Resident Evil 4 remake nasıl buldunuz?

TT12X

Picopat
Nasıl buldunuz bu oyunu? ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamını izlemedim şu an, biraz başlarına baktım sadece. Bundan dolayı hikayesine yorum yapamıyorum ama oynanış olarak şimdilik beğendim.

Daha önce burada bir konuda da yazdım. Şimdi sevmediğim kısmı anlatacağım. Çocukluğum PS2'de RE4 oynamakla geçti övünmek için söylemiyorum ama oyunu belki de ülkede benim kadar oynayıp seven bilen yoktur. Sanırım Ali Güngör'ün açtığı ilk konuydu orada yazmıştım şimdi bir daha yazacağım eleştirimi.

Şimdi RE4 biraz hassas bir konu. Narin bir damar ne RE2 ne RE3 hiçbirinde millet bu kadar sabırsızlanmadı çünkü bilinir ki tüm oyun serisinin en güzelidir 4.Olanı.

Lakin Remake'de izlediğim kadarıyla bir şey dikkatimi şu el feneri olayı. Karanlıkta fenerle aydınlatarak yön bulma olayını diğer Remake'lerde oynadık RE4 ana oyunda böyle bir şey yok en karanlık zifiri yerler dahi görülebilir şekilde dizayn edilmiş. Fener tutarak gitme seyir zevkimi baltaladığı için bu Remake'de olmasını sevemedim bu kadar basit bir şey bile eski oyundan kopmamı sağlar eğer çok fenerli sahneler olursa. Şuan sadece videoları izleyerek eleştirdiğim tek kısım bu umarım oyunun hikayesinin ve karakterlerin içinden geçmezler yoksa bu narin damar üzerinde kurulmuş olan yapımcıların içinden geçeriz.

Oyunu 11 saat kadar oynadım ve bence harika olmuş. Orijinal oyunun üzerine her anlamda koymuş. Orijinal oyun benim için 6/10'luk bir oyundu çünkü oynanışın hantallığı, hikâye sunumu ve görsel anlamda çok iyi değildi. Bu oyun ise tüm o sıkıntıları gidermiş ve hatta keşif ve yan görev mantığı ile beni daha da çok çekti fakat hikâyesi hâla yeteri kadar iyi değil. Yine de hikâyede yapılan değişiklikleri beğendim ben. Luis mesela orijinal oyunda gereksiz bir karakter gibiydi. Bu oyunda oldukça iyi kullanılmış. Orijinal oyunda olmayan Ashley ve Leon arası bağ oluşması bu oyunda beni mutlu etti. Orijinal oyunda işimi zorlaştıran bir yük taşıyor gibi hissediyordum. Burada hem mekaniksel hem de senaryo anlamında o hissi çok yaşamadım. Ashley ile oynadığımız kısımların değişmesi, daha korkunç ve heyecanlı olması ve seneryayo daha çok katkıda bulunması sebebiyle oraları da beğendim. Şu anda benim için 9/10'luk bir oyun. 11 saatte 13. bölüme geldim, oyun ise 16 bölüm. Bu arada almayı düşünen varsa Deluxe Edition'a ekstra para vermesin. Ben zamlanmadan önce ön sipariş verdiğim için Deluxe Edition ekstra 100TL ödemiştim ve o para değerdi fakat şu anki ekstra 200TL'yi hak etmiyor. Kostümler ve filtreler güzel olsa da ilk oynayışınızda kullanmazsınız, üstüne oyunda aksesuar mantığı olduğu için kostümler gereksizleşiyor. Özel silahlar ise çok çabuk güçsüz kalıyor ve daha iyisini elde ediyorsun, orijinal oyunun müziklerini de aramadım ben, bir tek hazine haritası işime yaradı o da oyuna ekstra hazine ekleyip kolaylaştırdığı için.
Lakin Remake'de izlediğim kadarıyla bir şey dikkatimi şu el feneri olayı. Karanlıkta fenerle aydınlatarak yön bulma olayını diğer Remake'lerde oynadık RE4 ana oyunda böyle bir şey yok en karanlık zifiri yerler dahi görülebilir şekilde dizayn edilmiş. Fener tutarak gitme seyir zevkimi baltaladığı için bu Remake'de olmasını sevemedim bu kadar basit bir şey bile eski oyundan kopmamı sağlar eğer çok fenerli sahneler olursa. Şuan sadece videoları izleyerek eleştirdiğim tek kısım bu umarım oyunun hikayesinin ve karakterlerin içinden geçmezler yoksa bu narin damar üzerinde kurulmuş olan yapımcıların içinden geçeriz.
Oyunda fener gerektiren yer çok az sayıda bulunuyor. Hatta bir bölümde fener mekaniğini o kadar iyi kullanıyorlar ki muhtemelen beğeneceksiniz.

Oyunu oynamadım. Mete Özbay'dan yani eastern gamers TV kanalındaki seriyi izledim. Herşey cok güzeldi. Sanırım böyle oyunları izlemekten keyif alıyorum.

Oyunda fener gerektiren yer çok az sayıda bulunuyor. Hatta bir bölümde fener mekaniğini o kadar iyi kullanıyorlar ki muhtemelen beğeneceksiniz.
Bu içimi rahatlattı zaten az çok nerelerde o feneri tutacağımızı tahmin edebiliyorum. Aslında ilk oyunda da fener vardı Leon'un kemerinden ileri açılan bir fener lakin bu yeni oyunda fener dışındaki alanlar gözükmüyor onu sevmiyorum. Görüş kısıtlılığı girince oyun zevkimi baltalıyor.

Bu arada oynanış hantallığı ve grafik açısından haklısınız lakin hikaye sunumunun neresini beğenmediniz? Çünkü oyun dünyasında hele ki o dönemine göre başyapıttır. Gerek hikaye sunumu gerek açık dünya olmamasına rağmen bu hikayenin geçtiği sıralı bölüm haritaları sunma açısından. Bu oyunu güzel yapan zaten bu. Bence hikayeye tam vakıf olursanız mesela Los İlluminados nedir? Bitores Mendez kimdir? v.s v.s Seveceğinizi düşünüyorum. Türkçe yama ile oynayıp bölüm öncesi notları yazışma kağıtlarını okumanız da iyi olur. Gereksiz karakter dediğiniz Luis'in bile hikayede önemli yeri var aslında.

Screenshot_20230331_084434_Steam.jpg

Bulamadım...

Nasıl buldunuz bu oyunu? ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎ ‏‏‎‏‏‎
Videolarda gördüğüm kadarıyla "Remake nasıl yapılır"ın kanlı canlı örneği olmuş bu oyun. Tür olarak pek ilgimi çekmediği için oynamayacağım ama serinin sevenleri için harika bir deneyim sunduğuna eminim.

Geri
Yukarı