Sayısal Resimdeki matematik sorusunun cevabı nedir?

burk19

Decapat
Aslında Bilgi Sarmal'ın video çözüm uygulamasını indirdim yapamadıklarıma oradan bakacaktım. Sadece bu sorunun cevabını açmıyor maalesef. Aslında soru basit ve o derece 60 ondan sonrası geliyor. Lakin o derecenin 60 olduğunun kanıtı nedir anlayamadım.

Dosya Ekleri

• IMG_20230920_202103.jpg
    IMG_20230920_202103.jpg
    85,2 KB · Görüntüleme: 229
Aslında Bilgi Sarmal'ın video çözüm uygulamasını indirdim yapamadıklarıma oradan bakacaktım. Sadece bu sorunun cevabını açmıyor maalesef. Aslında soru basit ve o derece 60 ondan sonrası geliyor. Lakin o derecenin 60 olduğunun kanıtı nedir anlayamadım.

Hocam eşkenar üçgen olabilir mi acaba?

Bing AI'nin çözümü: (kaydırmalı çekemedim, birleştirip SS aldım, ortalarda biraz kaymış kb.)
IMG_20230920_204606.jpg

OE ile OD yarı çaptır ve birim çember olduğundan dolayı direkt uzunlukları 1'dir. Soru bize DE'yi de bunlara eşit vermiş yani eşkenar üçgen olduğunu söylemiş. ( a= 60 derece )
1. Seçenek : Radyan yerine 180 yazınca 60 sonucunu veriyor. (Doğru)
2. Seçenek : Aslında parçalayarak yapınca çıkıyor ama sonunda formül olarak eşkenar üçgenin alanı a²√3/4 oluyor burdan da √3/4 çıkıyor. (Yanlış)
3. Seçenek : E noktasının koordinatları ( Sina, Cosa) oluyor. A yerine 60 yazıp değerleri yazınca da ( √3/2, -1/2) oluyor bu da ters yazılmış muhtemelen işlem hatası yapmadıysam. (Yanlış)
Doğru cevap Yalnız 1 oluyor.

OE ile OD yarı çaptır ve birim çember olduğundan dolayı direkt uzunlukları 1'dir. Soru bize DE'yi de bunlara eşit vermiş yani eşkenar üçgen olduğunu söylemiş. ( a= 60 derece )
1. Seçenek: Radyan yerine 180 yazınca 60 sonucunu veriyor. (Doğru)
2. Seçenek: Aslında parçalayarak yapınca çıkıyor ama sonunda formül olarak eşkenar üçgenin alanı a²√3/4 oluyor buradan da √3/4 çıkıyor. (yanlış)
3. Seçenek: E noktasının koordinatları ( Sina, Cosa) oluyor. A yerine 60 yazıp değerleri yazınca da ( √3/2, -1/2) oluyor bu da ters yazılmış muhtemelen işlem hatası yapmadıysam. (yanlış)
Doğru cevap Yalnız 1 oluyor.

Bing AI'nin çözümü: (kaydırmalı çekemedim, birleştirip SS aldım, ortalarda biraz kaymış KB.)
Eki Görüntüle 1951020

Hocam birim çember ya. OE ve OD 1 cm öbür kenarı da soruda 1 cm demiş. Bu yüzden eşkenar.

Hepinize teşekkürler. Zor soru değildi zaten sadece bazen yakalayamıyorum bakıyorum 2 kenara eş diyorum 3. kenara demiyorum soru gidiyor. Eşkenar dediğinizde fark ettim zaten.

a=Pi/3 radyan demiş. 60 derece olmasının sebebi o, 180/3=60.

Yeni konular

Geri
Yukarı