Reboot yaptıktan sonra GRUB silinmesi

Daha fazla  
Bilgisayarımda Windows 10 ve Ubuntu 20.04 vardı. Ubuntu'nun bulunduğu bölümü (sda5) sildim. Ubuntu'nun bulunduğu yere Manjaro root bölümünü kurdum. 512 MB FAT32 sda6 bölümü açıp GRUB'un oraya kurulmasını sağladım. Şu an sistemi kullanabiliyorum ama ne zaman sistemi yeniden başlatsam GRUB siliniyor, Boot menüsünde de olmuyor. Manjaro USB'si ile girip tekrar GRUB'u kurunca geliyor, Boot menüsünde de gözüküyor. Ama yine yeniden başlattıktan sonra siliniyor. Silinmemesi için ne yapmam gerek? Bu arada Ubuntu'dan kalma GRUB da duruyor ama GRUB komut satırını açıyor.

Ayrıca şunu fark ettim. Manjaro'nun EFI bölümü için kullandığım sda6 bölümü Windows'ta otomatik olarak E: diskine atanmış ve içinde efi uzantılı dosya bulunuyor. Normalde bunun boot menüsünde gözükmesi gerekmez mi?

Yani Manjaro için ayrı bir EFI bölümü mü var?

Şöyle söyleyeyim, ilk başta Manjaro için ayrı EFI bölümü açmıştım ve GRUB onda kurulu. Daha sonra bu silinmelerden sonra Windows ile aynı EFI bölümüne de kurdum. Şu an Windows'un EFI bölümünde Manjaro ve Windows isimli klasörler var ve kendi EFI uzantılı dosyaları var. Burada sorun yok. EasyBCD ile olmayınca EasyUEFI indirdim. Boot menüsüne hem Manjaro için yaptığım EFI bölümünü hem de Windows ile aynı bölümde olan EFI dosyasını ekledim farklı isimlerle. Daha sonra yeniden başlattım. BIOS'a girdim. İkisini arka arkaya en üste aldım ve kaydedip çıktım. Boot menüsüne girdiğimde sadece Windows Boot Manager vardı, aynı şekilde BIOS'ta da. Daha sonra yine aynı şekilde EasyUEFI'den ekledim her ikisini de. Hiç BIOS'a girmeden boot menüsünden seçip girince Manjaro açılıyor ama ne zaman yeniden başlatsam tekrar yok oluyor. Bundan hiçbir şey anlamadım. EFI dosyaları duruyor ama boot menüsündeki girdileri kendi kendine siliniyor.

/etc/fstab dosyasında efi bölümü hangisi görünüyor.
Dosyasının içinde bu yazıyor:
[CODE title="Kod:"]# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a device; this may
# be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
# disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
UUID=6290-492A /boot/efi vfat umask=0077 0 2
UUID=184ba9c3-5960-479b-b85d-25de462bd1c5 / ext4 defaults,noatime 0 1
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0[/CODE]
Firmware bugı olabilir. Grub Update edebilir veya systemdboot kullanabilirsin.
Pacman -S grub ile baştan kurdum. Grub-install, grub-mkconfig, update-grub komutlarıyla da baştan kurdum ama sorun hala devam ediyor. Ayrıca şunu fark ettim; Manjaro'dayken reboot yapıp tekrar Manjaro'ya girersem sorun yok ama ne zaman Windows logosu gözükse boot menüsünden Manjaro girdileri siliniyor. Ayrıca BIOS'da Manjaro'yu en üste alsam bile F12 menüsünden seçmediğim sürece her türlü Windows 10 açılıyor. Yani Windows'la ilgili bir sorun var sanırım.

Dosyasının içinde bu yazıyor:
[CODE title="Kod:"]# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a device; this may
# be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
# disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
UUID=6290-492A /boot/efi vfat umask=0077 0 2
UUID=184ba9c3-5960-479b-b85d-25de462bd1c5 / ext4 defaults,noatime 0 1
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0[/CODE]

Pacman -s grub ile baştan kurdum. Grub-install, grub-mkconfig, update-grub komutlarıyla da baştan kurdum ama sorun hala devam ediyor. Ayrıca şunu fark ettim; Manjaro'dayken reboot yapıp tekrar Manjaro'ya girersem sorun yok ama ne zaman Windows logosu gözükse Boot menüsünden Manjaro girdileri siliniyor. Ayrıca BIOS'da Manjaro'yu en üste alsam bile F12 menüsünden seçmediğim sürece her türlü Windows 10 açılıyor. Yani Windows'la ilgili bir sorun var sanırım.

Bilgisayar Firmware'i bazen Grub girişlerini yabancı görebililyor ve silebiliyor, benzer bir problem yaşayan arkadaş systemdboot kullanarak sorununu çözmüştü tavsiye ederim, grub gibi bloated değildir.

Bilgisayar Firmware'i bazen Grub girişlerini yabancı görebililyor ve silebiliyor, benzer bir problem yaşayan arkadaş systemdboot kullanarak sorununu çözmüştü tavsiye ederim, grub gibi bloated değildir.
Önceden sistemde Ubuntu 20.04 varken GRUB hiç sıkıntı çıkarmıyordu, Windows ile beraber kullanıyordum. Bu bilgisayara Ubuntu dışında ilk defa başka bir Linux kurdum, Arch tabanlı olmasından olabilir mi? Ayrıca systemdboot nasıl kurabilirim, ilk defa duydum.

Önceden sistemde Ubuntu 20.04 varken GRUB hiç sıkıntı çıkarmıyordu, Windows ile beraber kullanıyordum. Bu bilgisayara Ubuntu dışında ilk defa başka bir Linux kurdum, Arch tabanlı olmasından olabilir mi? Ayrıca systemdboot nasıl kurabilirim, ilk defa duydum.
Arch'ın kullandığı grub versiyonundan olabilir belki, systemdboot kurup konfigüre etmelisin.

Yeni konular

Geri
Yukarı