Render için Dual Xeon vs Ryzen ve Intel

Ben mesajımda yeni nesil yazdım. Sen hala bana karşı çıkıyorsun anlamsız bir şekilde. Mesajı okumadan eleştiri yapma. Seni az da olsa tanıyorum. Yoksa mesaj kasmaya çalışan bir çocuk olduğunu düşünürdüm.

Ben mesajımda yeni nesil yazdım. Sen hala bana karşı çıkıyorsun anlamsız bir şekilde. Mesajı okumadan eleştiri yapma. Seni az da olsa tanıyorum. Yoksa mesaj kasmaya çalışan bir çocuk olduğunu düşünürdüm.
Okuyarak eleştiri yaptım ancak ilk mesaja göre yorumladım hocam. Maksimum 3500TL bütçesi var arkadaşın. 3500TL'ye alınabilecek yeni nesil bir Xeon sistemi baz alarak yorum yaptım yani. Bu yüzden bir anlaşmazlık yaşadık sanırım. Kusuruma bakmayın.
İyi sosyaller dilerim.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.İkinci el Dual Xeon link eklemiştim ancak reklam ibaresi taşıdığından moderatör tarafından kaldırılmış.3.4 Ghz Xeon X5680 Çift işlemcili 24 GB RAM ikinci el bir toplama pc bulmuştum 3.000 TL'ye , ilan kaldırılmış.4000-4500 TL arası sadece render amaçlı bir sistem önerebilirseniz sevinirim arkadaşlar.

Dosya Ekleri

• render.jpg
    render.jpg
    91,7 KB · Görüntüleme: 77
Passmark sonuçları:

Intel i7-8700K = 16277

AMD Ryzen 7 1800X = 15438

AMD Ryzen 7 1700 = 13756

i7-8700K ile Ryzen 7 1800X arasında yaklaşık %5'lik bir performans farkı var ama iki işlemcinin fiyat farkı 130 tl civarında (Intel daha pahalı).

Intel ve AMD anakartlar arasındaki fiyat farkı ise 370 tl (AMD B350 anakart daha ucuz). Ancak AMD işlemci için X370 anakart alındığı zaman aradaki fiyat farkı kapanıyor, hatta Intel anakart daha ucuza geliyor. Bir de B350'nin 2666Mhz desteklediğini düşünürsek, Intel daha avantajlı olacaktır.

Bütçe kısıtlı ise render sistem için işlemci hariç kasa ve SSD'nin önceliği yok ama işlemci vazgeçilmez olmalıdır. SSD daha sonra da takılabilir.

Sonuç olarak; i7-8700K işlemci + MSI Z370-A PRO ikilisi en mantıklı sistem bileşenleri görünüyor.

Bir de B350'nin 2666Mhz desteklediğini düşünürsek, Intel daha avantajlı olacaktır.

B350 anakartlar ile yaklaşık 3600MHz kadar hız aşırtabilirsiniz.

Ek olarak, sıralı işlemlere yönelik kurulu yapay zeka sayesinde, passmark farkı olmasına karşın 1800X 8700K'dan yaklaşık %5 daha performanslı. Ancak başa başlar desek yeridir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada gereken tüm testler mevcut.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı