Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

OgnitorenKs

Kilopat
Makaleler
16
Bildiniz gibi Red Dead Redemption 2 bilgisayar bileşenlerini oldukça yoran bir oyun. Bende yaptığım araştırmalar sonucu ayarlarımı görseldeki gibi yaptım. Ekranda çizgiler çizgiler çıktığı için V-Sync açık olarak kullanıyorum.

RDR2.jpg

1603663204856.png

1603663238653.png

Bu ayarları yaparken youtube'daki videodan faydalandım. Her bir ayarın FPS üzerindeki etkisini tek tek hesaplayarak en iyi ayarın hangisi olduğunu gösteriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dün akşam iyice test ettim kendimce, Optimizasyon olarak vulkan ve dx12 farklı tepkiler veriyo, vulkanda 75 fps de Bazen (at koştururken) fareyi sağ sol yaparken saliselik sanki takılıyomuş hissi veriyo,Fps aynı,gpu kullanımıda yüksek. windows bordless yapınca Bide oyunun sağ tık özelliklerinden pencereli kenarlıkları devredışı bırak deyince(adını yanlış yazmış olabilirim) azalıyo bu sorun.
Dx12 de böyle sorunlar hiç olmuyo, 60 fps de hatta 55 de bile yağ gibi kayıyo, ama bunda olur olmadık yerde aniden vulkandan daha şiddetli olarak takılma oluyo. O sırada gpu kullanımı anlık %70-80 lere falan düşüyo ve fps anlık 40 vs gösteriyo. Dx12 de bu sorun olmasa aslında çok daha güzel grafik ve optimizasyon veriyo.
Aynen Strawberry. Bende ilk zamanlar garipsemiştim. Detaylıca kasabaya baktığımda, kasabada yok yok:) nehirler köprüler,evler, ışıklandırmalar,insanlar,atlar vs yoğun burda, bide kasaba diğer yerlere göre daha küçük iç içe. Haliyle fps düşüşü normal, bende de 70 ten 55-60lara düşüyo. Saint deniste bile bu Kadar düşüş yok. Oyun fps dengesi çok değişik, Optimizasyonla alakalı mı bilmiyom. armadelloda 90-100 fps, strawberrde 55-60 fps🤠

Aynen Strawberry. Bende ilk zamanlar garipsemiştim. Detaylıca kasabaya baktığımda, kasabada yok yok:) nehirler köprüler,evler, ışıklandırmalar,insanlar,atlar vs yoğun burda, bide kasaba diğer yerlere göre daha küçük iç içe. Haliyle fps düşüşü normal, bende de 70 ten 55-60lara düşüyo. Saint deniste bile bu Kadar düşüş yok. Oyun fps dengesi çok değişik, Optimizasyonla alakalı mı bilmiyom. armadelloda 90-100 fps, strawberrde 55-60 fps🤠
Anlık haritalara göre fps düşüşü normal sanırım. Çünkü assassin's creed syndicate de şehire girince 65 den 40 45 e kadar düşüyor.

Strawberry denilen yerde FPS bayağı dibe vuruyor o mekanın optimizasyonu oldukça kötü.
Aynen bugünde oraya bir kaç görev için gittim. Yine drop yedim. Oyunda en nefret ettiğim bölgedir.
Anlık haritalara göre fps düşüşü normal sanırım. Çünkü assassin's creed syndicate de şehire girince 65 den 40 45 e kadar düşüyor.
Haritadaki bütün şehirlere gittim, 2-3 fps oynar oynamaz. Strawberry bölgesinde @FalconPolat dediği gibi optimizasyon sorunu var. 47 FPS'de kasma hissiyatı yaşamam gerekir, ama oyunda sanki 20 fps alıyormuşum gibi geliyor.
Bence optimizasyonla alakalı. Dediğiniz gibi Saint Deniste olmayan şey burada niye oluyor.

Son düzenleme:
Dün akşam iyice test ettim kendimce, Optimizasyon olarak vulkan ve dx12 farklı tepkiler veriyo, vulkanda 75 fps de Bazen (at koştururken) fareyi sağ sol yaparken saliselik sanki takılıyomuş hissi veriyo,Fps aynı,gpu kullanımıda yüksek. windows bordless yapınca Bide oyunun sağ tık özelliklerinden pencereli kenarlıkları devredışı bırak deyince(adını yanlış yazmış olabilirim) azalıyo bu sorun.
Dx12 de böyle sorunlar hiç olmuyo, 60 fps de hatta 55 de bile yağ gibi kayıyo, ama bunda olur olmadık yerde aniden vulkandan daha şiddetli olarak takılma oluyo. O sırada gpu kullanımı anlık %70-80 lere falan düşüyo ve fps anlık 40 vs gösteriyo. Dx12 de bu sorun olmasa aslında çok daha güzel grafik ve optimizasyon veriyo.

Çözüm
Ben vulkan da kullandım ayarları, FPS 60 üstü olmasına rağmen sanki 10 fps veriyormuş gibi takılıyordu. Dx12'den memnunum herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor. Anlık düşmeler oyunla alakalı zaten optimizasyon sıkıntılarını tam anlamıyla çözmediler.
Oyunun oynanışıyla ilgili şikayetim çok fazla. Misal etleri tek tek pişirmemiz, sonra ava giderken at üzerine sadece 1 hayvan bırakılması da bence oyun için basit kaçmış, avladıklarımızı at arabasının üzerine bırakabilseydik çok güzel olurdu. Ayrıca et pişirirken harita felan hiçbir şey görünmemesine rağmen eşkiyalar gelip sizi öldürebiliyor. Bu olay çok saçma madem saldıran birileri var bari savunma pozisyonuna hızlıca geçmeme müsaade et. Birde oyunun menü ekranından çıktıktan sonra at üzerindeyken oyun kafayı yiyor at sağa sola doğru gitmeye başlıyor 3-4 saniye böyle devam ediyor. Sonra aşırı şekilde eşkiya grupları var, artık öldürmekten sıkıldım. Oyunda yolda birini vuruyorsun bölgeden uzaklaşmana rağmen yapay zeka orada sana aranıyorsun diyor, bu olay çok saçma aramızda dağ var ama yapay zeka benim o adamı vurduğumu saptayıp ihbar etmeye çalışıyor, karakterin görünmesi imkansız zaten, bence ihbar etmede ki menzil olayı baya abartılı olmuş. Oyunun 1.finali %65'de geliyor, 2. ve son final %80'de geliyor, ikinci final için görevleri de çok az buldum. Ayrıca John'un yaşadığı yerde misal yerleşim yerinde görev yaparken misal tavuk yemi taşıyacaksın, bunu atın üstüne atmana izin vermiyor yürüyerek yavaş yavaş gideceksin. Sonra hayvanlara yem bırakma yerinde 3-4 tane saman balyası var, bunları git gel yaparak götürüyorsun ki bence çok saçma, oyun bize bunları toplu bir şekilde oraya taşıyabilme imkanı vermeliydi. Yani bir araba olsaydı veya kendimiz inşa etseydik. Bunlar benim oyunun sevmediğim noktaları. Ha oyunun mükemmel hikayesi ve grafiklerinin önüne geçer mi? cevap hayır. Sadece saydıklarımı yaparken aşırı sinir oluyorum.

Gta4 e baktım youtubeden, pekte optimizasyon yapamamışlar, umarım rdr de böyle olmaz.
Hikayeyi 1-2 saat oynadım, ağır ingilizce olduğu için türkçe yamayı beklemeye karar verdim. gördüğüm kadarıyla sağlam bi hikayesi var.
Online de 101 levelim. 300 saati geçen oynanış sürem var. Hikayeye oranla online kısmı daha pratik. Loot, kamp,uyku vs.

Bazı mesajları okuyorumda çok yanlış bilinen şeyler var. Öncelikle bir oyun ekran kartının %100'ünü kullanamıyorsa asıl sorun vardır. Ya optimizasyon sorunu ya da CPU darboğaz yapıyordur. GPU'nun %100 kullanımı olması gereken normal bir durumdur. Siz FPS'yi 60'a sınırlayarak bu kullanımı düşürürsünüz ve enerji tasarrufu sağlarsınız (ve ekranda yırtılmaları engellersiniz). Ekran kartı %100 kullanılıyor diye zorlandı, ömrü çok kısaldı diye birşey yok. Yani tabiki azalıyor ama içten yanmalı araba motoru değil ki bu normal kullanınca 300.000 yapsın, basınca 50.000de bitsin :)

Gta4 e baktım youtubeden, pekte optimizasyon yapamamışlar, umarım rdr de böyle olmaz.
Hikayeyi 1-2 saat oynadım, ağır ingilizce olduğu için türkçe yamayı beklemeye karar verdim. gördüğüm kadarıyla sağlam bi hikayesi var.
Online de 101 levelim. 300 saati geçen oynanış sürem var. Hikayeye oranla online kısmı daha pratik. Loot, kamp,uyku vs.
hocam online da hiç oyundan atma sorunu yaşadınız mı? Ben bir ara girdim de 10 dk oynuyordum sonra 0x20010006 hatası veriyordu. Bazen 10 dk içinde tekrardan girebiliyordum. Bazen de bu süreç çok uzuyordu saatler sürüyordu.

Bende son 1 aydır süreç aynen şöyle ilerliyor;
Sadece 2-3 günde bir 10 dakika arayla en fazla 2-3 kez oyundan atıyor, ama ondan sonra bi daha hiç atmıyo. 100mb lik ttnet fiber modem kullanıyom. Yeni modem kurulum yapıldı. Yani sorun tamamen rockstarın serverleri ile alakalı. Şimdiye kadar öyle aman aman bi sorun teşkil etmedi bende. Bence bundan ziyade grafik optimizasyon sorunları daha fazla. İ9 9900k+Rtx 2080ti kullanıyom. 2k da görüntü o kadar iyi değil, 4k da da low-medium-high 40-50 fps içime sinmiyo, klavye mouse oynadığım için sağlam bi 60-70 fps istiyom. Bu yüzden 2k+1.25 resulution scale + ulta-high-medium karışımı takılıyom.
2 ay öncesine oranla disconnect hatasında bayağı azalma olmuş ama.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı