Resim yeteneği nasıl gelişir?

Yeteneğini matematik ile geliştirebilirsin.
Evet saçma geliyor ama Matematik için temel bilgiler bile yeterli.
Misal ben resimde yeteneksizim ama Matematik te sınıf birincisiyim.
Resmi kareköklerle, pisagorlarla, üçgenler, pi sayıları, alan hesaplama, eşlikbenzerlik ile falan çiziyorum.

Sanata saygı diyorsun yani güzel abi ama bu işe başlayalı 1 ay oldu ve hani o işler profesyonellerin iş olduğu için hani ben ondan pek sıcak bakmadım yanlış anlama beni.

Yok sorun değil kardeşim. Şahsen çizgili kağıdın üstüne falan yapınca kafam karışıyor. Profesyonellik ile alakası yok bence. Ben de ara sıra çizerim hatta senin kadar güzel çizmesem bile çizgisi kağıdın üstüne çizerim.

Yaklaşık 10 senedir resimle uğraşıyorum ve epeyce bir geliştim. İlk zamanlar gördüğüm bir şeyleri çizebiliyordum hafif hafif, ama artık zihnimde canlandırabiliyorum ve bunu kağıda aktarabiliyorum. Unutmaman gereken en önemli detay şudur:

Resim çizmeyi başarabilme sadece tekniğini bilmek, kalemi iyi kullanmak ya da iyi bir perspektife sahip olmak değildir. Resim çizmenin başında gelen şey "görmediğin bir şeyi zihninde en net, en detaylı ve çok kalıcı durumda canlandırabilmektir"

Bunu başardığın an tekniğin de otomatik olarak gelişecektir.

Sana verebileceğim en ama en önemli tavsiye şudur:

Hiçbir türlü Anime/Manga/Çizgi karakterlerini çizmeye çalışma. Çünkü bu sefer realistik çalışmalarında ya da yüz,insan çizmen gereken yerlerde çok zorlanacaksın. Çünkü gerçek yüz hatlarından uzak olacaksın anime/manga çizdiğin için. Ek olarak ise Kendine cebinde taşıyabileceğin A6 ebadında bir sketchbook al. Mümkünse "noktalı" bir defter olsun. Bu defteri karalama yapmak için kullanmaktan çok "gördüğün" her şeyi ayırt etmeden zor ya da kolay demeden çizmeye çalışmak için kullan.

Masada otururken bardak mı gördün?, hemen aç defterini bir kurşun kalemle bardağın yansımalarını, suyun şeffaflığının verdiği bükeyleri çizmeye çalış.

Metroda dolanırken boş koltuğu çiz, koltuğun desenini, yansıyan güneşin koltuğa verdiği tonlamaları çizmeye çalış.

VB. VB.

Bunun haricinde yanından ayırmayacağın bir defterin yanı sıra hiçbir zaman A4 ile çalışma ve A5 kağıdından oluşan noktalı defterini evinde tut.

Dışarıda, seyahatte = A6 noktalı defter (laptop gibi düşün)
Evde, iş yerinde = A5 noktalı defter (masaüstü gibi düşün)

Ve bunun yanı her hafta yeni bir tekniği öğren ve resimlerine teknik katarak pratik yaparak ilerle.

•Çizgisel gölgeleme öğreniyorsan, çizmeye başladığın şeyin gölgelerini çizgisel olarak 1 hafta boyunca yapmaya çalış.

•Perspektif çalışacaksan yan yana arka arkaya karışık bir sürü obje koy ya da bir odanın düzenini çizmeye çalış.

•Anatomi çalışacaksan internetten vücut oranlarına, yüz hatlarındaki konumlara bakarak çalış

VB VB.

Bu oldukça uzun bir süreçtir. Pes etmezsen ve her hafta yeni öğrendiğin konuyu üzerine katarak çizmeye çalışırsan, her daim geliştireceksindir.

Küçük bir tavsiye: Hiçbir zaman bir çizimi yarım bırakma.

Yeni konular

Geri
Yukarı