Recep Baltaş'ın Tweet'ini Anlayamadım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne diyeyim ki? Bu da bir düşüncedir. Çoğu konuda haklısın ama bunların hepsinin sebebinin kapitalizm olduğuna katılmıyorum. Sosyalizm de gelse insan bozuk olduktan sonra o da yozlaşır. Bu da benim düşüncem.
Onu da eğiterek çözemez miyiz? Tek derdimiz insanların karakteri olsa keşke.

Son düzenleme:
Kokuşmuş bir düzen var ortada. Sen bunları çok kurcalama. Bir şey değiştiremezsin.

O kadar kokuyor ki bulunduğumuz bölgeye yakın sanayi sitesi var. Kimyasalların mide bulandıran kokusu içimize işliyor. Neden mi? Onlar daha çok kazansın diye.

Kapitalizm ve Sosyalizm kendilerini üreten bilim adamlarının insana bakış açısını yansıtan görüşlerdir. Birisi insandan çok sermayeye önem verir diğeri ise emeğe önem verir.
Saf kapitalizm döneminde insanlar minimum 14 bazen 17-18 saat kadar çalışmaktaydı. Yıllık tatil, bayram tatili falan gibi tatiller, işten çıkarılınca tazminat gibi haklar da yoktu. Saf kapitalizm budur.
Birilerinin zenginleşmesi için birilerinin bir şekilde sömürülmesi gerekir.
İşçi sınıfının mücadelesi sonucunda kazanılan hakları kapitalizme mal etmek bilgisizliktir. Eğer işçi sınıfı bu sistem ile mücadele etmemiş olsaydı şu an milyonlarca insan bildiğimiz köle konumunda olacaktı.

Bu güne kadar hiçbir kapitalist bilim adamı çalışanların haklarını savunmamıştır onlar sadece karlılığı artırmaya kafa yormuştur. Doğa, emek, insan hakları gibi kavramları göz ardı etmişlerdir.
Şu an batıdaki sistem “sosyal devlet” anlayışı ile ortaya çıkan bir sistemdir. Kapitalizm ve sosyalizmin karışımıdır.
Bence doğrusu da bu.
Bu sistemin başarısını kapitalizme mal etmek işçi sınıfının mücadelesini görmezden gelmek demektir.

Yazılanların hepsini okuyamadım, ama çoğu kişinin kapitalizme düz mantıkla; "Amerika kapitalist" bu düşünceyle baktığından dolayı, kapitalizmin ana fikrini kavrayamıyor. Bura da kapitalizmin iyi yanlarını uzun anlatacak değilim, araştırın ve kapitalizmin aslın da günümüze en uygun ideolojisi olduğunu anlayın.

Yazılanların hepsini okuyamadım, ama çoğu kişinin kapitalizme düz mantıkla; "Amerika kapitalist" bu düşünceyle baktığından dolayı, kapitalizmin ana fikrini kavrayamıyor. Bura da kapitalizmin iyi yanlarını uzun anlatacak değilim, araştırın ve kapitalizmin aslın da günümüze en uygun ideolojisi olduğunu anlayın.
Ekonomi okudum üstüne yüksek lisans yaptım ama sizin gibi anlayamadım. Nereden araştırdınız acaba ?
Nedir kapitalizmin ana fikri?

Kapitalism ne kadar insanlar arası sınıflar oluştursa da elimizdekinin en iyisi. Herkes gücün tek bir kişiye verildiğini yazmış, doğru ama bu güce sahip birkaç kişi olunca yarış doğuyor ve gücü bölüyorsun, yani tek bir ayakkabı markası olduğunu düşünün tüm ülkede, bu markanın sahibi istediği fiyata satar istediğini yapar çünkü eşsizdir değil mi? Peki aynı ülkede aynı büyüklükte 10 ayakkabı markası olursa? Bir markanın sahibi fiyatları düşürse diğerleri de koşa koşa düşürür ki ün ve alıcı kaybetmesin, birisi yeni teknolojiler ile daha ucuza üretmeye başlasa diğerleri de bunu yakalamak zorunda yoksa çok büyük alıcılar kaybederler, değil mi?
Kısaca kapitalism hem gücü bölen hem de gücü elinde tutanların insanların boğazlarını sıkamayacağı bir sistem yaratıyor. Pratikte de dengeli güçte markalar yaratılır pazardaki güç bölünürse hiçbir sorun olmaz.

Daha iyi bir sistem nasıl kurulur gücü daha da fazla bölebilcek bir sistem kurarsın insanlar daha da rahatlar anca o zaman.

Haftalık 40 saat çalışma olayını Henry Ford ilk uygulayanlardan biridir.
Kapitalist denilen ülkelerde ki işçi hakları, komünist ve sosyalist ülkelerden daha fazla.
Ek mesai ücreti diye kavram var.
Ekonomi okudum üstüne yüksek lisans yaptım ama sizin gibi anlayamadım. Nereden araştırdınız acaba ?
Nedir kapitalizmin ana fikri?
Hocam önerdiğiniz kitap kaynak var mı, ekonomi için? Belli şeylerde genel kültürümü arttırmak istiyorum.
Hocam döviz ne olur ileride?
Helâl olsun kardeş ne güzel yazmışsın @FCLivorno . İşçilerin 15 dk'lık çay molalarına bile karışan patronlar ve elini bacağını kaybeden işçilerin haklarına bile gasp edildiği dünyada neleri konuşuyoruz.
İşte onu yapan ülkeler genelde eski doğu bloğu ülkeleri ve bizim gibi kapitalizmi düzgün uygulayamayan ülkeler.

İşçi sınıfının da cehenneme kadar yolu var. Sendika üyeliği, mola vs. diyorsunuz da; kendi düşen ağlamaz! Hepsi seçimde AKP’ye oy veriyorlar.
O kadar kokuyor ki bulunduğumuz bölgeye yakın sanayi sitesi var. Kimyasalların mide bulandıran kokusu içimize işliyor. Neden mi? Onlar daha çok kazansın diye.
Yurtdışın da yaşasanız, şikayet etme hakkınız olur. Ancak Türkiye gibi ülkelerde şirketleri dava edemezsiniz.
Oysa liberal ülkelerde dev şirketler bile dava edilebiliniyor.
Sorun da burdan kaynaklanıyor zaten. İnsan bu sistemlere takılmayabilir ama Kapitalist üretim altında milyonlarca insan kıt kanaat açlık sınırı seviyesinde yaşamak zorunda kalıyor. Türkiye'de açlık ve yoksulluk sınırından bahsetmeme gerek yok sanırım. Bu sistemler ile iç içeyiz maalesef görmezden gelme şansımız yok. Kimse bu sistemleri hayatlarında sorgulayarak yaşamaz zaten. İşçi sınıfının içinde olduğu şartlar maalesef bu insanları eğitimden de uzak bırakıyor. Aldıkları maaşı kiraya mı yetsin, çocuklarının masrafına mı yetsin, tatile çıkabilen kaç işçi var? Bu sistemin aç gözlü üretim politikaları yüzünden kaç kişi elini kolunu makinelere kaptırıp sakat kalıyor biliyor musun? Kaç işçi Sendika için işçilere öncülük edip işinden oluyor biliyor musun?
O çok sevdiğiniz işçiler; gidip bu durumu yaratanlara oy veriyorlar. Soma da kaç işçi öldü, sonuç? Seçimde gene AKP gene AKP.
Beter olsun böyle işçi sınıfı. O işçi haklarını hak etmiyorlar.
Ayrıca karma ve liberal ekonomi olan ülkelerdeki refah seviyesi daha yüksek. Mutat Özün diye aratın youtube da.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı