Uygun kasa hava akışı

Fakat şunu söylemek gerekirse yukarıdaki fanlardan kasanın ön tarafına yakın olan tarafı ben mühendislik hatası olarak görüyorum. Üstteki ve içeriye serin hava veren fanı işlevsiz duruma sokuyor. Bu yüzden kişisel tavsiyem üstteki ızgaralardan kasanın ön tarafına yakın olan kısma fan takılmaması yönünde. Ön, yukarı taraftaki fanın içeriye attığı havanın işlevini yerine getirebilmesi adına.

Yanlış yaparsın. Yukarıdaki ızgaralar egzoz için açılır, sıcak havanın dışa verilmesi için yani. Sen içeri hava vereyim derken ısınmış ve kasanın üstünde birikmiş havayı tekrar içeride dağıtırsın. Kasanın sıcaklığı şu ankine nazaran daha yüksek olur. Denemek bedava.
Ya bu cooler masterin önündeki 20mm fan pek bi hava üflemiyor gibi geliyor bana

Üste iki fan takmak anakartın mosfetlerine doğru giden soğuk havanın yukarıya atılması demektir. Üste tek fan yeter. Tabi arka kısmına yakın olan yere takmanız gerekecek.

Akış önden ya da alttan serin hava alınır, bileşenlerin anakartın üzerinden geçer ve ısınır. Isınan hava yükselir ve yukarıdan ya da arkadan tahliye edilir. Eğer içeri alınan hava tahliye edilen hava kapasitesinin üzerindeyse ve doğru zamanda tahliye edilmezse ısınan hava bir müddet içeride kalacağı için bileşen ısısını olumsuz etkiler. İçeriye ne kadar hava veriliyorsa o kadar hava da tahliye edilmeli ki en sağlıklı dolaşım sağlanabilsin. 3 alış, 1 tahliye durumunda içeride hava bir müddet kalır. Yapacağım şey işe yarar yani.

Havuz problemi değil yalnız havadan bahsediyoruz, su gibi olmaz. Hava giriş ile çıkışı zaten eşittir, ondan şüpheniz olmasın. Giriş kısmında daha fazla fan var diye havanın içeride daha fazla turlayıp sonra çıkacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Egzoz fan olmasa bile hava dışarı atılır, sadece olduğu zaman hava akış koridorunu oluşturup sıcak havanın hızlıca uzaklaşmasını sağlar. Tek egzoz bile yeterli olur. Fan eklerse faydası olur mu? Takıp denesin arkadaş ve sıcaklık sonuçlarında fark görebiliyor mu paylaşsın.

Havuz problemi değil yalnız havadan bahsediyoruz, su gibi olmaz. Hava giriş ile çıkışı zaten eşittir, ondan şüpheniz olmasın. Giriş kısmında daha fazla fan var diye havanın içeride daha fazla turlayıp sonra çıkacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Egzoz fan olmasa bile hava dışarı atılır, sadece olduğu zaman hava akış koridorunu oluşturup sıcak havanın hızlıca uzaklaşmasını sağlar. Tek egzoz bile yeterli olur.
Ne anlatıyorsun ki acaba? Havuz problemi değilmişte sadece havaymış. Termodinamik yasası diye bir şey duydun mu sen güzelim ömrü hayatın boyunca? Bilmiyorsan sus.

Basit bir duman testiyle benim söylediğimin doğruluğunu cam kasada gözlemleyebilirsin. Dumanı kasanın hava alış yönünden ver ve izle bakalım ne oluyor?

@kocaefe88 Gel bak ilkokul çocuğuna anlatır gibi anlayacağım. Bir motorun, fanın bilgisayar kasalarında dönme sıklığı bellidir (ayarlanabilir bir yuvaya takılmadıysa, kasa fanları genellikle PSU'dan güç alır sabit hızla döner) . Yani bir fanın vereceği hava bellidir. Bir fan bir birim hava veriyorsa üç fan üç birim verir. Arkada bir tane egzoz var tamam bir birim tahliye oldu. Geriye kalan iki birim ısınmış hava içeride tahliye olamadığı için geç tahliye ediliyor. İçeride sıcak havanın beklemesi demek bileşenlerin ısınması hatta normalde ısınmayacak parçaların dahi ısınması demek.

Son düzenleme:
Ukalalık yaşa bakmaz ve belli ki sizde bolca var, hava akış testlerini kendin de yapabilirsin. Uçak kaldırmıyorsun hangi termodinamik yasasından bahsediyorsun? Bilimsel bir platform kurup da deneyleri kanıtla demiyorum. Kendi kendine de gözlem yapabilirsin. Yolunu da söyledim.
Konu sahibi arkadaş fan ekleyip de sıcaklık farkı oluşup olmadığını da yazabilir, sonucu sen de öğrenirsin. Neyin egosunu yaşıyorsun anlamıyorum.
Çocuk demişken kaç yaşındasın bilmiyorum, ben 32 yaşındayım. 60 yaş üstüyseniz bayramda elinizi öpmeye geleyim. Ben böyle saçma konuşma tarzı görmedim. Bana da saçmalattın helal olsun sana.

Yeni konular

Geri
Yukarı