Red Dead Redemption 2 Grafik Kartlarını Ciddi Şekilde Zorluyor

İzlediğim bir video'da GTX 1070 optimize edilmiş ayarlarda 70-80 FPS alıyordu. Texture kalitesi ultra ve diğerleri de high ve medium, ultra karışık.

Çok da kötü sayılmaz.

Yıl 2017 bir Nisan Ayı;

Herkesten GTX 1080'i 1070'i boşver GTX 1060 al 1080P'de en az 4-5 Sene götürür. Hem GTX 1070 2K kartı 1080p'ye fazla gelir sözleri duyuyorduk.

Bugün:

Bırak GTX 1060'ı RTX 2060 bile acı çekiyor 1080P'de. 144 Hz monitör kullanıyorsun 26 FPS alıyorsun. Ayar düşürsen bile adamakıllı FPS alabileceğin şüpheli. 1 Senedir oyun oynamaktan soğudum, şöyle tadını çıkara çıkara Ultra'da oyun oynayamıyorum artık. Ama tabi ya, GTX 1060 1080p kartı GTX 1080 çok gelir param cebime kalsın. Tahmin ediyorum ki şu an da RTX 2070 2K kartı diye RTX 2060 aldırılan kişiler tabloya bakıp verdikleri paraya acıyordur.

Demem o ki paranızın yettiğinin en iyisini alın. Yüksek çözünürlükte iyi FPS verebilecek teknik verilere sahip kartlara 2K kartı, 4K kartı diyenlere de inanmayın.

Yıl 2017 bir Nisan Ayı;

Herkesten GTX 1080'i 1070'i boşver GTX 1060 al 1080P'de en az 4-5 Sene götürür. Hem GTX 1070 2K kartı 1080p'ye fazla gelir sözleri duyuyorduk.

Bugün:

Bırak GTX 1060'ı RTX 2060 bile acı çekiyor 1080P'de. 144 Hz monitör kullanıyorsun 26 FPS alıyorsun. Ayar düşürsen bile adamakıllı FPS alabileceğin şüpheli. 1 Senedir oyun oynamaktan soğudum, şöyle tadını çıkara çıkara Ultra'da oyun oynayamıyorum artık. Ama tabi ya, GTX 1060 1080p kartı GTX 1080 çok gelir param cebime kalsın. Tahmin ediyorum ki şu an da RTX 2070 2K kartı diye RTX 2060 aldırılan kişiler tabloya bakıp verdikleri paraya acıyordur.

Demem o ki paranızın yettiğinin en iyisini alın. Yüksek çözünürlükte iyi FPS verebilecek teknik verilere sahip kartlara 2K kartı, 4K kartı diyenlere de inanmayın.
Yazınıza katılıyorum. Bence RDR2 bu duruma istisna olabilir, en azından şimdilik. Kararlılık güncellemeleri her hafta gelmeye devam edecek, her defasında daha ileri götürülecektir kararlılık elbet. Ben direkt R* oyunlarını bunun dışında tutuyorum, elbette sıkıntı çözülür, Ubisoft değiller. Eskiden "GTA V kaldırır mı?" diye soruluyordu, artık "RDR2 Ultra-High'da oynatı mı? / RDR2 kaldırır mı?" diye sorulacak ve benchmark testlerinde artık ilk olarak bu oyun kullanılacak.

Ubisoft demişken, sürekli eksik oyunlar çıkartan bir firma. Eksikliği buglarından, gerçek hayata göre olan tutarsızlıklarından ve saçmalıklarından tutun da optimizasyon problemlerine kadar fark ediliyor. Zaten sürekli oyun çıkartıyorlar, dediğim gibi. Bir sıkıntı oluyor, o oyunun düzelmesini beklemek yerine insanlar yeni oyunda bunun düzeltilmesini bekliyor, çok aptalca. Yeni oyun çıkıyor, bu sefer beraberinde daha başka saçmalıklar getiriyor.

Zamanında Ubisoft oyunlarını crakleyen gruplara / bağlantılı oldukları sitelere bağışlar yapardım. Ubisoft'un o oyunu 180TL ise, oyunu torrentten oynayıp, 3-4 saat sonra silip 70-80TL'lik bağışı crackleyenlere gönderdiğimi hatırlarım. Artık indirip 2-3 saatimi ayırmıyorum bile, yaptığım bağışların da gereksiz olduğunu fark edebildim sonunda, biraz uzun sürdü ama :D .

@Silinen üye Ubisoft konusunda herkes hemfikirdir diye düşünüyorum.

Aslında ne kadar optimizasyon sorunlu oyunlar da olsa Watch Dogs 2, AC: Origins ve AC: Odyssey'i hakkıyla oynayamadığım için içimde kaldı diyebilirim.

Sadece Ubisoft oyunları da değil, bugün çıkan oyunlarda düşük FPS almak yine kabul edilebilir ancak aldığım günden beri oynamak isteyip de oynamaya kalkıştığım neredeyse tüm oyunlarda 60 FPS bandının altına düştüğüm için kart bir türlü içime sinmedi. Param yetmiyor olsa yine derim ki paramın yettiğinin en iyisini aldım demek ki bu kadar oynanıyor ama öyle de değildi. Tamamen tavsiyeler üzerine ve bu ortaya atılmış 2K, 4K kartı muhabbeti yüzünden fazla para vermedim.

Oynayamadığım daha doğrusu istediğim performansı alamadığım için oynamadığım oyunlara da şu örnekleri verebilirim;
  • Watch Dogs 2
  • AC: Origins
  • AC: Odyssey
  • Kingdom Come: Deliverance
  • Deus Ex: Mankind Divided
  • Monster Hunter: World
  • Dishonored 2
  • Control
  • Final Fantasy XV
Diyeceksiniz ki saydığın oyunların çoğu optimizasyon sorunlu. Sorunlu olması bu oyunların daha iyi bir sistemle de oynanamayacağı anlamına gelmiyor maalesef. Oynayıp bitirdiğim ancak keşke daha iyi bir performans alsaydım dediğim oyunlardan en büyüğü ise The Witcher 3: Wild Hunt. Takıntılı mıyım bilmiyorum ancak şu FPS 60'ın altına düştüğünde keyfim kaçıyor ve bu sebeple bu oyunu da Hairworks kapatarak ve bazı ayarları düşürerek oynadım.

Biraz günah çıkarma gibi oldu bu, rahatladım. İçime sinmiyordu ilk günden beri de kendimi kandırıyordum, derdimi bir tek buraya anlatabildim ve şimdi rahat rahat uyuyabilirim.

2013 yılında çıkan konsol rahatlıkla 30fps çalıştırıyor ancak 2018de çıkan RTX 2060 sıkıntı yaşıyorsa durup düşünürüm 5000TLyi yeni ekran kartına mı yoksa konsola mı versem diye.

Geri
Yukarı