Rehber PSP Alındıktan Sonra Yapılabilecekler / Alınır mı?

berk1937

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Super Mario World
Merhabalar. Eğer PSP'niz var ise veya almayı düşünüyorsanız, bu rehberde anlatılanlardan faydalanabilirsiniz. Almak isteyenler veya kullananlara yardımı olur diye düşündüm.

Öncelikle, "2018 yılında PSP alınır mı" düşüncesine olan yorumumu yapayım; Bence alınır. 100-200 TL arasına temiz PSP'ler bulunabiliyor. Temiz olmasa bile Dış kasasını değiştirebiliyorsunuz. (Dış kasa değiştirme örnek, Aliexpress tarzı sitelerden sıfır kasa bulunabiliyor) Görüntü kalitesi kötü değil fakat, PS3/4/PC oyunları oynuyorsanız biraz kötü gelebilir. Görüntü kalitesini takmamanızı sağlayan şeyler, "Exculusive" oyunları ve emülatörler oluyor. Konsolun çok güzel kendine özel oyunları var. Görüntü kalitesi takıntınız yok ise alın derim. Üstelik bir çok eski konsolun emülatörü var, bunları yükleyip eski oyunları oynayabilirsiniz, örneğin NES'te bulunan The Legend of Zelda gibi. PSP'nin 1000, 2000, 3000, GO ve E1000 diye geçen serileri var. Benim önerim 3000 serisinden bir PSP almak. Bu arada en yenisi E1000 serisi. 1000 ve 2000/3000 arasındaki en önemli fark 1000 serisinde (E1000 ile karıştırmayınız o çok farklı bir model, kısaca avrupa için yapılmış, özellikleri kırpılmış bir model) 32 MB RAM bellek bulunur iken 2000/3000 serilerinde 64 MB RAM bellek mevcut.

Kalıcı Kırma İşlemini Yapmak ([Rehber] Playstation Portable Kalıcı Kırma İşlemi)
Bu işlemi, benim çevirisini yaptığım rehberden faydalanarak kendiniz de yapabilirsiniz. PSP E1000 serisinde ve GO da çalışıp çalışmadığını bilmiyorum, uygulamayın lütfen zarar verebilirsiniz, denenmedi. Fiziksel oyun aramakla uğraşılmıyor, o yüzden bu işlemi yapmanızı öneriririm. Oyunların ROM'larını paylaşan bir çok site var. Benim en çok sevdiğim site, bu işin de babası olan "emuparadise". Fakat artık bu siteden indirme yapılmıyor. Bunun nedeni ise oyun firmalarının ve konsol üreticilerinin korsanlarla savaşması. Size bu siteden nasıl indirme yapabileceğinizi anlatacağım. Korsana destek gibi olabilir ama fiziksel olarak bulamadığımız oyunu hiç oynayamayacak mıyız? Bu arada kırma işlemini sadece internetten indirdiğimiz PSP oyunlarını oynamak için değil, çeşitli işlemleri yapabilmeniz için veya emülatörleri yüklemek için kullanmanız gerekir.

Emuparadise.me'den Nasıl İndirme Yapılır?
Buradan indirme yapabilmeniz için Chrome tarayıcısına sahip olmanız gerekiyor. Firefox'ta da çalıştığı söyleniyor fakat denemedim. Chrome tarayıcısına sahip iseniz;

1. Buradaki uzantıyı tarayıcınıza yükleyin.
2. Üstteki uzantıyı yükledikten sonra buradaki kullanıcı betiğini, "yükle"ye basarak yükleyin: http://chrome-extension://dhdgffkkebhmkfjojejmpbldmpobfkfo/ask.html?aid=9dbf8eb7-4e4d-4b02-9637-3f357028b5d7

Bu kadar basit. Yukarıdaki şeyleri yükledikten sonra tarayıcınızı kapatıp açın. Emuparadise'a girince "Download using the workaround script" diye bir seçenek çıkacaktır. İndirme işlemini bu linkten yapacaksınız. Bu arada bu linki de indirmek istediğiniz oyunun sayfasında aşağıda "Direct Download Links:" kısmında bulabilirsiniz.

Script'in yüklenmeden önceki hali;
Ek Açıklama 2018-12-15 151701.jpg

Script yüklendikten sonra;
Ek Açıklama 2018-12-15 151712.jpg

Emulatörler
Çoğu emulatöre buradan ulaşabilirsiniz. Eski konsol oyunlarını seviyorsanız, saatlerinizi PSP'de harcayabiliyorsunuz. (denendi :LOL:)

Benim şimdilik kulandıklarım;
MasterBoy V2.10 (Söylenene göre Game Boy, Game Boy Color, Sega Master ve Game Gear oyunlarını açıyor, ben sadece Game Boy Color'ı denedim, GBA açamadım bu emülatör ile, başka emülatör ile de denemedim)
NesterJ v1.13 (NES emülatörü)
PSPGenesis-v0.18c (Sega Genesis/MegaDrive emülatörü)
s9xTYLmecm_mod (SNES emülatörü)
DaedalusX64 (Nintendo 64 emülatörü, bazı oyunlarda kasma yapabiliyor)

Emülatörleri PSP üzeinde PSP>GAME içine atmalısınız. Bende PSP>GAME>Emulator içinde kendi klasörlerinde duruyorlar.

Kategorizasyon
PSP'nizin "Oyun" sekmesini istediğiniz gibi kategorize edebilirsiniz. Bende şu an böyle;
Emulators (Emülatörlerin bulunduğu bölüm)
CFW Tools (Kalıcı kırma işlemi yapıldığında gelen tool'ları buraya attım.)
Games (PSP oyunları)

Ben bu şekilde 3'e böldüm, he bir de "Uncategorized" var, oraya da kategorize edilmemişler otomatik olarak gidiyor. Ama bunun çalışması için CAT ön ekini kullanmamamız gerekiyor. Anlatacağım.

Nasıl yapıyoruz, ona geçelim. Öncelikle bu işlemi yapabilmeniz için kalıcı kırma işlemini uygulamak zorundasınız.

1. Buradan eklentimizi indiriyoruz.
2. İndirdiğimiz zip dosyasını bir yere çıkartın.
3. "category_lite.prx" dosyasını bulun, PSP'yi bilgisayara bağlayın ve PSP'nizin SEPLUGINS klasöründe "categorylite" adlı bir klasör oluşturup, oluşturduğunuz klasöre kopyalayın.
4. PSP'nizin SEPLUGINS klasöründeki "vsh.txt" dosyasını bulup açın. Herhangi bir şey yazıyorsa silmeyin, alta yeni satır olarak bunu ekleyin "ms0:/seplugins/categorylite/category_lite.prx 1".

Şimdi, PSP üzerindeki ayarlara geçelim;

1. "Select" tuşuna basarak, açılan pencereden "Recovery Menu"yü bulup "X" tuşu ile girelim.
2. Açılan menüde "plugins"e "X" tuşu ile girelim. yüklediğimiz eklenti büyük ihtimal "enabled" olarak gelecektir lakin "disabled" yazıyor ise, üstüne gelip "X" tuşuna basıp "enabled"a çevirelim.
3. Plugins'te iken "Back"in üstüne gelip "X" tuşuna basalım ve o menüden "Reset VSH"i bulup "X" tuşuna basalım.

Yüklemek için yapılabilecekleri yaptık. "System Settings"e girdiğinizde, yeni eklenmiş olan 3 adet ayarı görebilirsiniz.(Category mode, Category prefix, Show uncategorized) Şimdi kendimize göre kişiselleştirmek kaldı. 2 senaryomuz var. İlki klasörlerin başına "CAT_" ön ekini yazmak. Böylece bölümleri bu ön ekine göre ayıracaktır ve "CAT_" dosyalarının dışında bulunan çalıştırılabilir dosyaları "Uncatagorized" kısmında gösterecektir. "CAT_" ön eki gelmeyen senaryoda bu özellik çalışmayacaktır. Çünkü bir dosya neredeyse o dosyanın adı ile yeni bir bölüm oluşturacaktır. Bu arada PSP üzerinde "CAT_" ön ekini görmeyeceksiniz, bu ek sadece dosyaları ayırmak için eklentinin kullandığı bir ön ektir. Bu senaryonun çalışması için gereken ayarlar bunlar;

1. System Settings'e girin.
2. Category prefix, "Use Cat Prefix" olmalıdır.
3. Show uncategorized, "Both" olmalıdır.
4. Son olarak, nasıl bölümler oluşturacaksanız dosyaların başına "CAT_" ön ekini yazmalısınız. Örneğin oyunları "CAT_Games" adlı bir klasöre atın.

İkinci senaryo da "CAT_" ön ekini kullanmıyoruz. Ben bu ayarı kullanıyorum. Çünkü bazı emülatörlerde oyunları görememe sorunu yaşadım, dosya sisteminde bulamadım yani anlayacağınız. Emülatör kullanmayacaksanız ilk senaryoyu uygulayabilirsiniz. Ayarlar;

1. System Settings'e girin.
2. Category prefix, "None" olmalıdır.
3. Show uncategorized, "No" olmalıdır.
4. Dosyaların başına "CAT_" ön ekini yazmanıza gerek yok. Örneğin oyunlar Games klasöründe olduğu zaman, Games diye bir bölüm göreceksiniz PSP üzerinde.

Şimdi anlatmadığım "Category mode" ayarına gelelim. Bu da tamamen kişisel bir seçenektir. Göz zevkinize göre seçebilirsiniz. 3 adet seçenek mevcut; "Multi MS", "Contextual menu", "Folders". Kendiniz deneyebilirsiniz.

Benim Dosya Yerleşimim;
ISO>Games: PSP oyunlarım burada.
PSP>GAME>CFW Tools: Custom Frimware ile ilgili olan uygulamalar burada.
PSP>GAME>Emulators: Emülatörlerim burada.

Playstation Oyunlarını PSP'de Oynamak
Bununla ilgili ayrı bir rehber hazırladım. Şu linki takip edebilirsiniz: [Rehber] Playstation Oyunlarını PSP'de Oynamak - Technopat Sosyal

Micro SD Kartınızı PSP Üzerinde Kullanın
PSP Memory Stick Duo/Memory Stick Pro Duo kulanıyor. Micro SD kartlarımı kullanmak için ben şöyle bir adaptör aldım;
indir.jpg

Bu adaptöre 2 adet micro SD kart takılıp, tek kart gibi kullanılabiliyor. Yapacağınız tek şey kartları takıp PSP üzerinden formatlamak. Böylece tek kart olarak kullanabilirsiniz. Bilgisayar üzerinde de tek kart olarak gözükecektir. Tek micro SD kart girişli olanları da var. İnternette Memory Stick Duo Adaptör olarak arayıp bulabilirsiniz. Ben Samsung Evo Plus 32 GB ve Sandisk Ultra 16 GB kartlarını taktım. İkisi de Class 10. Akıcı oyun deneyimi için en az Class 10 tercih edin.

Aklıma gelenler bunlar. İyi oyunlar dilerim!
Ek Açıklama 2018-12-15 170948.jpg

Oyun önerisi olarak Kingdom Hearts: Birth By Sleep diyebilirim. PSP Exclusive oyunlar için daha çok anime serilerinin oyunları söylenebilir. Çok leş ama zevkli bir HxH oyunu, anlamlandıramadığım miktarda çok Naruto oyunu ve bir tane Fairy Tail oyunu denedim. Naruto Shippuuden: Kizuna Drive en iyi deneyimi aldığım anime oyunuydu. Seviye atlaması bazı yerlerde çok kolay, bazı yerlerde bir yıl geçemediğimi hatırlıyorum (tam anlamıyla bir yıl).
Ayrıca PSP Street (E1000 Fat Series) için görülmeyen ama diğerlerinde görülebilen bir sıkıntı var sanırım. Şarj girişi mi ne bir süre sonra bozulabiliyormuş herhalde. 5 yıl öncesinde aldığım PSP Street için hala hiçbir şey olmadı. Ama internete girmiyor, onu bilmeden aldığım için arkadaşımla oyun oynama fırsatını kaçırdım. Ama zevkli şeyler.
PSP yerine Nintendo 3DS öneririm. Belli Sony oyunları dışında Nintendo almak daha mantıklı gibi. Nintendo 3DS için oyun desteği sanırım daha yeni yeni bitmek üzere. Belki 1 2 yıl boyunca oyun çıkmaya devam eder, Switch biraz farklı bir konsept çünkü.

Merhaba 100 TL'ye PSP 2000 buldum. 8 GB Hafıza Kartı, Şarj aleti ve kılıfı var. Sizce almalı mıyım? Alırsam bıktıktan sonra kolayca satılır mı?
Temiz ise alınır. 2000 ve 3000 arasında birkaç fark var ama performans farkı yok. 100 TL gayet uygun. Aldığınız fiyat civarına satabilirsiniz, temiz ise daha yüsek fiyata bile satılabilir.

Not: 2000 kullanıp da PSP bu muymuş diyebilirsiniz çünkü 3000 serisinin ekranı daha kaliteli.

2. Üstteki uzantıyı yükledikten sonra buradaki kullanıcı betiğini, "yükle"ye basarak yükleyin.
@berk1937 Emuparadise için koymuş olduğunuz link çalışmıyor tekrar verebilir misiniz linki?
Kod:
about:blank#blocked
Böyle bir hata alıyorum yönlendirilen sayfada.

@Yusuf Furkan BAL
Linki açmadan önce Tampermonkey'i yükle, direkt seni Tampermonkey yükleme sayfası karşılayacak.
Workaround Script for Emuparadise.
@berk1937 Evet hallettim, oyunları indirdim ve PSP'yi kırdım ama oyunların .ISO dosyasını PSP içerisine atınca görünmüyor, önceki açtığınız konuda MemoryStick'i sıfırladım sorun olmadı yazmışsınız, bende sıfırladım hala kırık olarak görünüyor ama oyun MemoryStick'de görünmüyor bi yardımcı olabilirmisiniz?
PSP 2006 Slim

Kategorizasyon eklentisi var bende. Oyunlar ISO>Games içinde, diğer kategorilerim, PSP>GAME içerisinde kendi klasörlerinde.

Oyunlar:
1585850466937.png

Diğer Kategoriler:
1585850424998.png

PSP üzerindeki Game bölümünde, yukarıdaki üç seçenek ayrı ayrı kategori şeklinde gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı