Rehber Hava akışı arttırmanın yolları

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere kasanızın hava akışını arttırmanın yollarını anlatacağım.

Öncelikle hava akışım iyi olsun diyorsanız ön paneli mesh bir kasa tercihi yapmanızı öneririm. Örneğin şu kasalar gibi;

10819062366258.jpg
msi-mag-forge-100r-tempered-glass-rgb-usb-3-2-mid-tower-kasa.jpg
5_darkflash-333768_1.jpg

NOT: Önü mesh panel diye her kasaya atlamayın, bazıları mesh panel olmasına rağmen çok kötü materyalden yapıldığı için mesh olsa bile kurtarmıyor. O yüzden kasa tercihi yaparken bilindik markalardan almaya özen gösterin.
NOT 2: Bazı mesh olmayan kasaların da hava akışı gayet başarılı. Yani önü mesh olmayan her kasanın hava akışı kötü diye bir şey yok.

İkinci olarak, kasanız genel olarak ısınıyorsa basıncı yüksek fan alabilirsiniz. Şu an en ucuz ve yüksek CFM değerli fan örneğim bu olacaktır. Fan alırken CFM değerine dikkat edin. Mesela bu attığım fanın CFM değeri 74.5. Oldukça iyi bir miktar. Fan alacaksanız minimum 45 CFM değerlikli olsun daha aşağısı çok iyi olmuyor.

Üçüncü olarak, kablolamayı her zaman arka tarafta yapın. Ön tarafta mümkün olduğunca kablo olmamasına özen gösterin. Kablolamanın da hava akışına etkisi oluyor.

Dördündü olarak, sadece işlemciniz ısınıyorsa işlemci soğutucu alabilirsiniz veya bütçeniz varsa sıvı soğutmaya yönelebilirsiniz.

Hava soğutma alacaksanız bakır boruların sayısı ve alacağınız soğutucudaki fanların CFM değerleri önemlidir. Bütçeniz 200 TL'den az ise 3 veya 4 bakır borulu soğutucu tercihinde bulunun. 200-600 TL arasındaysa 6 bakır borulu ve CFM değeri iyi soğutucular bulun. Örnek bırakıyorum.

4 bakır borulu Snowman X4 Rainbow. (148 TL)

6 bakır borulu ve güzel soğutucu örnekleri;

Beşinci olarak, fan konumlandırması. Kasanızın fanlarını ters takmak da hava akışınızı olumlu etkilemez. Şu şekilde kasa fanlarını montajlamanız gerekir.

@BilgisayarKurdu hocam paylaşmış.

Adsız (1).jpg
Adsız.jpg

Modifikasyon:

Bu kısmı ayrı tutmak istedim. Eğer yukarıda attığım gibi mesh bir kasaya sahip değilseniz burada bahsedeceğim işlemleri isteğe bağlı olarak deneyebilirsiniz.

Örneğin önü tamamen cam bir kasa kullanıyorsanız şunun gibi;

cooler-master-masterbox-lite-5-600w-80-plus-usb-3-0-pencereli-midtower-kasa.jpg

Sıcaklık değerleriniz yüksekse ön paneldeki camı söküp oraya sineklik satın alıp mesh panel yapabilirsiniz. Forumda yapan arkadaşlar vardı.

Eğer ön paneliniz plastik malzemeden yapılmışsa, matkapla delikler açıp hava almasını sağlayabilirsiniz.
NOT: Bu işlemi cam panelde önermem, cam patlayabilir matkap değmesi sonucunda. Cam panel kullanıyorsanız ve sineklikle uğraşmam derseniz ve sık temizlik yaparım derseniz ön paneli çıkartıp da kullanabilirsiniz.

Örneğin forumda @towboatery kasasını bu şekilde modifiyelemişti.

20200708_194734.jpg
81ktljmAa4L._AC_SL1500_.jpg

(Modifiyeli hali) (Stok hali)

Sormak istediklerinizi aşağıya yazabilirsiniz, aklıma gelen bu kadar. Okuyan okumayan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam.

Şu arkadaş kasayı delik deşik etmemizi söylüyordu, bir kasaya 1000 TL ver sonra 6-7 derece için önünü berbat et, saçmalık.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güzel tavsiyeler olmuş elinize sağlık. Dediğiniz gibi her önü mesh olmayan kasa da havalandırması kötü olmuyor. Mesela MSI MPG Gungnir 100P modelini kullanıyorum ve hava akışından çok memnunum. Kısmen kapalı bir kasa.

Eklenebileceğini düşündüğüm bir kaç husus var sadece.

-Sıvı soğutma kullanılıyorsa, radyatör kasa içinde konumu ve fanların yönleri
-Hava soğutma kullanılıyorsa, hava soğutmanın ve fanların yönü
-Kasa fanlarının konumlandırılması ve yönleri

Şu arkadaş kasayı delik deşik etmemizi söylüyordu, bir kasaya 1000 TL ver sonra 6-7 derece için önünü berbat et, saçmalık.

1000 TL vereceği kasanın hava akışında sorun olacağını, önünü delince 6-7 derece sıcaklık düşeceğini sanmıyorum.

Güzel tavsiyeler olmuş elinize sağlık. Dediğiniz gibi her önü mesh olmayan kasa da havalandırması kötü olmuyor. Mesela MSI MPG Gungnir 100P modelini kullanıyorum ve hava akışından çok memnunum. Kısmen kapalı bir kasa.

Eklenebileceğini düşündüğüm bir kaç husus var sadece.

-Sıvı soğutma kullanılıyorsa, radyatör kasa içinde konumu ve fanların yönleri
-Hava soğutma kullanılıyorsa, hava soğutmanın ve fanların yönü
-Kasa fanlarının konumlandırılması ve yönleri
Ekledim, teşekkürler.

Elinize sağlık hocam.

şu arkadaş kasayı delik deşik etmemizi söylüyordu, bir kasaya 1000 TL ver sonra 6-7 derece için önünü berbat et, saçmalık.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O arkadaş gidip de 1000 ₺'ye kasa alın sonra önünü delil deşik edin demiyordu. Yukarıdaki arkadaşın yaptığı önerilerden birini yapıyordu.
Kullandığı kasa sadece kobay.
1000 TL vereceği kasanın hava akışında sorun olacağını, önünü delince 6-7 derece sıcaklık düşeceğini sanmıyorum.

Ben de Sharkoon RGB lit 100 kullanıyorum. Bir tane Arctic P12 fan ekleme yaptım. FurMark testine RX 5700 XT 73 derece üstüne görmüyor.

Ellerine sağlık, faydalı bir rehber olmuş. Ben de iznin ile kendi önerilerimi paylaşacağım.
  1. Günümüz üretim teknolojisi en yüksek performansa ait ürünlerin bile ısınmadan çalışmasını sağlayabilecek kadar gelişti. GTX900 serisi yerine GTX1000 serisinin, 2000 serisinin veya bütçeniz yetiyorsa güncel serileri tercih ederseniz "Hava sirkülasyonu" problemi hayatınızdan çıkacaktır.
  2. 65W TDP ciddi performanslar sunan AMD işlemciler var, 105W TDP ile OC rekorları kıran işlemciler var, işlemcilerimiz sunmuş olduğu performans ile aynı orantıda ısınmıyor artık. Güzel bir kasa tercih ederseniz, 360mm radyatöre sahip bir sıvı soğutma tercih ederseniz "Hava sirkülasyonu" problemi hayatınızdan çıkacaktır.
  3. Kasada hava sirkülasyonu yaratmak zorunda bile değiliz artık.
Ben kendi kasamda ne radyatör fanlarını çalıştırıyorum ne de ön paneldeki fanları. GTA5 oynarken bile hiçbirinin çalışmasına ihtiyaç duymuyor sistem.
Yalnızca ekran kartınız oyunlara girdiğinizde tüm fanlarını açacaktır hepsi bu.

Demem o ki ASUS ROG serisi gibi soğutma performansının iyi olduğu, 3 fanlı ekran kartları tercih ederseniz, 360mm radyatör sıvı soğutma tercih ederseniz sisteminiz oyunlarda bile ısınmayacaktır zaten. Ben gerçekten kalorifer peteği kıvamında kullanıyorum kasamı kış aylarında. Fan açıp da odayı soğutmaya gerçekten gerek yok. İşlemci 25 yerine 45-50 derecede çalışsa bir şey kaybetmeyiz.

Geri
Yukarı