Redbubble ve Payoneer üzerinden yapılan işlemlerde vergi alınır mı?

Blacksford

Femtopat
Daha fazla  
Selam, ben henüz reşit değilim. Bir haftaya reşit olacağım, şimdiden redbubble hesabını oluşturup içine tasarımlarımı yüklemeye başladım.
Vergi konusu sürekli kafamı kurcalıyor, aşırı daraltıcı bir şey. Reşit olduğum gün payoneer hesabımı açıp, Redbubble'a bağlıyıcam ki ürünlerim listelensin(satışa çıksın)ben ürünleri satsam ve payoneer hesabıma parayı çeksem, bunun için vergi ödemem gerekir mi?
İşin için de satış olduğu için, şahıs firması açmam gerekiyor. Ama bu masrafları karşılayabilir miyim, gelen para bunları öder mi? Ödese bile kâr bırakır mı bilmiyorum. Redbubble'dan para kazanan, vergisini ödeyen kişiler yardımcı olursa çok sevinirim. Redbubble olmak zorunda değil, yurt dışına satış yapan veya komisyon üzerinden çalışan kişiler'de bilgilerini aktarabilir.
Saygılar.

Eğer Payoneer hesabınıza herhangi bir şirketten 100 dolar ve üzeri para yatırılırsa (ki sizin için bu Redbubble oluyor) Payooner'den fiziki kart alabiliyorsunuz. Bu kart sayesinde ATM'lerden dolar olarak paranızı çekebilirsiniz. Bu yöntemin en önemli yanı ATM'lerden yaptığınız fiziki işlemlerden herhangi bir şekilde vergi ödemezsiniz. Ödersiniz de, ATM'lerden yaptığınız için fark edilmesi çok zor olur. Fakat Payoneer üzerinden parayı Türkiye'de bulunan bir banka hesabına aktarırsanız ve bunu sürekli yaparsanız, banka tarafından maliyeye bildirilirsiniz. Bu da cezai işlem başlatılmasına sebep olur. Yani, fiziksel kart alırsanız herhangi bir şirket kurmanıza gerek kalmaz. Diğer türlü kurmanız yararınıza olacaktır.

Peki her şeyi sağlama almak istiyorsam, vergi vermek istiyorsam, nasıl bir yol izlemeliyim ?
Vergi vermek için illa firma açmak gerekiyor mu ?

Peki her şeyi sağlama almak istiyorsam, vergi vermek istiyorsam, nasıl bir yol izlemeliyim?
Vergi vermek için illa firma açmak gerekiyor mu?
Vergi verebilmek için vergi mükellefi olmanız ve gelir beyannamesi vermeniz gerekiyor. Bu beyannameyide sizin adınıza ancak bir muhasebeci ya da mali müşavir verebilir. Mükellef olmanız için de şahıs şirketi kurmanız gerek.

Çok teşekkür ediyorum, son bir sorum olucak.
Payoneer'de ki para ile kripto alımı yapsam, sonra o kriptoyu banka hesabıma çeksem, sorun olur mu ?

Çok teşekkür ediyorum, son bir sorum olacak.
Payoneer'de ki para ile kripto alımı yapsam, sonra o kriptoyu banka hesabıma çeksem, sorun olur mu?
Payoneer fiziki ya da sanal kart ile kripto borsalarına dolar aktarılıyor mu bilmiyorum. Aktarılıyorsa bile bu işlemin de ileride herhangi bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı bilinmez. Yani riskli bir yol.

Eğer payoneer hesabınıza herhangi bir şirketten 100 dolar ve üzeri para yatırılırsa (ki sizin için bu redbubble oluyor) Payooner'den fiziki kart alabiliyorsunuz. Bu kart sayesinde ATM'lerden dolar olarak paranızı çekebilirsiniz. Bu yöntemin en önemli yanı ATM'lerden yaptığınız fiziki işlemlerden herhangi bir şekilde vergi ödemezsiniz. Ödersiniz de, ATM'lerden yaptığınız için fark edilmesi çok zor olur. Fakat payoneer üzerinden parayı Türkiye'de bulunan bir banka hesabına aktarırsanız ve bunu sürekli yaparsanız, banka tarafından maliyeye bildirilirsiniz. Bu da cezai işlem başlatılmasına sebep olur. Yani, fiziksel kart alırsanız herhangi bir şirket kurmanıza gerek kalmaz. Diğer türlü kurmanız yararınıza olacaktır.

Merhaba ben de redbubble ile uğraşıyorum şu anda bu dediğiniz kesin mi atimden çekince sıkıntı olmaz değil mi?

Geri
Yukarı