Referans vs Özel Soğutma Ekran Kartları

"FPS düşmesi normal şartlarda olmaz." Olacaksa zaten bu her kartta olabilir, sisteme bağlı bir sorun. Referansa özel bir şey değil. Referans kartlar, özel soğutmalı kartlar ile aynı FPS'i veremeyebilir, çünkü çoğunlukla özel tasarım kartlarda fabrika çıkışı bir miktar overclock yapılmış oluyor. Yükseltilmiş MHz ile standart MHz'in aynı performansı göstermesini beklemeyin. Özel tasarıma göre referans biraz daha sıcak çalışabilir, gayet normal. Sistemin hava akışı iyi değilse, kart aşırı ısınabilir ve kart frekans düşürebilir. Frekans düşerse FPS de düşer, bu da gayet normal. Ek olarak bu frekans düşmesi de referansa özel bir şey değil. Soğutmada bir sorun varsa özel tasarım kartlarda da aynı şey olabilir.

Referans Zotac GTX 680 kullanıyorum fan hızı %85 de iken kart 83 derecede stabil çalışıyor tabi kulaklık taktığım için fan hızı pek sorun olmuyor.

FPS farkı illa ki olacaktır. Çünkü özel tasarım kartların soğutma performansı daha üstün olduğu için bir miktar overclock edilmiş halde satışa sunulur. Kullanıcılar da bu bir miktarı daha da üste çekerek ekstra bir performans artışı sağlayabilirler. Misal bende MSI GTX 970 kart var. 1050 MHz base hızını ben 1480 MHz'e, 7 GHz olan bellek hızını ise 8.1 GHz'e O.C. ederek ortalama %10-15 performans artışı sağladım. Oyundan oyuna 7-15 FPS fark elde etmiş durumdayım. Bu değerleri referans kartta denerseniz büyük ihtimalle ya yanacaktır ya da frekansı kendi düşürerek O.C. değerlerini devre dışı bırakacaktır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı