Rehber Playstation Portable Kalıcı Kırma İşlemi

berk1937

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Super Mario World
Merhaba arkadaşlar. Almış olduğum 3000 serisi PSP'de oyunları görebilmek için, cihazı yeniden başlattığımda "Pro Update" yapmam gerekiyordu. Araştırıp "Infinity" adlı bir CFW (Custom Firmware) kurulduğunu gördüm. Ama sorunumu çözüp çözmeyeceğini bilmiyordum, denemeye başladım. Yapılan işlemlerin sonunda sorunumun çözüldüğünü gördüm. Türkçe makale bulamadım, sizlerin de faydalanmanızı istedim. Anlatım ve yazılar tamamen bana ait olup yapılan işlemler alıntıdır.

Türkçe olarak nasıl yapıldığını detaya girmeden kısaca anlatmaya çalışacağım. Benim cihazımın sürümü 6.61, sizinkinin de 6.61 olduğunu varsayarak anlatacağım.

Unutmayın! Sadece 1000, 2000 ve 3000 serisine uygulanabilir. PSP GO ve E1000 serisine uygulanmamalıdır. Yapılan işlemlerde sorumluluk kabul etmiyorum.

Gerekli dosyaları buradan indirebilirsiniz:

https://drive.google.com/open?id=13jJx6-d0VfNZzRsZUh_iziqyx4znlBBo

Gerekenler;
1-
1000, 2000 veya 3000 serisi bir PSP.
2- 1 adet Memory Stick Duo veya Memory Stick PRO Duo kart.
3- Mini USB Kablosu.
4- Bilgisayar.
5- Yukarıdaki linkteki .zip dosyası.
6- Sistem sürümü v6.61 olmalıdır.

Hadi Başlayalım;
1-
Linkteki .zip dosyasını indirip bir klasöre çıkartın.
2- PSP'nizin sistem sürümünün v6.61 olduğundan eminseniz, hafıza kartını takıp, Cihazı "USB Connection" moduna alıp, mini USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.
3- .zip'ten çıkardığınız 2 klasörü direk PSP'nin ana dizinine atın.
4- Aktarım bittikten sonra, PSP'den "O" tuşuna basıp USB bağlantısını sonlandırın.
5- PSP üzerindeki Game sekmesine gelip, Memory Stick'i seçin.
6- Açılan menüde oyunlarınız varsa oyunlarınızı görebilirsiniz, biz onlara dokunmayacağız, Pro Update'i seçin.
7- Siyah ekranda beyaz yazıların olduğu bir uygulama açılacak. "Press R to exit" yazısını görünce "X" tuşuna basın.
8- Daha sonra "Press X to start CFW" yazısını görünce tekrar "X" tuşuna basın, PSP'niz yeniden başlatılacak.
9- Cihazınız yeniden başlatılınca, "Game" sekmesinden "Memory Stick"i seçin, ardından "6.61 Infinity Firmware Builder"ı seçin.
10- Uygulama açılınca, ekranda "Build Hybrid Firmware" seçili olacaktır, direk "X"e basın, seçili değilse de (Exit'in üzerinde olabilir mesela) "Build Hybrid Firmware"in üzerine gelip "X"e basın, birkaç dakika sürebilir.
11- "Complete. Press X to exit" yazısını görünce, "X"e basın, cihaz yeniden başlatılacak.
12- PSP'nizi tekrar "USB Connection" moduna alıp, mini USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.
13- Ana dizinde iken "PSP" klasörüne, ardından "GAME" klasörüne, onun ardından da "MAKER" klasörüne girip, "DATA.MFC" dosyasını bir önceki klasör olan "GAME" klasörünün içindeki "FLASHER" klasörüne taşıyın.
14- Bilgisayar ile işimiz bitti, PSP'den "O" tuşuna basıp USB bağlantısını sonlandırın.
15- PSP üzerinde "Game" sekmesinden "Memory Stick"i seçin, ardından "6.61 Infinity Firmware Flasher"ı seçin.
16- Uygulama açılınca, "Start" yazısını görünce "X" tuşuna basın. "Do you agree to the terms?" yazısıyla karşılacaksınız, tekrar "X"e basın, birkaç dakika sürebilir. "Complete. Press X to exit" yazısını görünce, "X"e basın, cihaz yeniden başlatılacak ve değişik yazılarla karşılacaksınız, burada yapmanız gereken "O" tuşuna basmak.
17- Cihazınız yeniden başlatıldıktan sonra, ufak bir kurulum işlemleri ile karşılaşacaksınız. (Dil, tarih vb.)
18- Tekrardan PSP üzerinde "Game" sekmesinden "Memory Stick"i seçin, ardından "Pro Update"i seçin. Siyah ekranda beyaz yazıların olduğu bir uygulama açılacak. "Press R to exit" yazısını görünce "X" tuşuna basın. "Press X to start CFW" yazısını görünce tekrar "X" tuşuna basın, PSP'niz yeniden başlatılacak.
19- Bir kere daha PSP üzerinde "Game" sekmesinden "Memory Stick"i seçin, ardından "Infinity Bootloader Configuration"u seçin. "Welcome to Infinity" yazısıyla karşılaşınca, D-Pad'den (yön tuşları) Sol tuşa basın ve "X" tuşuna basın. Daha sonra "Home" tuşuna basıp gelen soruda "Yes"in üzerindeyken "X" tuşuna basın.
20- Son olarak, "Settings" sekmesinden "System Settings" alt menüsüne girip, "System Information"a girmek. Burada eğer "System Software 6.61 PRO-C∞" yazısını görüyorsanız tebrikler, PSP'nizi kalıcı olarak kırmış ve CFW yüklemiş bulunmaktasınız.:)

