Redmi Note 8 Pro kasıyor

Bence telefonu MIUI 11'e düşürmen ROM atmaktan daha mantıklı olacaktır. Aynı telefondan bende var ve MIUI 12 ve 12.5 benim için de çok sorunluydu. Sonra telefona crDroid ROM'u attım ve hatalar vs. düzeldi ancak ROM bir süre sonra aşırı şarj tüketmeye başladı. ROM'u yeniden kurduğumda da ilk başta sorun çözüldü ama bir süre sonra yeniden aynı sorun ortaya çıktı. Sana tavsiyem daha eski sürüm Android kullanmakta bir sorun görmüyorsan telefonu MiFlash ile MIUI 11'e düşürmendir. Ben MIUI 11'e düşürdüm ve telefon şimdi güzel çalışıyor. Tabii XDA forumlarından başka ROM da deneyebilirsin belki diğerlerinde bu sorun yoktur ancak MIUI 11'e düşürmen sorunları kökünden çözecektir. EvolutionX'i hiç kullanmadım yalnız bu nedenle o ROM hakkında konuşamam. Kullanan arkadaşlardan şarj ile ilgili sorun olup olmadığını sorabilirsin.

EvolutionX bizzat kullandım.
Şarj performansı güzel. Hızlı şarj yaması da sisteme gömülü olarak geliyor.
Yani orijinal adaptör ve kablo varsa hızlı şarj direkt çalışıyor.

MIUI 12.5 ilk çıktığı zaman rezaletti, bunu kabul etmek lazım.
Sonraki sürümlerde sorunların çoğu bu cihaz için giderildi.
12.5.5.0 Indonesia daha iyi olur.

Eğer MIUI 12.5 istemiyorsanız MIUI 12 yükleyin.
Performansı iyiydi.
1 ay Global sürümünde kullandım, sonrasında kalıcı olarak Android 11'e geçirdim cihazı.

Açıkçası 12.5.7.0 Global sürümünden memnun değildim ben de.

O yüzden ben EEA ve ID ROM'lar arası değişiklik yaparak kulanıyorum cihazımı.

EEA Avrupa'ya satılan cihazlara yüklenen işletim sistemini, ID ise Endonezya için olanı ifade eder.
Custom ROM kurmak istemiyorsanız tavsiyem bu iki ROM'dan birinin kurulması.

Kendi cihazımda halihazırda 12.5.5.0 Indonesia ROM yüklü.
Gerçekten stabil olduğunu söyleyebilirim.
EEA kanalından bile daha stabil bence. Xiaomi sistem uygulamalarını da barındırıyor.
Arama ve mesajlaşma özellikle.

Yazdıklarınızı pek anlayamıyorum bu konularda bilgim yok. Ama evolution romu kurmak istiyorum. Adım adım neler yapmam gerekiyor benim. Destek olur musunuz

EvolutionX mi kurmaya karar verdiniz?

Öncelikle önemli verilerinizi bir yerlere yedekleyin.
SIM ve SD kartlarınızı sistemden çıkartın. Bunlar yapılmadığı takdirde oluşacak önemli veri kaybından sorunlu değilim.

TR cihazı ise rahat olun ama yurtdışı olup IMEI atıldıysa IMEI uçma riski var.

Bootloader kilidi açıksa kuruluma geçin.
Açık değilse verdiğim linkten Mi Unlock Tool yazılımını indirin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izleyip Bootloader kilidinizi açabilirsiniz.
Başarısız olursa 1 hafta sonra tekrar deneyeceksiniz.

Öncelikle verdiğim linkten BRP yani Begonia Recovery Project yazılımını indirin.
Bilgisayarda indirilmiş bulunsun.

Cihazınızdan kilit şifre gibi güvenlik önlemlerini kaldırın. Burası önemli çünkü şifreli dosya sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz var.
Sonrasında Ayarlar'dan Telefon Hakkında'ya girin.
Depolama kısmının altındaki MIUI sürümü yazısına "Siz artık bir geliştiricisiniz." yazısını görene kadar tıklayın.

Sonrasında Ek Ayarlar kısmına gelip Geliştirici Seçenekleri'ne girin.
USB Hata Ayıklama seçeneğini açın. Kabloyla telefonu bilgisayara bağlayın.
Dosya aktarımı kısmını seçin. İlk kez seçince RSA onayı isteyebilir.
RSA kimliğine de onay verin.

Verdiğim linkten Download kısmına tıklayıp EvolutionX'i indirin.

Daha sonra verdiğim linkten DFE dosyasını indirin.

Kenarda bulunsun.

