Reklam engelleyici kullanmak kimi zarar ettiriyor?

Reklam engelleyici kullanmak içerik üreticiye zarar verir çünkü gösterdikleri reklam kadar para alabilirler.

Ancak YouTube Premium'a sahipseniz, reklam izlemeseniz bile içerik üreticiye belli bir miktar para gidiyor.

Hocam aslında hala cevaplar tatmin etmedi. Sebebi ise benim içerik üreticisi olduğumu düşünün. İki tane 1 milyon izlenen videom olsa, birini herkes reklam engelleyici kullanarak izlese, diğerini herkes normal izlese ben neden kazancım eşit değil diye sorabilirim. Bu konuda ilk önce benim de aklıma "daha az" veriyor diye gelmişti ancak sanmıyorum. Tabii ki izlenme süresi gibi istisnalar var ancak arada çok fark olmasından bahsediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aslında hala cevaplar tatmin etmedi. Sebebi ise benim içerik üreticisi olduğumu düşünün. İki tane 1 milyon izlenen videom olsa, birini herkes reklam engelleyici kullanarak izlese, diğerini herkes normal izlese ben neden kazancım eşit değil diye sorabilirim. Bu konuda ilk önce benim de aklıma "daha az" veriyor diye gelmişti ancak sanmıyorum. Tabii ki izlenme süresi gibi istisnalar var ancak arada çok fark olmasından bahsediyorum.

YouTube'dan devam edersek adamlar içerik üreticilerine nereden para buluyor hocam

Birçok faktör var. Video içeriğinden tut izlenme süresine, abone sayına, çok izlenen video sayına, izleyicinin reklama tıklamasına (haliyle reklam engelleyici kullananlar tahminimce kazandirmaz)...

Reklam engelleyiciye bağlı.

Eğer reklam engelleyici reklam kodunu çalıştırmıyorsa kimse zarar etmez. Sadece içerik üreticisi bundan bir kazanç sağlayamaz.

Ama reklam engelleyici kodu çalıştırmayı önlemek yerine kodu çalıştırıp reklamı gizliyorsa içerik üreticisi be YouTube parasını kazanır ama size o reklam gösterildi şeklinde bildirilip gösterilmediği için reklam veren zarar eder diyebiliriz.

Bu arada ek bilgi olarak reklam engelleyici kullanmak kesinlikle yasak değil. Sizin bir tarayıcınız var ve siz bu tarayıcınıza gelen kodları istediğiniz şekilde çalıştırabilirsiniz çünkü gelen kodlarda bir oynams yapmıyorsunuz sadece çalıştırma şeklini değiştiriyorsunuz. Aynı şekilde YouTube size reklam engelleyici kullandığınızı anlarsa hizmet sunmama hakkına sahip. Çünkü hizmet vermek gibi bir zorunlulukları yok. Bir internet siteniz olduğunu düşünün istediğinizi yazarsınız istediğinizi yazmazsınız.

Youtube‘un bu durumda bence hiç bir zararı yok. Bizim izleme alışkanlıklarımızla ilgili topladığı veriler zaten paha biçilemez değerde. Youtube’nin amacı vahşi kapitalizmin bir gereği olarak zaten yüksek olan gelirlerini daha da yükseltmek. Tabi içerik üreticisi açısından zararları olur.

Reklam engelleme olayı şu şekilde çalışsa bizde zarar görmesek geliştiricide: Reklam engellemeyi çalıştırıyorsun. Bu reklamları bana göstermeyip sistem reklamları otomatik tıklamış gibi gösterse, mesela izledi gösterse bu sekilde para kazanır geliştiren. Biz de bu reklam engelleyen uygulamaya aylık ücret ödesek komple reklamlardan kurtulsak, geliştirici hem reklam verenden kazanacak reklamları tıklanıyor diye hem de karşı taraftan alacak reklam engelliyor diye. Tabii bu şekilde legal bir yazılım olur mu bilmiyorum.
Yt premium var işte

Geri
Yukarı