Recep Baltaş'ın Tweet'ini Anlayamadım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben çok bildiğimi ya da bu konu üstünde tonlarca kitap okuduğumu iddia etmedim ki. Tüm konu boyunca benim söylediğim sadace iki şey vardı;

1- İnsanlar refahın daha iyi olduğu yerlere sebebi sadace bu olmak üzere gidebilirler. Bu insanıdır. Yargılamayın. İstisnalar hariç her insan özgürce, korkmadan ve refah içinde yaşamak ister.

2- Kapitalizm yokken de insanlar açtı. Sistemlere körü körüne bağlanıp tapınmayın. Her şey insanın iyiliği için.

Sadace bu iki cümleyi söylediğim için bir anda beni ''kapitalizm''in savunucusu ilan edip saldırmaya başladınız. Bu iki cümlenin neresinden ben her şeyin en iyisini bilirim. Kömünizmi yalayıp yuttum anlamı çıkardınız. Yok ''Komin değil kömün.'' yok ''Orası böyle yönetiliyor. Burası şöyle. O sosyalist bu kominist.'' yok ''O onun kuklası bu bunun kuklası, öyle gidilmez, böyle gidilmez.'' siz bunları söylediniz de ben mi alıntılayıp aksini iddia ettim? Fikrimi söyledim ve geçtim. Aksine siz beni alıntılayıp alıntılayıp uzattınız. Az çok sizi tanıdığım ve fikirlerinizi bildiğim için konuyu uzatmamak ve kalbinizi kırmamak için işi gırgıra vurdum. İsteseydim konuyu işin içinden çıkılmaz ve birbirimize hakaret edeceğimiz noktaya da taşırdım. Açıkca söylüyorum ben fikrimi söyledim. Siz de fikirlerinizi söylediniz burası özgür bir forum. Ama ben sizinle ''Komünizm''i tartışmak istemiyorum. Çünkü ''Komünizm'' umrumda değil. Kimseye bir şey kanıtlamak gibi bir derdim de yok. Yani uzatmanın bir anlamı yok. Bu konuda tartışmakta daha istekli birini bulun.

Son düzenleme:
Şahsen ben saldırıya falan geçmedim, ne diye saldırayım ki konuşuyoruz işte. :) Sen bana cevap yazdın ben de sana yazdım hepsi bu. :) Bunu başka birine söylüyorsan bilemem tabi. Ama Kapitalizm ve Sosyalizm hakkında bir şeyler yazdın biz de bir şeyler yazdık. Bu kadar abartmaya lüzum yok bence. :) Burada kimse bu işin profesörü değil elbette ama insanların bilmediği yaşamadığı bir üretim biçimine körü körüne kötüdür şudur budur demeleri tuhaf.

Burada kimse bu işin profesörü değil elbette ama insanların bilmediği yaşamadığı bir üretim biçimine körü körüne kötüdür şudur budur demeleri tuhaf.
Ben gayet makul bir şey söyledim. Sistemlere körü körüne bağlanmayın, dedim. Burda bulunan hiç kimse yaşamadı kömünizmi. Söylediğim şey içinde profesör olmaya gerek yok zaten. Gayet makul basit bir tanımlama yaptım. Lastik gibi uzatıldı. Hala daha uzatmaya çalışıyorsun. Ben nerede köminizm kötü, demişim? İnsanlar kömünizm varken de açtı. Sistemlere çok takılmayın, insana bakın diyorum. Bu kadar uzatmanın bir anlamı var mı?

Son düzenleme:
Ben gayet makul bir şey söyledim. Sistemlere körü körüne bağlanmayın, dedim. Burda bulunan hiç kimse yaşamadı kömünizmi. Söylediğim şey içinde profesör olmaya gerek yok zaten. Gayet makul basit bir tanımlama yaptım. Lastik gibi uzatıldı. Hala daha uzatmaya çalışıyorsun. Ben nerede köminizm kötü, demişim. İnsanlar kömünizm varken de açtı. Sistemlere çok takılmayın, insana bakın diyorum. Bu kadar uzatmanın bir anlamı var mı?
Hemen hemen tüm mesajlarında Kore, Çin, SSCB olunca farklı bir şey çıkmıyor maalsef yazdıklarından. Bir mesajında ABD'de mi yaşamak istersin Çin de mi diye sorman bile art niyetli bence. Ama sen bunu da inkar edeceksen gerçekten uzatmaya gerek yok. Defalarca söyledim o saydığın ülkelerde Sosyalist ya da Komünist sistem yok diye ama sen ısrarla burada örnek verdin. Sistemlere takmayalım demek Kapitalist sömürü insanların kanını emerken biraz vurdum duymazlık olmuyor mu? Uzatmadık sadece senin yazdığın mesajlara (ki bazıları alay eder tarzdaydı) cevap vermeye çalıştık. Cevap vermemizden mi rahatsız oluyorsun anlamadım? Sosyalist üretim biçimi denenmeli diyor insanlar sadece. Bu kadar agresif olman bile kışkırtır insanları ayrıca.

Hemen hemen tüm mesajlarında Kore, Çin, SSCB olunca farklı bir şey çıkmıyor malesef yazdıklarından. Bir mesajında ABD'de mi yaşamak istersin Çin de mi diye sorman bile art niyetli bence. Ama sen bunu da inkar edeceksen gerçekten uzatmaya gerek yok. Defalarca söyledim o saydığın ülkelerde Sosyalist ya da Komünist sistem yok diye ama sen ısrarla burada örnek verdin. Sistemlere takmayalım demek Kapitalist sömürü insanların kanını emerken biraz vurdum duymazlık olmuyor mu? Uzatmadık sadece senin yazdığın mesajlara (ki bazıları alay eder tarzdaydı) cevap vermeye çalıştık. Cevap vermemizden mi rahatsız oluyorsun anlamadım? Sosyalist üretim biçimi denenmeli diyor insanlar sadece. Bu kadar agresif olman bile kışkırtır insanları ayrıca.
Ben o ülkeleri refah örneği için kullanmıştım. Komünizm için değil. Gırgıra neden vurduğu mu da söyledim. Kapitalist, komünist, sosyalist vb. ben bunlara hiç girmedim bile. Fark ettiysen hiç içeriğe girmeden basit çıkarımlar yaptım. O kadar taraflı yorumlar yaptın ki. Ben de sistemlere takılma, dedim. Komünizm de pirüpak değil, dedim. Olay bundan ibaret yani. İstersen sabaha kadar aynı şeyleri tekrar tekrar yazalım.

Ben o ülkeleri refah örneği için kullanmıştım. Komünizm için değil. Gırgıra neden vurduğu mu da söyledim. Kapitalist, komünist, sosyalist vb. ben bunlara hiç girmedim bile. Fark ettiysen hiç içeriğe girmeden basit çıkarımlar yaptım. O kadar taraflı yorumlar yaptın ki. Ben de sistemlere takılma, dedim. Komünizm de pirüpak değil, dedim. Olay bundan ibaret yani. İstersen sabaha kadar aynı şeyleri tekrar tekrar yazalım.
Sorun da burdan kaynaklanıyor zaten. İnsan bu sistemlere takılmayabilir ama Kapitalist üretim altında milyonlarca insan kıt kanaat açlık sınırı seviyesinde yaşamak zorunda kalıyor. Türkiye'de açlık ve yoksulluk sınırından bahsetmeme gerek yok sanırım. Bu sistemler ile iç içeyiz maalesef görmezden gelme şansımız yok. Kimse bu sistemleri hayatlarında sorgulayarak yaşamaz zaten. İşçi sınıfının içinde olduğu şartlar maalesef bu insanları eğitimden de uzak bırakıyor. Aldıkları maaşı kiraya mı yetsin, çocuklarının masrafına mı yetsin, tatile çıkabilen kaç işçi var? Bu sistemin aç gözlü üretim politikaları yüzünden kaç kişi elini kolunu makinelere kaptırıp sakat kalıyor biliyor musun? Kaç işçi Sendika için işçilere öncülük edip işinden oluyor biliyor musun? O yüzden benim böyle kan emici bi sistemi görmezden gelmem imkansız. Ona bakarsan ben Anarşizmi isterim. Bu da bir fikir sonuçta ya da ne bileyim biri de der ki İslami kurallar gelsin. Ama sonuç olarak hayatın ve bu korkunç sistemin bize dayattığı insanlık dışı hayatı ve onun gerçeklerini kimse görmezden gelemez. Hele ki işçi sınıfının içinde hayatı boyunca çalışıp hayatından bezen insanlarsa.... Sabaha kadar ben de yazarım o ülkelerdeki yaşam koşullarıyla Sosyalist üretim biçiminin hiç bir ilgisi yok diye. Sosyalist üretim biçiminden bahsedeceksek; bu işin kitabını yazmış insanları ve fikirlerini örnek göstermek gerek.

Helâl olsun kardeş ne güzel yazmışsın @FCLivorno . İşçilerin 15 dk'lık çay molalarına bile karışan patronlar ve elini bacağını kaybeden işçilerin haklarına bile gasp edildiği dünyada neleri konuşuyoruz.

Helâl olsun kardeş ne güzel yazmışsın @FCLivorno . İşçilerin 15 dk'lık çay molalarına bile karışan patronlar ve elini bacağını kaybeden işçilerin haklarına bile gasp edildiği dünyada neleri konuşuyoruz.
Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de bu Kapitalist Türkiye iktidarı işçilerin tazminat haklarını gasp edip işverene yedirmeye çalışıyor. (Kapitalist de değil aslında anca Kapitalizmin uşaklığını yapabiliyor)

Ne diyeyim ki? Bu da bir düşüncedir. Çoğu konuda haklısın ama bunların hepsinin sebebinin kapitalizm olduğuna katılmıyorum. Sosyalizm de gelse insan bozuk olduktan sonra o da yozlaşır. Bu da benim düşüncem.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı