Resident Evil 4 remake nasıl buldunuz?

Orijinal oyunu PS2'de oynamıştım çocukken ve oldukça beğenmiştim. O zaman için Re4 benzeri bir oyun yoktu devrimseldi. Omuz kamerasını ilk kullanan oyundu vs. Kısacası yeri başkadır bende oyun olarak. Remake tabi ki devrimsel bir yenilik getirmedi ki gerek de yok bence ancak orijinal oyuna hem sadık kalıp hem de günümüze çok iyi uyarlamışlar. 15 sene öncesinin oyun mekaniklerini atmışlar yerine günümüze uygun hale getirmişler, güzel dokunuşlar eklemişler, hikayedeki bazı ufak kısımları çıkarıp bazı kısımlarını ise genişletmişler. Bunun yanında mükemmel bir optimizasyon ile güzel grafikler sunuyor oyun. Hem orijinal oyunu bilenler için hem de ilk defa oynayacaklar için çok iyi bir denge tutulmuş. Genel olarak ben oldukça beğendim, yapılmış en iyi Remake olduğunu düşünüyorum.

Bu içimi rahatlattı zaten az çok nerelerde o feneri tutacağımızı tahmin edebiliyorum. Aslında ilk oyunda da fener vardı Leon'un kemerinden ileri açılan bir fener lakin bu yeni oyunda fener dışındaki alanlar gözükmüyor onu sevmiyorum. Görüş kısıtlılığı girince oyun zevkimi baltalıyor.

Bu arada oynanış hantallığı ve grafik açısından haklısınız lakin hikaye sunumunun neresini beğenmediniz? Çünkü oyun dünyasında hele ki o dönemine göre başyapıttır. Gerek hikaye sunumu gerek açık dünya olmamasına rağmen bu hikayenin geçtiği sıralı bölüm haritaları sunma açısından. Bu oyunu güzel yapan zaten bu. Bence hikayeye tam vakıf olursanız mesela Los İlluminados nedir? Bitores Mendez kimdir? v.s v.s Seveceğinizi düşünüyorum. Türkçe yama ile oynayıp bölüm öncesi notları yazışma kağıtlarını okumanız da iyi olur. Gereksiz karakter dediğiniz Luis'in bile hikayede önemli yeri var aslında.
Orijinal oyun karakterleri ve olay örgüsünü sunmak anlamında kötüydü. Bir kere şu not olayını bırakın. Kitap okumaya gelmedik. Sunacaksa görsel olarak sunacak bana hikâyeyi. Karakter sunumlarına gelirsek orijinal oyunda Ashley ve Leon ilişkisi yok gibi bir şeydi. Luis ise çok çok az gözüküyordu. Yoksa hikayede bazı açılardan önemli yeri olduğunu biliyorum.
Remake ise karakter ilişkileri ve sunumlarını iyi ölçüde güçlendirmiş. Spoiler olmasın diye bu sunumdan bahsetmeyeceğim.

Orijinal oyun karakterleri ve olay örgüsünü sunmak anlamında kötüydü.
Bu cümlenize katılmak mümkün değil. Günümüzde çıkan birçok popüler oyunda dahi hikaye kısmı çöp iken yıllar önce çıkmış bu oyuna kötü diyorsunuz. Ashley ve Leon arasında ilişki olmaması ve Luis az gözüktü diye diyorsanız büyük yanılgı. Yani hani forum burası tartışıyoruz ama başka yerde böyle çok seven birisine söyleseniz ters yanıt alırsınız. Oyun zaten olay örgüsü ve karakteri iyi diye ön planda tam tersini söylüyorsunuz 😀 Şu kadar yıldır ilk defa kötüleyen birini gördüm ama fikirdir. Neyse.

Bu cümlenize katılmak mümkün değil. Günümüzde çıkan birçok popüler oyunda dahi hikaye kısmı çöp iken yıllar önce çıkmış bu oyuna kötü diyorsunuz. Ashley ve Leon arasında ilişki olmaması ve Luis az gözüktü diye diyorsanız büyük yanılgı. Yani hani forum burası tartışıyoruz ama başka yerde böyle çok seven birisine söyleseniz ters yanıt alırsınız. Oyun zaten olay örgüsü ve karakteri iyi diye ön planda tam tersini söylüyorsunuz 😀 Şu kadar yıldır ilk defa kötüleyen birini gördüm ama fikirdir. Neyse.
Nostaljik hisler ne kadar acı bir şey. Kör gibi takiliyorsunuz. Bırakın günümüzü 2005'de bile çok daha iyi hikaye anlatan oyunlar vardı. Resident Evil gibi hiçbir zaman senaryosuyla öne çıkmayan ve her yeni oyununda senaryosunu iyice dağıtan bir oyunu savunmak için gerçekten iyi hikaye anlatan bir oyun deneyimlememek lazım.
Bu arada merak etmeyin bende GTA SA için nostaljik hislere yenik düşerek kötü özelliğine kötü diyemiyordum. Definitive Edition bunu asmam için iyi oldu. Hazır RE 4 Remake çıkmışken size de nostaljik hislerden kurtulmanızı tavsiye ederim.

Hazır RE 4 Remake çıkmışken size de nostaljik hislerden kurtulmanızı tavsiye ederim.
Kurtulmak mı? O hisler ile büyümüşüz dediğine bak. Yanlış anlama da, kabre kadar.
Yazdığın yazılar sinirimi bozmaya başladı o yüzden bu konuya devam etmiyorum. Takipten de çıkıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı