Red Dead Redemption 2 TAA Bulanıklığı

Artorias74

Kilopat
Makaleler
11
En yüksek Preset'te oynuyorum, sabit durunca görüntü oldukça netken hareket etmeye başlayınca çimen, otlar bulanıklaşıyor. TAA Medium/High denedim, Sharpening arttırdım pek değişmedi sadece görüntü pikselleşti, Motion Blur kapalı. Sürücü problemi mi diye DDU'da kullandım en güncel sürücülere geçtim yine olmadı. Sadece Resolution Scale 1.5 yaparsam veya TAA kapatırsam düzeliyor ve. TAA kapatılınca ise tırtıklı bir görüntü oluyor. DX12'ye geçince birazcık daha net duruyor ama yine de bulanıklaşıyor hareket edince. Epic versiyona sahibim. Aslında YouTube'da oynanış videolarına baktığımda görüyorum aynı problemi fakat biraz daha anlaması zor. Burada da benzer bir sorun paylaşılmış fakat çözülememiş Blurry vegetation when moving Sizce normal mi?
Buraya da ekran görüntüleri yükledim 4MB'dan büyük olduğu için.

1623653542620.png

1623653501012.png

Sistem: i5 10400F, RTX 3060, 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Videonun 19. dakikasında gösterilen ayarları deneyin bir de, bu ayarlardan birisi bulanıklık yapıyordu ama hangisi hatırlamıyorum, bu video sayesinde net bir görüntü elde etmiştim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videonun 19. dakikasında gösterilen ayarları deneyin bir de, bu ayarlardan birisi bulanıklık yapıyordu ama hangisi hatırlamıyorum, bu video sayesinde net bir görüntü elde etmiştim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Denedim hocam tüm ayarları. Resolution scaling 1.5 olmadıkça veya TAA kapatmadıkça hareket edince oyun bulanıklaşıyor.
Bu videoda çimlere, otlara bakın anlarsınız ne demek istediğimi. Sizde de böyle problem var mı? Emin olamadığım şey bu normal mi yoksa benim sistemde mi sorun var? Çünkü bazı arkadaşlar TAA oyunu bulanıklaştırıyor yazmış bazıları da bende problem yok yazmış. TAA açıkken, karakter sabit duruken ve hareket halindeyken çimenli bir yerde ekran görüntüsü paylaşabilirseniz iyi olur aslında.

Son düzenleme:
Denedim hocam tüm ayarları. Resolution scaling 1.5 olmadıkça veya TAA kapatmadıkça hareket edince oyun bulanıklaşıyor.
Bu videoda çimlere, otlara bakın anlarsınız ne demek istediğimi. Sizde de böyle problem var mı? Emin olamadığım şey bu normal mi yoksa benim sistemde mi sorun var? Çünkü bazı arkadaşlar TAA oyunu bulanıklaştırıyor yazmış bazıları da bende problem yok yazmış. TAA açıkken, karakter sabit duruken ve hareket halindeyken çimenli bir yerde ekran görüntüsü paylaşabilirse iyi olur aslında.
TAA kapatmayı neden istemiyorsunuz? Videoda benim gözüme çarpan bir anormallik olmadı, oyun normal gözüktü.

TAA kapatmayı neden istemiyorsunuz? Videoda benim gözüme çarpan bir anormallik olmadı, oyun normal gözüktü.
TAA kapatınca bu seferde titreme oluyor, kenarlar tırtık tırtık gözüküyor. Videoda 0:16 süresinde yerdeki çimenlere, otlara bakın bir de 0.19'dakine bakın. Oyunda baya ilerleyene kadar fark etmemiştim ben de, sonra sabit durunca görsellik falan gözüme çarptı. 1440p çözünürlükte bile bulanıklık yaşayanlar olmuş forumda.

RDR2 yi ps4 te bitirmiş biri olarak söylüyorum oyunun pc prtu sorunlu maalesef 1080p de çamur gibi görüntü veriyor. Oyunu full hd çalıştırp çalıştırmadığını dahi bilmediğimiz Ps4 de kat kat iyiydi grafikler üstelik pc d gtx1660 superim olmasına rağmen. İstersen ayarları ultra yap sorun ortadan kaybolmayacak. TAA kapat diyenler sadece saçmalıyor kenar yumuşatma olmadan olmaz. Üstelik bariz anti aliasing sorunu olan bir oyun motorunda. Yapabileceğin şeyler:
1-) Dx 12 de oynamak texture lar olması gerektiği gibi load edildiği için kısmen daha az bulanık görüntü veriyor.
2-) TAA yı highe almamak onun yerine taa medium fxaa on şekinde kullanmak en iyi kenar yumuşatma efektini verecektir.
3-) Resulation Scale açabilrsen düzelir çözünürlük arttığı için. Aslında oyun da 4k için port edilmiş pc ye bu yüzden alt çözünürlüklerde hep b*k gibi görünüyor.
4-) Sharpening efekt biraz netleştirir ama ben tercih etmiyorum.
En iyi çözüm 4k da oynamak. Oyun bozuk maalesef yapacak başka bişey yok.

Bu videoda dakika
14:10'a gelin tüm ayarları yapın. Buna ek olarak çözünürlük ölçeğini 1500'e kadar getirin eğer fps oynanamayacak kadar düşüyorsa 1250'e getirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı