Renault 1.5 DCi nasıl bir motordur?

Acaba tam otomatik ile yarı otomatik bir araç kullandınız mı?
Evet, ikisini de kullandım, ikisinden de olan arabaları satın aldım. Bu forumda 2019 DSG'li Tiguan'ın incelemesi var, Otopark'ta da 2016 yılında Astra K incelimesini yaptım tam otomatik. Bunlardan önceki arabalarım: Toyota Corolla, Toyota Auris, Audi S3... Gel bir gün pist günlerine. :D

Sen önce yarı otomatik şanzımanlarla tam otomatik şanzımanların vites geçiş hızlarına bak. Adında "tam" var diye daha konforlu olmuyor. :D

Evet, ikisini de kullandım. Bu forumda 2019 DSG'li Tiguan'ın incelemesi var, Otopark'ta da 2016 yılında Astra K incelimesini yaptım tam otomatik. Bunlardan önceki arabalarım: Toyota Corolla, Toyota Auris, Audi S3... Gel bir gün pist günlerine. :D

Sen önce yarı otomatik şanzımanlarla tam otomatik şanzımanların vites geçiş hızlarına bak.
Vites geçiş hızı konfor ve pürüzsüzlük değildir. Üstelik ya ben CVT tam otomatik şanzımanı dersem ne olacak? Vites bile yok. Anladığım kadarı ile sizin tek kıyaslamanız arabanın performansı ile ,kaç bastığı ile filan ama araba bu şekilde seçilmez. Üstelik tork konvertörü kısmi olarak CVT şanzıman görevi yapıyor ve siz vites geçişini bile hissetmezsiniz.

dCi iyi motordur. Düzgün kullanıldığında ve bakımları düzenli ve gerekli bir şekilde yapıldığında çok yüksek kilometrelere kadar çıkabilir.

Multijet'ten iyi diyen arkadaşlar neye göre diyor acaba 🤣

Vites geçiş hızı konfor ve pürüzsüzlük değildir.
Vites geçiş hızı pürüzsüzlüktür. 8-10 ms hızda vites değiştiren bir yarı otomatik ile 50-100 ms arasında vites değiştirme hızı olan tork konvertörlü arasındaki konfor farkını ikisini de kullanan kişiler fark eder. Birinde araç hızlanırken yandakinin kafasının öne arkaya nasıl hareket ettiğini görürsün, konfor düşüren şey de bu.

Üstelik ya ben CVT tam otomatik şanzımanı dersem ne olacak?
CVT tam otomatik bir şanzıman değil. CVT, CVT'dir. Kendisine ait bir otomatik vites türüdür tam otomatik/yarı otomatik gibi. Konu da tam otomatikten CVT'ye nasıl geldi? :D

Anladığım kadarı ile sizin tek kıyaslamanız arabanın performansı ile, kaç bastığı ile filan ama araba bu şekilde seçilmez.
Şu ana kadar aldığım arabalara bir dönüp bakarsan S3 hariç (ki ilk arabamdı o normal) diğerlerinin performans ile bir alakası yok.

Vites geçiş hızı pürüzsüzlüktür. 8-10 ms hızda vites değiştiren bir yarı otomatik ile 50-100 ms arasında vites değiştirme hızı olan tork konvertörlü arasındaki konfor farkını ikisini de kullanan kişiler fark eder. Birinde araç hızlanırken yandakinin kafasının öne arkaya nasıl hareket ettiğini görürsün.

CVT tam otomatik bir şanzıman değil. CVT, CVT'dir. Kendisine ait bir türdür tam otomatik/yarı otomatik gibi. Konu da tam otomatikten CVT'ye nasıl geldi? :D

Şu ana kadar aldığım arabalara bir dönüp bakarsan S3 hariç (ki ilk arabamdı o normal) diğerlerinin performans ile bir alakası yok.
CVT bir tam otomatik bir şanzımandır. Yarı otomatikler nasıl tek ve çift kavramalı hatta ıslak ve kuru kavrama diye ayrılıyorsa bu da öyle.
Tam otomatikte vites geçişini hissetmiyorsun ki nasıl hızını bulacaksın? Eğer hissediyorsan bir sıkıntı vardır.
Her türlü tam otomatik yarı otomatikten iyidir ki üreticiler yarı otomatik üretmeyi oldukça azalttı ve tam otomatik şanzımana yöneldiler.

Vites geçiş hızı konfor ve pürüzsüzlük değildir. Üstelik ya ben CVT tam otomatik şanzımanı dersem ne olacak? Vites bile yok. Anladığım kadarı ile sizin tek kıyaslamanız arabanın performansı ile ,kaç bastığı ile filan ama araba bu şekilde seçilmez. Üstelik tork konvertörü kısmi olarak CVT şanzıman görevi yapıyor ve siz vites geçişini bile hissetmezsiniz.
CVT övülecek bir şanzıman değil şehir içinde konforlu fakat uzun yolda motorun bağırması dışında bir espirisi yok gelip de burada cvt öğleyin EDC DSG gibi çift kavramalı şanzımanlar sorunsuzluk anlamında pek iyi olmasa da sürüş zevki anlamında çok çok daha iyi.

CVT bir tam otomatik bir şanzımandır. Yarı otomatikler nasıl tek ve çift kavramalı hatta ıslak ve kuru kavrama diye ayrılıyorsa bu da öyle.
Hayır arkadaşım. Yarı otomatik bir şanzıman türüdür, tek kavrama/çift kavrama/kuru kavrama/ıslak kavrama gibi ayrılır. Tam otomatik şanzıman dediğin şey tork konvertörlü şanzımandır. Manuelden otomatikleştirilmiş başka bir şanzıman türü daha vardır, yarı otomatik ile alakası yoktur mesela. CVT ise CVT'dir, tam otomatik ya da yarı otomatikle alakası olmayan kendine ait bir otomatik vites türüdür.

Son düzenleme:
CVT övülecek bir şanzıman değil şehir içinde konforlu fakat uzun yolda motorun bağırması dışında bir espirisi yok gelip de burada cvt öğleyin EDC DSG gibi çift kavramalı şanzımanlar sorunsuzluk anlamında pek iyi olmasa da sürüş zevki anlamında çok çok daha iyi.
CVT Honda kullandığımda 2k devir ile 120km hızla gidiyordu yani bağırmıyor. Zevk meselesi kişiden kişiye değişir.
Hayır arkadaşım. Yarı otomatik bir şanzıman türüdür, tek kavrama/çift kavrama/kuru kavrama/ıslak kavrama gibi ayrılır. Tam otomatik şanzıman dediğin şey tork konvertörlü şanzımandır. Manuelden otomatikleştirilmiş başka bir şanzıman türü daha vardır, yarı otomatik ile alakası yoktur mesela. CVT ise CVT'dir, tam otomatik ya da yarı otomatikle alakası olmayan kendine ait bir otomatik vites türüdür. Sen de daha bunu bile bilmeden gelip burada fikir beyan ediyorsun.
Tam otomatik şanzıman adı üstünde tam otomatik bence ilk tanımı öğrenmek yeterlidir.. CVT azınlık olduğu için tam otomatik deyince aklımıza tork konvertörlü şanzıman gelmektedir ama CVT de bir tam otomatiktir.

Yeni konular

Geri
Yukarı