Rehber Airties Air Modemlerde Qos Trafik Hız Sınırlama

AKINCILAR

Kilopat
Makaleler
3
Arkadaşlar internetteki bir çok dökümanda airties sürümü modemlerin Qos trafik hız sınırlama anlatımları mevcut. Benim anlatacağım ise özellikle Air sınıfı modellere ait bir anlatımdır. Hiç bir yerden alıntı değildir, bizzat Airties müşteri hizmetlerinde bire bir görüşme yapıp bilgisayarıma bağlanıp yaptığı uygulamadır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, air serilerinde qos trafik hız sınırlamasının aktif olmamasıdır. Ben airties müşteri hizmetlerini aradığımda telefondaki temsilci qos menüsünün çalışmadığını, bunun için çalışmaların sürdüğünü, yeni gelecek fw sürümlerinde çalışacağını söyledi. Bende gerçekten online oyunlarda ping probleminden dolayı bu modemi almıştım trafiği sınırlandırmak için, bunu müşteri temsilcisine söylediğimde yapabilecek bir şeyi olmadığı, ben ise iade almalarını söylemiştim. (1 ay önce n11.com'dan almıştım madem QoS çalışmıyor iade alın enayi miyim demiştim) Gerçekten mahkemeye verecektim ki beni hemen aradılar bunun çözüm yolunu bizzat canlı uyguladılar. Bu yaşadığımı da kısaca aktarmak istedim :)

Gel gelelim anlatıma... Benim modemin markası Airties Air 5650 V2'dir. Anlatacaklarım tüm Air sürümleri için geçerlidir.

1- İlk başta modemin arayüzüne giriyoruz. ( 192.168.2.1 ) Kullanıcı adımızı ve parolamızı yazdıktan sonra login oluyoruz.

2- Login olduktan sonra sol kısmında Qos yazısına tıklıyoruz ve açılan yerden Qos ayarlarını aktifleştiriyoruz.

3- Qos menüsünü aktif ettikten sonra yine Qos adı altında "Trafik Sınırlama" kısmına giriyoruz. Alttaki resimde görüldüğü gibi internet paketimizin hız limitine göre ağımızda ki kullanıcıların hızını sınırlıyoruz. Fakat burada detaylı örnek verip anlatacak olursam mesela benim 16 mbit internet hızım var, yaptığım testlerde ise en fazla 10,5 mbit hız alabiliyorum. Bende bu aldığım değer üzerinden ağımda ki kullanıcıların tamamına 0,5 - 1,5 mbit arasında hız tanımlamaktı. Resimde görülen CoS1 min. ve max. değerler internet hızımın %5-15 arasında sınırlama koymaktı. Buradaki CoS2,3,4 kısımları ise her kullanıcıya ayrı bir hız tanımlamak istersek CoS2 ve sonrasını kullanacağız. Bunu 5.madde de her CoSX kuralını anlattığım gibi tekrar yapmanız gerekecek yani CoS2 seçecek bu sefer. Burada belirtilen CoS1,2,3,4 aslında ağdaki kullanıcı sayıları ne kadar ayrı ayrı hız limitlemek istediğiniz kullanıcınız varsa o kadar CoS kullanıcısı ekleyebilirsiniz.

trafik-sinirlama.png

4- Şimdi ise oluşturduğumuz hız limitini kullanıcılara sınıflandırmak. Bunun için Qos menüsü altında "Trafik Sınıflandırma" kısmına tıklayıp açılan pencerede sadece resimde görüldüğü gibi yapıp kaydetmek.

trafik-siniflandirma.png

5- Trafik sınırlama işlemi bittikten sonra sıra oluşturduğumuz hız limitini kullanıcılara (CoS) uygulamak. Bunun için yine Qos adı altında Trafik eşleme kısmına geliyoruz. Burada "Ekle" kısmına tıklayarak alttaki resimde görünen ayarları seçiyoruz.

trafik-esleme.png

Modemde ki ayarlar bittikten sonra sıra ana bilgisayarımızda işlem yapmaya geldi. Ben windows 8.1 kullandığım için bu şekilde anlatım yapacağım. Denetim masası -> ağ ve internet -> ağ ve paylaşım merkezi kısmına geliyoruz. Burada bağlı olduğumuz ağın simgesine tıklayalım. Açılan pencerede özellikler-> internet protokolü sürüm 4 (tcp/ipv4) çift tıklıyoruz ve altta resimde görüldüğü gibi yazıp kaydediyoruz.

ip-hiz-limitleme.jpg

Artık ana bilgisayarımız haricinde ki tüm kullanıcılara trafik hızını sabitlemiş olduk. Anlattığım yöntem kendi bilgisayarımda uygulanan yöntemdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu çok yararlı fakat bir sorum olacak, ağımda 3 bilgisayar, 2 telefon var. Ben 2 telefon ve kendi bilgisayarımın hızı hariç herkezin hızını 0.5Mbps (yarım megabit) yapmak istiyorum. O nasıl olacak?

Merhaba,

Bu konuyla ilgili uzun zamandır araştırmalar yapıyorum fakat henüz sağlıklı bir yöntem bulamadım. Sorunum ağdaki başka bilgisayarların küçük UPLOAD'lar yaptıklarında ya da alışveriş sitelerinde ürünlerin resimlerinin yüklenmesini beklerken oyunumun donması yani "lag" yaşanması.

Örneğin kullanıcılar mo*hipo, gittigidiyo, hepsipurada gibi alışveriş sitelerinde gezerken oyunum 500 pinge çıkıyor. QOS yöntemiyle ilgili ne kadar uğraştıysam da başarılı sonuç alamadım.

Trafik Sınıflandırma bölümünü daha detaylı anlatmanız mümkün mü?
Neden "HEDEF" kısmına ekledik de "KAYNAK" kısmı boş kaldı?

Bir de COS ile ilgili başka bir sitede okumuştum şöyle diyordu: Maksimum Garanti Edilen Bant Genişliği kısmındaki yüzdeliklerin toplamı 100'ü geçmemeli. Bu konu hakkında ne diyorsunuz?

Forumlarda gezerken gördüm ve üye oldum. Bende biraz katkı vermek istedim çünkü bu konu hakkında pek bir bilgi yok. Öncelikle genel olarak bilgilerle anlatacağım ve herkesin anlayacağı dilden anlatacağım. Başlıkları tek tek incelemeye gerek yok. QOS genellikle internet cafelerde yada iş yerlerinde kullanılır fakat günümüzde artık bir evde dahi internete bağlanan cihaz sayısı 5-10 civarında olabiliyor. Buda QOS kullanımını doğuruyor artık.
Öncelikle "komut istemi" dediğimiz yerden "ipconfig /all" komutu ile gerekli bütün bilgiler işimize yarayacaktır. Ayrıca modem üzerinde bağlanan bütün MAC adresleri ve IP gösterimleri de mevcuttur.

-Hedef kaynak denilen; internetin paylaşıldığı merkez. Yani interneti bilgisayar üzerinden de paylaştığını biliriz. LAN veya WiFi olarak artık günümüzde bu çok kolay bir hal aldı. Eğer bilgisayarınız üzerinden paylaşım yapılıyorsa burada kaynak olarak kendi MAC adresinizi yazarsınız. IP aralığı ise birden fazla kaynağın olduğu durumlardadır. yani "5 PC'nin interneti 15 PC'ye dağıtılsın" dersek burada devreye girer. Tek ise dediğim gibi MAC yeterlidir. TCP-UDP ise; varsa her ikisini yoksa UDP seçersiniz. İş yerleri TCP kullanır cafeler UDP kullanır. Bu bir çeşit güvenlik türüdür diyebiliriz. TCP yavaş ama güvenli UDP hızlı ama açık. Eğer port bağlantısı yapıyorsanız kullanmanız gerekir portlar önemsizse TCP-UDP önemli değildir ama kaynakta geçiş önemlidir bu yüzden port vermek önemlidir.

-Tek bir PC'den dağıtım yapılıyorsa tek olan IP yerine (MAC Address dahil) daha önce dediğim gibi birden çok kaynak ile dağıtılıyorsa (MAC yok) IP aralığı bölümlerini doldurursunuz. ÖR: Kaynak olarak 192.168.2.5 ve 192.168.2.10 arasındaki 5 PC' ise burada bunu yazıyoruz.

ÖNEMLİ
-Örneğin eğer standart olarak modem üzerinden dağıtım yapılıyorsa buradaki kaynak 192.168.2.1'dir. (Modeme göre değişir)

-Hedefimiz ise adı üstünde kısıtlanacak ağlar. Hepsini tek tekte yapabilirsiniz yada arkadaşın yaptığı gibi kısa yoldan genele de yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Yani evde 10 bağlantı birimi varsa 10 adet kuralda ekleyebilirsiniz 1-2 adet kuralda ekleyebilirsiniz. Dediğim gibi tamamen size kalmış. Biraz açalım: TV ve telefonlar 5 cihaz olsun. Tabletler 3 bizim telefonumuz ve PC'imiz de 2 adet cihaz.Toplamda 10 cihaz. Burada "Cihazlarım" diye kural koyabilirsiniz. MAC adreslerini yazarak kurala ekleyebiliriz. Kural olarakta max bant genişliğini seçebiliriz. Aynısnı diğerleri içinde yapabiliriz. Yada tek tek eklemek yerinde tek kuralda işinizi görür "Ben ve Diğerleri" kuralı (= Ama diğerlerini de belirtmemiz gerekiyor. Burada devreye arkadaşın dediği gibi IP yöntemini sokabiliriz ama UNUTMAYIN; MAC varsa Otomatik IP'de varsa durumlar çakışır. Bu yüzden mutlaka manuel olarak IP'nizi belirleyin. IP'lerim otomatik olsun sorun yaratır derseniz MAC Adres yazacaksınız.
Tercihinize göre IP yada MAC olarak hedef kitleyi seçin ve bu kitleye bir isim kural ismi verin. Daha sonra trafik bölümünden "Diğerleri" adı altındaki kurala bir hız değeri belirtin. Mesela %1 çok mu acımasız oldu. (= 100Mbit'in 100/1'i 1 mbit yapıyor. 25 Mbit'in 250 kbit, Çokta korkunç değil (= Bant genişliğiniz yazar zaten ona göre istediğiniz gibi belirtin. Zaten bu modemde 4 seçenek verilmiş gayet güzel. Daha sonra "Ben" kuralına gelin ve MAX genişliği seçin Min 100 Max 100 olan kuralı (=

Hepsi bu kadar aslında çok basit tek zorluğu kuralları oluşturmak. Ama MAC olarak gitmenizi öneririm. Biliyorum 15 dakikanızı alır ama garanti olur. Bunun nedeni IP'ler değişir IP'ler sıkıntıya girebilir ama MAC adreste hiç sıkıntı yaşamazsınız. Bazen Local IP'de sorun olabilir.

En kolay olanı:
Bir diğer yöntemde şudur (Sadece kablolu bağlantı sağlayanlar için): WiFi ayarlarına geldiğinizde B/G/N/AC bölümünü "b" yapıp hız bölümünü 1 Mbit'e düşürebilirsiniz. Böylece bütün notebook, telefon, TV, tabletlerinizin bağlantı hızı 1 mbit'e düşer ver siz geri kalanı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer başka kablolu bağlantı sağlayan yoksa direk bunu yapabilirsiniz.

Herkese iyi forumlar.

Konuyu hortlatıyor olabilirim umurumda değil :D. Gerçekten çok sağ olun şu an tam olarak çalışıyor pratikte 10 mega bit net hızım var ve cos ayarlarını minimum 25 maksimum 50 yaptım. En fazla 4 kişi bağlanıyor fakat çok kötü bağlanıyor video açtığı an ping 500 hatta bazen 1200 oluyor. Bunu yaptım masaüstü bilgisayardan oyunu açtım diğer bilgisayarda 2 K video açtım ve istatistiklere girdiğimde maksimum yani 10 mega bit bant genişliğinin 5 mega bitini kullanıyor oyunda da ping normal 66 idi. Çok teşekkür ederim Airties Air modem ile ilgili başka yerde Qos ayarı bulamadım sağ olun.

kardesim detayli olarak anlatirmisin minimum 25 max 50 demissin orayi tam anlamadim ss alip atarmisin?bendede cok ping oluyor wifi yuzundende ... mesela trafik esleme kisminda kaydete basiyorum ayarlar kaydediliyor diyor kaliyor donüyor oyle

trafik sınıflandirma kisminda sinır getirmek istedigim telefonun mac adresini buldum kural adini girdim protokol hepsi o kısım tamam yani ben sadece o telefona sınır koymak isiyorum upload hizina bilhassa.daha sonra sınırlama kısmına cos1:%5-%15 cos2:%20-%40 diye oyle gidiyor trafik eşleme kisminda ise tek bir kural koydum wan-internet/lan wlan 1/ kuraladi xx/cos1 yaptim heralde o telefona boylece sinir getirmis olurum diye umuyorum