Çok uzun ve zor gözükebilir ama aslında çok kolay bir işlem yanlış yapmadığınız sürece herhangi bir sorun oluşmaz.

Pro Update dosyasını, Fast Recovery dosyasını ve Cipl Flasher dosyasını silersek sıkıntı olur mu?
Ve bir de 6.20 Downgrade dosyası var. Bunu silersek sanıyorum bir şey olmaz.
Bu işlemde kullandığımız infinity dosyalarını silersek sıkıntı olur mu? Cevaplarsan teşekkür ederim süper Rehber olmuş. :)

Pro Update dosyasını, Fast Recovery dosyasını ve Cipl Flasher dosyasını silersek sıkıntı olur mu?
Ve bir de 6.20 Downgrade dosyası var. Bunu silersek sanıyorum bir şey olmaz.
Bu işlemde kullandığımız infinity dosyalarını silersek sıkıntı olur mu? Cevaplarsan teşekkür ederim süper Rehber olmuş. :)
Açıkçası denemedim ve denemeye de korkuyorum Brick olur diye. Ama oyunları kategorileştirme ile ilgili bir işlem var onu yapmaya çalışacağım akşam. Olursa eğer o dosyaları "Sistem dosyaları" gibi bir katogori açıp oraya atarız, gözümüze batmaz. Bana da çirkin gözüküyor. :) Olursa eğer paylaşmaya çalışacağım.

Bu arada yaptınız mı sonuç nedir?

Ve şunu aldım;
4ee71b4f-5daf-4737-bb4a-5a982a7fd6ea_1.f54b98a8b25a4daf1922bdc92994e174.jpeg
Elimde Samsung ve Sandisk'in 32 ve 16'lık 2 belleği mevcut. Buna takıp ikisini birleştirip tek kart olarak gösterebiliyoruz. Yarın gelir diye umuyorum.

Piyasa da oyun bulmak zor oyun için de bir rehber yaparmısın?
Tam olarak nasıl bir şey istiyorsunuz? Ben elimdeki ROM'ları yükleyeceğim. Bu ROM'ları nasıl temin edeceğiniz size kalmış. UMD'den bahsediyorsanız o ayrı konu. Bende şu an hiç UMD yok.

Bu arada yaptınız mı sonuç nedir?

Yaptım çalıştı sağ ol :)
Piyasa da oyun bulmak zor oyun için de bir rehber yaparmısın?

Bu bağlantıya tıklayarak çok fazla sayıda rom bulunabilen bir siteye gireceksin. Çok fazla var abartmıyorum. Ben bütün aradıklarımı buldum. Bir tek PSP için ROM yok. PS1, PS2, PSX, GBA, SNES. Dolu. Biraz araştırırsan PS1 oyunlarıda çok rahat oynanıyor PSP'de.

Yaptım çalıştı sağ ol :)

Bu bağlantıya tıklayarak çok fazla sayıda rom bulunabilen bir siteye gireceksin. Çok fazla var abartmıyorum. Ben bütün aradıklarımı buldum. Bir tek PSP için ROM yok. PS1, PS2, PSX, GBA, SNES. Dolu. Biraz araştırırsan PS1 oyunlarıda çok rahat oynanıyor PSP'de.
İSO dosyasından bahsediyordum teşekkürler.

Geri
Yukarı