Reboot yaptıktan sonra GRUB silinmesi

Daha fazla  
Bilgisayarımda Windows 10 ve Ubuntu 20.04 vardı. Ubuntu'nun bulunduğu bölümü (sda5) sildim. Ubuntu'nun bulunduğu yere Manjaro root bölümünü kurdum. 512 MB FAT32 sda6 bölümü açıp GRUB'un oraya kurulmasını sağladım. Şu an sistemi kullanabiliyorum ama ne zaman sistemi yeniden başlatsam GRUB siliniyor, Boot menüsünde de olmuyor. Manjaro USB'si ile girip tekrar GRUB'u kurunca geliyor, Boot menüsünde de gözüküyor. Ama yine yeniden başlattıktan sonra siliniyor. Silinmemesi için ne yapmam gerek? Bu arada Ubuntu'dan kalma GRUB da duruyor ama GRUB komut satırını açıyor.

UUID=6290-492A /boot/efi vfat umask=0077 0 2

Bunun hangi disk bölümüne ait olduğunu çıktı ile bir başkasının anlaması imkansız. sudo blkid komutu ile hangi disk bölümü olduğunu sizin tespit etmeniz gerekiyor.

Grubu onarırken; efi disk bölümünün, Windows'un efi dosyalarının bulunduğu disk bölümü ile aynı olduğundan emin olun. Sonra fstab dosyasınındaki disk bölümünü de buna göre değiştirin. Yani fstab dosyasındaki, efi satırının UUID değerini değiştireceksiniz.

Eğer Manjaro ayrı bir efi bölümü kullanarak kurulum yaptıysa ve bu kullanılmaya devam ediyorsa, sorun büyük ihtimalle bundan kaynaklıdır.

Geri
Yukarı