Arkadaşlar internetteki bir çok dökümanda airties sürümü modemlerin Qos trafik hız sınırlama anlatımları mevcut. Benim anlatacağım ise özellikle Air sınıfı modellere ait bir anlatımdır. Hiç bir yerden alıntı değildir, bizzat Airties müşteri hizmetlerinde bire bir görüşme yapıp bilgisayarıma bağlanıp yaptığı uygulamadır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, air serilerinde qos trafik hız sınırlamasının aktif olmamasıdır. Ben airties müşteri hizmetlerini aradığımda telefondaki temsilci qos menüsünün çalışmadığını, bunun için çalışmaların sürdüğünü, yeni gelecek fw sürümlerinde çalışacağını söyledi. Bende gerçekten online oyunlarda ping probleminden dolayı bu modemi almıştım trafiği sınırlandırmak için, bunu müşteri temsilcisine söylediğimde yapabilecek bir şeyi olmadığı, ben ise iade almalarını söylemiştim. (1 ay önce n11.com'dan almıştım madem QoS çalışmıyor iade alın enayi miyim demiştim) Gerçekten mahkemeye verecektim ki beni hemen aradılar bunun çözüm yolunu bizzat canlı uyguladılar. Bu yaşadığımı da kısaca aktarmak istedim :)

Gel gelelim anlatıma... Benim modemin markası Airties Air 5650 V2'dir. Anlatacaklarım tüm Air sürümleri için geçerlidir.

1- İlk başta modemin arayüzüne giriyoruz. ( 192.168.2.1 ) Kullanıcı adımızı ve parolamızı yazdıktan sonra login oluyoruz.

2- Login olduktan sonra sol kısmında Qos yazısına tıklıyoruz ve açılan yerden Qos ayarlarını aktifleştiriyoruz.

3- Qos menüsünü aktif ettikten sonra yine Qos adı altında "Trafik Sınırlama" kısmına giriyoruz. Alttaki resimde görüldüğü gibi internet paketimizin hız limitine göre ağımızda ki kullanıcıların hızını sınırlıyoruz. Fakat burada detaylı örnek verip anlatacak olursam mesela benim 16 mbit internet hızım var, yaptığım testlerde ise en fazla 10,5 mbit hız alabiliyorum. Bende bu aldığım değer üzerinden ağımda ki kullanıcıların tamamına 0,5 - 1,5 mbit arasında hız tanımlamaktı. Resimde görülen CoS1 min. ve max. değerler internet hızımın %5-15 arasında sınırlama koymaktı. Buradaki CoS2,3,4 kısımları ise her kullanıcıya ayrı bir hız tanımlamak istersek CoS2 ve sonrasını kullanacağız. Bunu 5.madde de her CoSX kuralını anlattığım gibi tekrar yapmanız gerekecek yani CoS2 seçecek bu sefer. Burada belirtilen CoS1,2,3,4 aslında ağdaki kullanıcı sayıları ne kadar ayrı ayrı hız limitlemek istediğiniz kullanıcınız varsa o kadar CoS kullanıcısı ekleyebilirsiniz.

Eki Görüntüle 90135

4- Şimdi ise oluşturduğumuz hız limitini kullanıcılara sınıflandırmak. Bunun için Qos menüsü altında "Trafik Sınıflandırma" kısmına tıklayıp açılan pencerede sadece resimde görüldüğü gibi yapıp kaydetmek.

Eki Görüntüle 90141

5- Trafik sınırlama işlemi bittikten sonra sıra oluşturduğumuz hız limitini kullanıcılara (CoS) uygulamak. Bunun için yine Qos adı altında Trafik eşleme kısmına geliyoruz. Burada "Ekle" kısmına tıklayarak alttaki resimde görünen ayarları seçiyoruz.

Eki Görüntüle 90140

Modemde ki ayarlar bittikten sonra sıra ana bilgisayarımızda işlem yapmaya geldi. Ben windows 8.1 kullandığım için bu şekilde anlatım yapacağım. Denetim masası -> ağ ve internet -> ağ ve paylaşım merkezi kısmına geliyoruz. Burada bağlı olduğumuz ağın simgesine tıklayalım. Açılan pencerede özellikler-> internet protokolü sürüm 4 (tcp/ipv4) çift tıklıyoruz ve altta resimde görüldüğü gibi yazıp kaydediyoruz.

Eki Görüntüle 90143

Artık ana bilgisayarımız haricinde ki tüm kullanıcılara trafik hızını sabitlemiş olduk. Anlattığım yöntem kendi bilgisayarımda uygulanan yöntemdir.
Dostum ben Zyxel VMG3312-B10B kullanıyorum. Onun için bilgiyi nereden bulabilirim acaba?

Geri
Yukarı