İnceleme Redmi Note 8 Hakkında Eleştirilerim

Oncelikle herkese merhabalar, 3 yil boyunca Xiaomi Redmi Note 8 128GB kullandim ve hosuma giden/gitmeyen ozellikler var. Telefonum yanlix hatirlamiyorsam RCOMIXM diye geciyordu ve 4GB RAM'i var, ek olarak depolamadan kisarak 2GB RAM ekleme ozelligi var ama hicbir etkisi olmuyor. Simdi elestirilerime gecelim:

1: En sevmedigim ozelligi arkaplandaki uygulamalari cok cabuk uykuya almasi. Neredeyse surekli olan birsey ve bu ozellik Technopat'ta yazdigim birkac tane konuya mâl oldu. Android sisteminde mi var bilmiyorum ama en sevmedigim ozellik bu.

2: Video stabilizasyonu berbat. Suanda kullandigim telefon Galaxy A8 2018 ve video stabilizasyonu cok mukemmel ama Redmi Note 8'de cok berbat. Neredeyse hicbir etki etmiyor ve bu donanimsal degil, yazilimsal bir sorun.

3: Donanimi pek iyi olmayan telefona bulabildikleri tum ozellikleri eklemisler. İkinci alan, cift uygulamalar, uygulama gizleme ve daha bircok kullanmadigim ozellik telefonun hafizasini yipratiyor.

4: Xiaomi'nin kendi uygulamalarinda bile pop-up reklamlar var. Mesela Mi Dosya Yoneticisi ve Mi Video uygulamasinda reklamlar var. Ayrica cogu marka kendi UI sistemi icin kendine ozel uygulamalar (ornek: Telefon, Mesajlar) kullanirken Xiaomi'de Google'in kendi uygulamalari olmasi sirketin cimri oldugunu anlatabiliyor.

5: Galeride ve Mi Video uygulamasinda video oynatirken cok kasiyor. Ozellikle videoya ilk tiklattigimda ve kapatirken oluyor. Hatta bazen internetteki sitelerden film izlerken yuksek cozunurluk secmememe ragmen kucuk kucuk donmalar ve kasmalar goruluyor.

6: Boot menusune girebilmemiz icin izin almamiz gerekiyor. Telefonun bir ayarinda Mi hesabini ekleyip Bootloader kilidini acman icin beklemen gerekiyor. Genelde 7-10 gun icerisinde geri donus yapiyorlaf ve iki hafta izin veriyorlar ama benim telefonumda hesabimi eklerken surekli hata veriyor.

Bootloader için şu videoyu izleyerek halledebilirsiniz. Kardeşim de Note 8 kullanıyor şu aralar telefonu aşırı kastığından dolayı Custom ROM yüklemek için gezerken keşfetmiştim belki işinize yarar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Redmi serisini şahsen seviyorum. Custom rom desteği oluyor illa çünkü. Custom rom kuruyorsun yazılımsal sıkıntılardan, kasmadan donmadan çökmeden, gömülü gelen uygulama reklamlarından falandan fıstıktan büyük ölçüde kurtulmuş oluyorsun. Babamda da redmi 5a var. Arrow os yükledik şarjı da dahil tüm özellikleri daha iyi oldu. Antutu test sonucu bile internette yazan genel değerden daha iyiydi diye hatırlıyorum. Custom rom candır.

Donanım ve malzeme kalitesi olarak gerçekten iyi işler yapıyor Xiaomi, fakat berbat bir yazılım ve optimizasyona sahip.

Yani bir düşünün, tam ekran navigasyon hareketlerini sistem içerisine eklemeyip, kendi stok başlatıcısına ekleyen ve bunu bir uygulama olarak kullandıran akıl nasıl bir akıl? Yahu bunu sistem servisi olarak ekleyip daha akıcı daha tepkisel olmasını sağlamak varken neden ayrı uygulama olarak ekliyorsun?

Bir de MIUI Optimizasyonları diye bir ayar var geliştirici seçeneklerinde. Bunu kapatırsanız telefonun pek çok kısmı varsayılan Android şemasına dönüyor. Bu ayar arkada tonlarca bellek tüketen gereksiz bir frameworkü tetikliyor ve Android şemasının üstüne kendi tema yapısını giydiriyor. Bu da inanılmaz bir bellek tüketimine ve işlemcide inanılmaz bir yüke sebep oluyor. Eskiden ROM atma yoluna gitmek istemezdim ama şuan yeni telefonlarda bile ROM atmadan kullanmak işkence gerçekten.

Bir Pixel Experience Android 12 veya 13 ROM'una geçerseniz, MIUI ile aradaki dağlar kadar olan farkı net görürsünüz.

Donanım ve malzeme kalitesi olarak gerçekten iyi işler yapıyor Xiaomi, fakat berbat bir yazılım ve optimizasyona sahip.

Yani bir düşünün, tam ekran navigasyon hareketlerini sistem içerisine eklemeyip, kendi stok başlatıcısına ekleyen ve bunu bir uygulama olarak kullandıran akıl nasıl bir akıl? Yahu bunu sistem servisi olarak ekleyip daha akıcı daha tepkisel olmasını sağlamak varken neden ayrı uygulama olarak ekliyorsun?

Bir de MIUI Optimizasyonları diye bir ayar var geliştirici seçeneklerinde. Bunu kapatırsanız telefonun pek çok kısmı varsayılan Android şemasına dönüyor. Bu ayar arkada tonlarca bellek tüketen gereksiz bir frameworkü tetikliyor ve Android şemasının üstüne kendi tema yapısını giydiriyor. Bu da inanılmaz bir bellek tüketimine ve işlemcide inanılmaz bir yüke sebep oluyor. Eskiden ROM atma yoluna gitmek istemezdim ama şuan yeni telefonlarda bile ROM atmadan kullanmak işkence gerçekten.

Bir Pixel Experience Android 12 veya 13 ROM'una geçerseniz, MIUI ile aradaki dağlar kadar olan farkı net görürsünüz.
Stok Android 13 ve Custom ROM'lardan daha iyisi yok bence. ROM atarsam LineageOS atmayi dusunuyorum.

Hocam o telefon bende olsa keşke... Samsung S5570 var bende. ROM atamıyorsun fakat uygulama bulabiliyorsun Android 2.3.6 ya...

Yeni konular

Geri
Yukarı