile işaretlediğim düğmeye basıp sürücünüzü kaldırma işlemini başlatın. Burada yeniden başlatmadan sürücüyü silerseniz yüksek ihtimalle sürücüyü kurarken aynı hatayı alırsınız. Bundan sonra Realtek sürücüsünü kurarken hata almamanız gerek.
    ddu.png

Eğer doğru sürümü kurduysanız şunu yapın:
"C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA" yoluna girin ve "RAVCpl64.exe" dosyasına çift tıklayarak açın. Dosyanın adından anlaşılacağı gibi bu dosya Denetim Masası dosyası. Bu dosyaya tıkladığınızda hem ses paneli önünüze açılacak hem de Denetim Masasına simgesi yerleşecektir. Tabii klasik sürüm sürücüyü anakart üreticisinin sayfasından indirdiyseniz. Not: Bu klasör içerisindeki diğer exe dosyalarını da açmayı deneyebilirsiniz.
Sizin söylediğiniz yolda Realtek dosyası yok sadece "C:\Program files(x86)\Realtek" yolunda Realtek adlı dosya var. Yani içinde exe dosyası var tıklıyorum ama oda açılmıyor.
Üstteki yöntem işe yaramazsa bunu kurun. Sizin yaşadığınız sorunu yaşayan çok kullanıcı var.
Şimdide bunu deneyeceğim.
Bunu kurmayı denedim fakat hata verdi.

Son düzenleme:
Bunu kurun. Buradaki aşamaları eksiksiz yapın.
  1. Denetim masası > Program kaldır kısmında Realtek olan programı silin. Eğer bu program yoksa 2. adıma atlayın.
  2. C:\Program Files\RealtekRealtek klasörünü kaldırın. Eğer bu klasör yoksa 3. adıma geçin.
  3. C:\Program Files (x86)\Realtekklasörünü kaldırın. Eğer bu klasör yoksa 4. adıma geçin.
  4. Bunu kurun.
Silip kurdum ama hala aynı.

Yeni konular

Geri
Yukarı