Redbox cayma bedeli nasıl olur?

Mirac533

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar Redbox almayı düşünüyorum Türk Telekom port açma için telefonuma bakma zahmetine bile girmediğinden, bunun cayma bedeli nasıl hesaplanmakta?
Bu haber ve bu makale: Taahhütlü İnternet Aboneliğimi Cayma Bedeli Olmadan Nasıl İptal Ettirdim?
Örneğin o makalede şöyle bir şey yazıyor:

Öncelikle bu süreçte hizmet alamadığım için hizmet kesintisiyle ilgili kanun ve yönetmelikleri araştırdım.

Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği 16. Madde 2. Fıkra: Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

Yani taşındığım yerde bana aynı nitelikte bir hizmet veremedikleri için bu yönetmelik beni koruyor ve hiçbir ücret ödemeden aboneliğimi bitirebileceğim söyleniyor. Ancak bununla yetinmedim.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 52. Madde 4. fıkra: Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

İşte asıl can alıcı nokta burası. Bu maddeyi okuyunca “bu şirketler yıllarca bizi kandırmış” hissine kapılıyorsunuz. Yani mobil operatörlerin ve internet servis sağlayıcılarının bir yıldan fazla yaptığı sözleşmelerin aslında tüketici için bir önemi yok. Tüketici 12 aydan daha fazla süreli imzaladığı sözleşmeden ister ilk ay, ister 13. ay ayrılsın hiçbir ceza ödemeksizin bu sözleşmesini iptal edebiliyor. Bu noktada okuduğum maddeye emin olamadım ve YouTube videosu var mı diye araştırmaya başladım. Tam da konunun uzmanını buldum ve doğru anladığımı teyit ettim.

https://www.mevzuat.gov.tr/File/Gen...Tur=KurumVeKurulusYonetmeligi&mevzuatTertip=5 ama bu mevzuatta 16. maddede böyle bir şey geçmiyor, peki o Ntv'nin haberi yalan mı? Bilgisi olan bir arkadaş cevap verebilir mi lütfen?

Edit: 22. maddedeymiş, ama alacağım Redbox tarifesi 12+12 aylık gözükmekte, bunun taahhüdü nasıl geçmekte bilmiyorum, bir kerede 24(12+12)'lik bir sözleşme mi imzalatıyorlar ya da iki defada 12'lik mi bilmiyorum, cevap verebilirseniz sevinirim.

Edit2: Redbox 150GB alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu ilk önce müşteri hizmetlerine sorsanız ya da mail atsanız daha iyi olmaz mıydı?

Müşteri hizmetlerinin evet bu duruma göre sıkıntısız cayabilirsiniz gibi bir şey demesi milyonda bir ihtimal. Mevzuata uygun bir şekilde caysan bile paranın üstüne yatıyorlar THH ile 1 sene uğraşıp alabiliyorsun. Haklı olduğunu senden iyi bildikleri halde her türlü çamura yatıyorlar.

İndirimsiz ve indirimli fiyat üzerinden ilerideki aylarda elde edeceğiniz indirim miktarı kadar cayma bedeli çıkar. Örneğin paket 150 TL indirimsiz fiyata sahip. 85 TL de indirimli yani taahhütlü fiyatı olsun. 6 ay kullandınız diyelim. Eğer caymak isterseniz geriyle kalan 6 ay için 325 TL cayma bedeli ödersiniz. 12 aydan uzun süreli yapılan sözleşmelerde ilk yılınızı doldurduktan sonra herhangi bir sebep belirtmeksizin sözleşmenizi feshedebilirsiniz. Eğer cayma bedeli almak isterlerse tüketici hakem heyetine başvurarak bunu iptal ettirebilirsiniz.

Artık cayma bedeli olarak değil de örnek veriyorum tarifenin gerçek fiyatı 80 TL ama bunu 250 TL olarak gösterip sizden yine 80 TL alıyorlar. Fakat iş iptal etmeye geldiği zaman cayma bedeli yerine ben 250 TL olan tarifeyi sana 80 TL olarak kullanman için indirim yaptım deyip yaptığı indirim bedelini istiyor. Yani paşa paşa ödüyoruz.

Artık cayma bedeli olarak değil de örnek veriyorum tarifenin gerçek fiyatı 80 TL ama bunu 250 TL olarak gösterip sizden yine 80 TL alıyorlar. Fakat iş iptal etmeye geldiği zaman cayma bedeli yerine ben 250 TL olan tarifeyi sana 80 TL olarak kullanman için indirim yaptım deyip yaptığı indirim bedelini istiyor. Yani paşa paşa ödüyoruz.

Aynen öyle geçen bir yerde görmüştüm adamlar 16 Mbps'lik pakete 200 lira fiyat biçmiş 12 aylık tahaattün ile 80 liraya düşüyor, olur da iptal edersen 4 ay bile kullanmış olsan 3 ay boyunca sana toplam 480 TL indirim yapmıştık ver o indirimin parasını diyorlar.

Müşteri hizmetlerinin evet bu duruma göre sıkıntısız cayabilirsiniz gibi bir şey demesi milyonda bir ihtimal. Mevzuata uygun bir şekilde caysan bile paranın üstüne yatıyorlar THH ile 1 sene uğraşıp alabiliyorsun. Haklı olduğunu senden iyi bildikleri halde her türlü çamura yatıyorlar.
bi kere zaten müşteri hizmetlerine de ulaşamıyorum

İndirimsiz ve indirimli fiyat üzerinden ilerideki aylarda elde edeceğiniz indirim miktarı kadar cayma bedeli çıkar. Örneğin paket 150 TL indirimsiz fiyata sahip. 85 TL de indirimli yani taahhütlü fiyatı olsun. 6 ay kullandınız diyelim. Eğer caymak isterseniz geriyle kalan 6 ay için 325 TL cayma bedeli ödersiniz. 12 aydan uzun süreli yapılan sözleşmelerde ilk yılınızı doldurduktan sonra herhangi bir sebep belirtmeksizin sözleşmenizi feshedebilirsiniz. Eğer cayma bedeli almak isterlerse tüketici hakem heyetine başvurarak bunu iptal ettirebilirsiniz.

Ben de almayı düşünüyorum ama burada alengirli işler var gibi geliyor 12+12 diyor arkadaşın dediği gibi 1 yıllık yaptıktan sonra 1 yıllık daha yapmasın sözleşmede farklı gösterirler sonra ödemek zorunda kalırız. 2 sene önce Superbox aldım onda bile taahhüt bittikten sonra hattı kapatana kadar canım çıktı. Bunlara elini veren kolunu kaptırır mecbur olmasak ne hat ne internet hiçbir şey almam bunlardan.

Yeni konular

Geri
Yukarı