Telefon eğer depolama aygıtı olarak görünüyorsa telefonun dahili hafızasına indirdiğimiz EvolutionX ve DFE klasörlerini gönderin.
Gönderdiysek artık kuruluma doğru geçiyoruz.

Bir de Minimal ADB and FastBoot programını indirin.
Aslında işimiz yok ama FastBoot modunda cihazınız görünecek mi onu tespit etmek için kullanacağız.

Kurulumu yapın.

Artık kuruluma başlıyoruz.

Telefonunuzu yeniden başlatın.
Tuşa bastıktan sonra görüntü ilk gittiği andan itibaren ses kısma tuşuna basılı tutun ve FastBoot moda girin.

Minimal ADB üzerinde verdiğim komutu yazdığınızda harf ve sayılardan oluşan bir yazı görünüyorsa devam edeceğiz.

fastboot devices komutunu yazınca cihaz görünmeli.
Eğer görünmüyorsa verdiğim linkteki sürücüyü kurun ve Aygıt Yöneticisinde Android Bootloader xxxx gibi bir ifadenin görünmesini sağlayın.

İndirdiğimiz BRP'yi klasörden ayıklayın ve içerisindeki ilk .bat uzantılı dosyaya tıklayın.
A11 yazısı barınan .bat dosyasından bahsediyorum.

Telefon bir süre sonra Begonia Recovery Project'e boot edecek.
Daha sonra açılan menüden Wipe kısmına gelip Advanced Wipe yazana tıklayın.

Dalvik/ART Cache, System, Vendor, Data ve Cache yazanları seçin ve bunları temizleyin.

Not: Bunları yapmadan önce Install kısmına girip gönderdiğimiz EvolutionX ve DFE ziplerinin orada göründüğünden emin olun. Eğer görünmüyorsa ve bunlara bakmadan flash işlemini yaptıysanız Stock ROM atıp cihazı diriltmemiz gerekir.

Sonrasında Install kısmına girin.

EvolutionX dosyasını mavi butonu kaydırıp flashlayın.
İşlem bittikten hemen sonra attığımız DFE zipini Install menüsüne dönüp flashlayın.

Not: Sakın EvolutionX flashladıktan sonra Reboot to System demeyin Brick olur cihaz.
Adımları tek tek izleyin.

Dosya başarıyla flashlandıysa ana menüye gelip Reboot sekmesine girin.
Recovery seçeneğine tıklayın ve Recovery menüsüne boot edin.

Sonra normal TWRP ekranı gelebilir, korkmayın.
En sonunda Wipe sekmesine tekrardan gelip Format Data yazısına tıklayın ve "yes" yazın.

Sistemi yeniden başlatın.

Başarılı şekilde kurulmuş olması gerekir.
Uyguladığım adımlar bu şekildeydi.

EvolutionX kurulumuna dair herhalde bu cihaz için Technopat Forum'da yazan tek kişi de benim. Bu şerefin bana ait olması da güzel oldu açıkçası.

Son düzenleme:
EvolutionX mi kurmaya karar verdiniz?

Öncelikle önemli verilerinizi bir yerlere yedekleyin.
SIM ve SD kartlarınızı sistemden çıkartın. Bunlar yapılmadığı takdirde oluşacak önemli veri kaybından sorunlu değilim.

TR cihazı ise rahat olun ama yurtdışı olup IMEI atıldıysa IMEI uçma riski var.

Bootloader kilidi açıksa kuruluma geçin.
Açık değilse verdiğim linkten Mi Unlock Tool yazılımını indirin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izleyip Bootloader kilidinizi açabilirsiniz.
Başarısız olursa 1 hafta sonra tekrar deneyeceksiniz.

Öncelikle verdiğim linkten BRP yani Begonia Recovery Project yazılımını indirin.
Bilgisayarda indirilmiş bulunsun.

Cihazınızdan kilit şifre gibi güvenlik önlemlerini kaldırın. Burası önemli çünkü şifreli dosya sorunu ile karşılaşma ihtimaliniz var.
Sonrasında Ayarlar'dan Telefon Hakkında'ya girin.
Depolama kısmının altındaki MIUI sürümü yazısına "Siz artık bir geliştiricisiniz." yazısını görene kadar tıklayın.

Sonrasında Ek Ayarlar kısmına gelip Geliştirici Seçenekleri'ne girin.
USB Hata Ayıklama seçeneğini açın. Kabloyla telefonu bilgisayara bağlayın.
Dosya aktarımı kısmını seçin. İlk kez seçince RSA onayı isteyebilir.
RSA kimliğine de onay verin.

Verdiğim linkten Download kısmına tıklayıp EvolutionX'i indirin.

Daha sonra verdiğim linkten DFE dosyasını indirin.

Kenarda bulunsun.

Telefon eğer depolama aygıtı olarak görünüyorsa telefonun dahili hafızasına indirdiğimiz EvolutionX ve DFE klasörlerini gönderin.
Gönderdiysek artık kuruluma doğru geçiyoruz.

Bir de Minimal ADB and FastBoot programını indirin.
Aslında işimiz yok ama FastBoot modunda cihazınız görünecek mi onu tespit etmek için kullanacağız.

Kurulumu yapın.

Artık kuruluma başlıyoruz.

Telefonunuzu yeniden başlatın.
Tuşa bastıktan sonra görüntü ilk gittiği andan itibaren ses kısma tuşuna basılı tutun ve FastBoot moda girin.

Minimal ADB üzerinde verdiğim komutu yazdığınızda harf ve sayılardan oluşan bir yazı görünüyorsa devam edeceğiz.

fastboot devices komutunu yazınca cihaz görünmeli.
Eğer görünmüyorsa verdiğim linkteki sürücüyü kurun ve Aygıt Yöneticisinde Android Bootloader xxxx gibi bir ifadenin görünmesini sağlayın.

İndirdiğimiz BRP'yi klasörden ayıklayın ve içerisindeki ilk .bat uzantılı dosyaya tıklayın.
A11 yazısı barınan .bat dosyasından bahsediyorum.

Telefon bir süre sonra Begonia Recovery Project'e boot edecek.
Daha sonra açılan menüden Wipe kısmına gelip Advanced Wipe yazana tıklayın.

Dalvik/ART Cache, System, Vendor, Data ve Cache yazanları seçin ve bunları temizleyin.

Not: Bunları yapmadan önce Install kısmına girip gönderdiğimiz EvolutionX ve DFE ziplerinin orada göründüğünden emin olun. Eğer görünmüyorsa ve bunlara bakmadan flash işlemini yaptıysanız Stock ROM atıp cihazı diriltmemiz gerekir.

Sonrasında Install kısmına girin.

EvolutionX dosyasını mavi butonu kaydırıp flashlayın.
İşlem bittikten hemen sonra attığımız DFE zipini Install menüsüne dönüp flashlayın.

Not: Sakın EvolutionX flashladıktan sonra Reboot to System demeyin Brick olur cihaz.
Adımları tek tek izleyin.

Dosya başarıyla flashlandıysa ana menüye gelip Reboot sekmesine girin.
Recovery seçeneğine tıklayın ve Recovery menüsüne boot edin.

Sonra normal TWRP ekranı gelebilir, korkmayın.
En sonunda Wipe sekmesine tekrardan gelip Format Data yazısına tıklayın ve "yes" yazın.

Sistemi yeniden başlatın.

Başarılı şekilde kurulmuş olması gerekir.
Uyguladığım adımlar bu şekildeydi.

EvolutionX kurulumuna dair herhalde bu cihaz için Technopat Forum'da yazan tek kişi de benim. Bu şerefin bana ait olması da güzel oldu açıkçası.

Hocam elinize sağlık. Benim gibi bir çok kişi faydalanır. tek anlamadığım brick olayı ne oluyor o. Ve bu dosyaları telefona mi yükleyeyim. Bilgisayardan pek işlem yapmıyorum herhalde

Aslında bilgisayardan da işimiz var, o da önemli bizim için. Bahsettiğim dosyaları telefonunuza atın. Sistem açıkken Dosya Yöneticisine girip dosyaların varlığını kontrol edebilirsiniz.

Varsa zaten süper :)

Brick olayı da şu.

Soft brick: Telefoununuz Android açılış ekranında sıkışıyorsa veya direkt olarak recovery ekranına geliyorsa, cihazınızın "soft brick" olduğu söylenebilir.

Hard Brick ise hiçbir şekilde tepki vermemesidir.

Aslında bilgisayardan da işimiz var, o da önemli bizim için. Bahsettiğim dosyaları telefonunuza atın. Sistem açıkken Dosya Yöneticisine girip dosyaların varlığını kontrol edebilirsiniz.

Varsa zaten süper :)

Brick olayı da şu.

Soft brick: Telefoununuz Android açılış ekranında sıkışıyorsa veya direkt olarak recovery ekranına geliyorsa, cihazınızın "soft brick" olduğu söylenebilir.

Hard Brick ise hiçbir şekilde tepki vermemesidir.

Hard brick olayı bir miktar korkuttu beni 😁 youtubede sizin gibi anlatan bir video göremedim hiç.

Yeni konular

Geri
Yukarı