(Rehber) R7 4800H Ryzen Controller undertdp ile kayda değer sıcaklık değerleri

Yok hocam çok sıkıntı yaşamadım yaşadıysam da kendim çözebildim. Bir kere de servise yolladım sağ olsun iyi bakmışlar. Aldığınız FPS değerleri için soracaktım da.

İsmi MSI thunderbird diye biliyorum. Şöyle bir şey bulabildim anca.
Espor oyunlarından bahsedecek olursak valorant'ta ort. 120-170 arası gidip geliyor csgo'da ise 5v5 rekabetçi modda 130 - 155 arası diyebilirim özel olarak söylemek gerekirse Battlefield 1 de 80-90 alıyorum Gta 5 de ise 100-110 civarı diyebilirim. (tek slot 8gb ram kullanıyorum bilgisayar ile birlikte gelen) yakın zamanda 8gb ram daha takmayı düşünüyorum R7 4800h işlemcisi kullanan laptoplarda çoğunlukla fps 1.6 1.7 katına çıktığını duymuştum ki bu oyunların hepsini ultra ayarlarda oynuyorum.

Espor oyunlarından bahsedecek olursak Valorant'ta ort. 120-170 arası gidip geliyor CS:GO'da ise 5V5 rekabetçi modda 130 - 155 arası diyebilirim özel olarak söylemek gerekirse Battlefield 1 de 80-90 alıyorum GTA 5 de ise 100-110 civarı diyebilirim. (tek slot 8 GB RAM kullanıyorum bilgisayar ile birlikte gelen) yakın zamanda 8 GB RAM daha takmayı düşünüyorum R7 4800H işlemcisi kullanan laptoplarda çoğunlukla FPS 1.6 1.7 katına çıktığını duymuştum ki bu oyunların hepsini Ultra ayarlarda oynuyorum.

Hocam bir yanlışınız olmasın Ultra ayarlarda 1920x1080'de o FPS'leri almanız imkansız.

Yarın değerlerin sslerini yollayabilirim FPS gösterici olarak Win+g dekini kullanıyorum haklı olabilirsiniz ne kadar doğru gösteriyor bilmiyorum.

Hocam MSI Afterburner kullanmanızı tavsiye ederim. Bütün ayarlar Full'deyken GTA 5'de desktop 2060 ve Ryzen 5 3600 ile bile 90 100 FPS alınıyor. Sakın yanlış anlamayın palavra falan demiyorum ama gözünüzden bir şey kaçmış olabilir.

Selamlar. Bilgisayarıma Ryzen Controller'u kurmuştum fakat kullanmıyordum. PES 2021'de bilgisayarın olması gerektiğinden üst seviyelerde sıcaklık değerlerinin olduğunu biliyordum(tek bende olan bir şey değil) zaten ama cooler Boost açıp oynamaya devam ediyordum. Bahsettiğim sıcaklıklar Extreme performance modunda 90 derece cooler Boost açınca 88 derece gibi değerlerdi. Ardından 2 ay gibi bir süre PES 2021 oynamadım ve 1.5 hafta önce kurmaya karar verdim. Bu sefer cooler Boost açsam da 90-91 derecede duruyor ara sıra 95'lere fırladığını bile görüyordum. Son günlerde can sıkmaya başladı. Ara sıra GHz bile düşürüyordu. Ryzen Controller'ı açtım ve uygulamanın kendi Discord grubunda paylaştığı değerleri biraz düşürüp denedim.

Eki Görüntüle 920990

Eki Görüntüle 920991

Gördüğünüz değerleri girdim. TDP değerlerini kendim düşürdüm, VRM değerini ise tike bastığımda kalan sabit değer ile çalıştırdım. Aldığım sonuç inanılmazdı. Hiçbir FPS kaybı olmadan(hatta bazen GHz düşürüp FPS'in düştüğüne şahit olmuştum) Extreme performance modunda 78-82 derece cooler Boost açınca ise 74-76 derece çalıştığını fark ettim. Genel olarak 3.8 GHz de çalışıyor. Büyük ihtimal TDP değeri az olduğu için işlemci Max frekansına (4.2GHz) çıkamıyor. Yüksek frekansa çıkmadan FPS kaybı hissettirmemesi de ayrı bir konu. Sonuç olarak işlemcim 91 dereceden 74'e kadar düşmüş oldu (cooler Boost). Sizlerden de değerler hakkında eleştiri ve önerilerinizi beklerim.

Eğer duruyorsa Ryzen Controllerı bir şekilde upload edip atabilir misiniz çünkü 404 hatası veriyor indiremiyorum.

Edit: Discordlarından buldum arayan için bırkaıyorum

Hissetmemenizden değişmiyor diye bir şey diyemeyiz hocam. MSI Afterburner veya oyun sırasında Dragon Center'a Alt+Tab atarsanız farkedebilirsiniz. FPS konusunda bir şey demeyeceğim en azından ben yaşamadım. 2 tane preset kullanıyorum ayarlarımız farklı olabilir.

Hissetmemenizden değişmiyor diye bir şey diyemeyiz hocam. MSI Afterburner veya oyun sırasında Dragon Center'a Alt+Tab atarsanız farkedebilirsiniz. FPS konusunda bir şey demeyeceğim en azından ben yaşamadım. 2 tane preset kullanıyorum ayarlarımız farklı olabilir.

Diğerini de verebilir miydiniz?

Selamlar. Bilgisayarıma Ryzen Controller'u kurmuştum fakat kullanmıyordum. PES 2021'de bilgisayarın olması gerektiğinden üst seviyelerde sıcaklık değerlerinin olduğunu biliyordum(tek bende olan bir şey değil) zaten ama cooler Boost açıp oynamaya devam ediyordum. Bahsettiğim sıcaklıklar Extreme performance modunda 90 derece cooler Boost açınca 88 derece gibi değerlerdi. Ardından 2 ay gibi bir süre PES 2021 oynamadım ve 1.5 hafta önce kurmaya karar verdim. Bu sefer cooler Boost açsam da 90-91 derecede duruyor ara sıra 95'lere fırladığını bile görüyordum. Son günlerde can sıkmaya başladı. Ara sıra GHz bile düşürüyordu. Ryzen Controller'ı açtım ve uygulamanın kendi Discord grubunda paylaştığı değerleri biraz düşürüp denedim.

Eki Görüntüle 920990

Eki Görüntüle 920991

Gördüğünüz değerleri girdim. TDP değerlerini kendim düşürdüm, VRM değerini ise tike bastığımda kalan sabit değer ile çalıştırdım. Aldığım sonuç inanılmazdı. Hiçbir FPS kaybı olmadan(hatta bazen GHz düşürüp FPS'in düştüğüne şahit olmuştum) Extreme performance modunda 78-82 derece cooler Boost açınca ise 74-76 derece çalıştığını fark ettim. Genel olarak 3.8 GHz de çalışıyor. Büyük ihtimal TDP değeri az olduğu için işlemci Max frekansına (4.2GHz) çıkamıyor. Yüksek frekansa çıkmadan FPS kaybı hissettirmemesi de ayrı bir konu. Sonuç olarak işlemcim 91 dereceden 74'e kadar düşmüş oldu (cooler Boost). Sizlerden de değerler hakkında eleştiri ve önerilerinizi beklerim.

Merhaba hocam. Öncelikle bu incelemeniz için çok teşekkür ederim, oıldukça faydalı olmuş.

Ben sizin yaptığınız gibi ayarladım Ryzen Controlleri ama 400MHz de takılı kalıyor işlemci frekansı. Acaba yardım edebilir misiniz? İşlemcim 4800H.

Yeni konular

Geri
Yukarı