Rehber Ekran Kartı BIOS Güncelleme

Öncelikle selamlar dostlar. Ekran kartında BIOS var mı diye soracak olursanız evet oluyor. Hatta gerektiği zaman üreticiler her modele ait BIOS güncellemesi de yayınlanıyor. Tek bir programla güncelleyebilirsiniz.

Uyarı​

• Ekran kartları farklı bellekler ile gelebiliyor. Bu bağlamda güncel sürüm örneğin Samsung bellekli bir kart için ise ve sizin kartta da Micron bellek varsa görüntü vermeyen bir kartla kalabilirsiniz. Kör flashlama ile bu sorun çözülür ama vaktiniz gider.
  • Bir başka sorun da görüntü çıkışları. VBIOS'lar kartın üstündeki görüntü çıkışına göre ayarlanır. Güncel diye indirdiğiniz BIOS, farklı bir görüntü çıkış şemasına sahipse kartınızın iyi senaryoda bazı, kötü senaryoda hiçbir portu çalışmayabilir. Yine kör flash ile uğraşmaya başlarsınız.
  • Ekran kartı BIOS güncellemesi karta çok bir şey katmaz. Üreticiler nadiren VBIOS güncellemesi yayınlar. O da genelde iyileştirme için değil, daha çok sorun çözme için olur. Yeni bir VBIOS karta DX12 desteği kazandıramaz mesela...
Her mesajda güncel bir BIOS ve işletim sistemi tavsiye ederim ama ekran kartı konusunda VBIOS'u üretici vermediği sürece TPU'dan indirip yazılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Riskli bir işlemdir ve elinizde bir tuğla kalabilir.

TPU'daki VBIOS'u da üretici hazırlar ama bu VBIOS, ekran kartınızın destek sayfasında yoksa sizin indirip yazmanızı önermem.

AMD için;​

Öncelikle aşağıdaki sitede ekran kartı modelimizi buluyoruz.

Modeli bulduktan sonra en güncel olanı tarihe bakarak buluyoruz. Sıralama Yıl/Ay/Gün şeklindedir. Ona göre bulursunuz. Daha sonra BIOS'umuzu indiriyoruz. Masaüstüne felan atın ki göz önünde olan bir yerde olsun.

Örnek;
Ekran Alıntısı.PNG

BIOS yükleme işlemini AMD için ATIFlash programı ile yapacağız. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz;

İndirdikten sonra bir klasöre çıkartıp "amdvbflashWin" uygulamasını yönetici olarak çalıştırıyoruz.
Öncelikle Save seçeneğine basıp mevcut BIOS'umuzu yedekliyoruz herhangi bir sıkıntı çıkmasına karşın.
Load Image seçeneğine basıp BIOS dosyamızı gösteriyoruz. Program'a basıp BIOS'umuzu yazıyoruz. İşlem başlayıp sonlanacak hızlı bir şekilde bu arada görüntü gidip gelebilir. BIOS'u yazdıktan sonra mutlaka yeniden başlatın.

Not: İşlem tamamlana kadar kesinlikle bilgisayarınızın gücünü kesmeyin. Her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Nvidia için;​

Öncelikle aşağıdaki sitede ekran kartı modelimizi buluyoruz.

Modeli bulduktan sonra en güncel olanı tarihe bakarak buluyoruz. Sıralama Yıl/Ay/Gün şeklindedir. Ona göre bulursunuz. Eğer tarih vs. aynı ise en sondakini indirin.

Örnek;
Ekran Alıntısı.PNG

BIOS yükleme işlemini Nvidia için NVFlash programı ile yapacağız. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz;

İndirdikten sonra bir klasöre çıkartın. Az önce indirmiş olduğunuz BIOS'u bu program ile aynı klasöre atın.
İşletim sisteminize göre programı yönetici olarak çalıştırın.
Bir tane komut penceresi göreceksiniz.
Öncelikle "nvflash --save yedek.rom" yazıyoruz tırnak işaretleri olmadan. Klasörde yedek.rom dosyası oluşacak. Bu sizin BIOS'unuzun yedeğidir.
Daha sonra "nvflash (BIOS dosyasını ismi)" yazıyoruz tırnak işaretleri olmadan.
Misalen yukarıdaki örnekte indirdiğim dosyanın adını kopyalayıp "nvflash Asus.RTX2080Ti.11264.181122_2.rom" olarak yazıyorum tırnak işaretleri olmadan.
BIOS yazma işlemimiz başlıyor Update Successful yazısını görünce artık BIOS güncellememiz başarılı. Bilgisayarımızı mutlaka yeniden başlatalım. Yükleme sırasında görüntünüz gidip gelebilir.

Not: İşlem tamamlana kadar kesinlikle bilgisayarınızın gücünü kesmeyin. Her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

Anlatım tamamen bana aittir.
Shadow Ryzen
Technopat.net

RAM'inizin birini çıkartın öyle deneyin. Farklı yuvalara oturtmayı deneyin.
Ramleri silgiyle sildim, tek tek farklı slotlarda veya birlikte yerlerini değiştirerek denedim. Bütün güç kablolarını sök tak yaptım. Ekran kartını silgiyle sildim. Farkli ekran kartı denedim. Bir türlü başaramadım. Islemciyi sıfır aldım bu arada. Sizce ne yapabilirim, çok çaresiz kaldım.

BIOS'tan onboard ekran kartını kapatmayı deneyin. @mrjahabel
Hocam öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. R3 2200G ve Rx590 takılı şekilde ekran kartında bir sıkıntı olup olmadığını anlamak için yarım saat Furmark ve Prime95 stres testi yaptım bir sıkıntı olmadı. BIOS'a girdim integrated graphics diye bir ayar buldum, onu disabled yaptım. Sonra R5 1600AF'yi taktığımda fotografini attigim ekran açıldı. Yaptigim ayar duruyormu diye bakmak için F1 yapıp BIOS'a girdim, disabled olarak duruyordu. Hiç bir şeyi değiştirmeden save and reboot dedim. Ekrana hiç bir görüntü gelmedi yine aynı hatayı verdi. 1 uzun 2 kısa bip sesi ve VGA debug ledi yanıyordu. Sizce sorun ne olabilir ve düzeltmek için neler yapabilirim?

Dosya Ekleri

• 20200425_212933.jpg
    20200425_212933.jpg
    842,1 KB · Görüntüleme: 251
Rehber için teşekkürler lakin bazı uyarılar yapmam gerek diye düşünüyorum.

Maalesef buna katılamayacağım. Bana göre VBIOS güncellemesi anakart BIOS güncellemesinden çok daha riskli bir işlem. Bunun birden çok sebebi var:
  • Ekran kartları farklı bellekler ile gelebiliyor. Bu bağlamda güncel sürüm örneğin Samsung bellekli bir kart için ise ve sizin kartta da Micron bellek varsa görüntü vermeyen bir kartla kalabilirsiniz. Kör flashlama ile bu sorun çözülür ama vaktiniz gider.
  • Bir başka sorun da görüntü çıkışları. VBIOS'lar kartın üstündeki görüntü çıkışına göre ayarlanır. Güncel diye indirdiğiniz BIOS, farklı bir görüntü çıkış şemasına sahipse kartınızın iyi senaryoda bazı, kötü senaryoda hiçbir portu çalışmayabilir. Yine kör flash ile uğraşmaya başlarsınız.
  • Ekran kartı BIOS güncellemesi karta çok bir şey katmaz. Üreticiler nadiren VBIOS güncellemesi yayınlar. O da genelde iyileştirme için değil, daha çok sorun çözme için olur. Yeni bir VBIOS karta DX12 desteği kazandıramaz mesela...
Her mesajda güncel bir BIOS ve işletim sistemi tavsiye ederim ama ekran kartı konusunda VBIOS'u üretici vermediği sürece TPU'dan indirip yazılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Riskli bir işlemdir ve elinizde bir tuğla kalabilir.

TPU'daki VBIOS'u da üretici hazırlar ama bu VBIOS, ekran kartınızın destek sayfasında yoksa sizin indirip yazmanızı önermem.

Merhaba Recep bey aliexpressten xfx rx 570 satın aldım.karg yeni kargolandı.bazı yorumlarda ve resimlerde saat hızı 1286mhz olması gerekirken 1000 ve 1100mhz olanlar yorum yapmış.olduki benim aldığım kartta düşük hızda gelirse arkadaşın yukarıda bahsettiği adımları uygularsam düzelirmi.sorun yaşarmıyım.bellek markasına dikkat edeceğim tabi.bu sorun galiba miningcilerin kendi yaptığı bulduğu bios oluyor değilmi.

Bios güncellemem sonrası oyunları açamıyorum oyuna girdiğim an siyah ekran olup atıyor beni ve ekran kartım bios update öncesi 1gb idi 2gb oldu 1g olacak şekilde buldum vbiosu ve hatasız kurulum yaptım şimdi eski sürümlere de dönsem oyunları açamıyorum r6ya girdiğimde pc yeniden başlıyor lütfen biri yardım edebilir mi askere gidicem 17 gün sonra oyun oyun oynamak istiyorum

@@Shadow Ryzen
Merhabalar. Samsung laptopum var. Windows 7 üstü işletim sistemi kullanamıyorum. Windows 8 ve 8.1'de sürücüye bağlı Office'da siyah ekran hataları, Windows 10'da sürücüye bağlı düşük çözünürlükte kalma sorunu var. Samsung laptopuma nasıl hatasız Windows 10 kurulumu yapabilirim? Ekran kartı ve işlemcimi fotoğraf olarak konuya ekledim. vBIOS guncellemesi ile düzelecek birşey mi? Yoksa ekran kartı ve işlemcim en fazla Windows 7'mi destekliyor? Nasıl çözebiliriz yardımcı olur musunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı