RevoLand ve omy'den SSD'yi yerle bir eden sözler! Recep abiye meydan okumak...

SSD olmadan oyun bilgisayarı olmaz!

• Oy verenlerin toplamı
    26
Bak arkadaşım işlemcinin görevini yerine getirebilmesi için bir takım verilere ulaşması gerekir. İşlemci oldukça hızlıdır, diğer depolama birimlerine nazaran.
Bu yüzden diğer depolama birimleri işlemcinin bir nevi önüne geçer. Bu yüzden RAM bellek denilen donanımlar kullanılır.
RAM bellek miktarınız yetersiz kaldığında sistemin donması, takılması, çok geç tepki vermesi nedendir ? İşte bu yüzdendir.
Bir fabrika var, aylık üretim kapasitesi 10.000 ancak o sürede fabrikaya ancak 5.000 bin tane malzeme gelebiliyor. Ne olur iş uzar, 2 ayda biter.

SSD işi uzatmaz, 1 ayda 30.000 bin malzemeyi hemen o an yükler kargoya ve yüksek hızlı tren ile yollar. Anında yükler ve hızlı bir biçimde iletir.

Yani sen bir program çalıştırmak istediğinde, veya bir oyun açmak istediğinde, veya bir dosya kopyalamak - taşımak istediğinde bu görevi daha hızlı yerine getirir.
HDD gibi dön babam dön, dön babam dön, bilgi şurada babam yaklaş, bilgi şurada babam yaklaş, babam bilgiyi yükle sırtına, yok efendim belim tutmuyor olayları yoktur SSD'de.

Övüldüğü kadar var mı ? Evet var ancak kullanım amacına göre. Etkisinin aşırı derecede çok göreceğin yerler de var, görmezden gelebileceğin yerler de var.
Ki zaten bilgisayarın güç düğmesine bastığın anda o etkiyi görüyorsun :) Görmeme imkanın yok yani :)

Mükemmel açıklamışsın, teşekkür ederim. Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.

- - - Güncellendi - - -

Muhabbete, tartışmaya devam, ankete oy vermeyi unutmayın... :D

- - - Güncellendi - - -

Peki SSD fiyatlarının düşüşü söz konusu olabilir mi? Hani şöyle HDD'lerin yerle bir olacağı ve SSD yerine daha da hızlı bir tekonolojinin çıkabileceği zaman, bilgisi olan var mı acaba?

Konuyla ilgili bir başka arkadaş;

Param olsa gtx770 alcamda 760 dediğin gibi. Highda bütün ayarları açarmı sistemim :

• AMD FX X4 4100 SOKET AM3+ 3.6GHZ 12MB CACHE 32NM İŞLEMCISAPPHIRE HD7850 O.C. GDDR5 2GB 256BIT AMD RADEON DX11.1 EKRAN KARTI
  • CORSAIR 8GB (2X4GB) VENGEANCE DDR3 1600MHZ CL9 DUAL KIT RAM
  • COOLER MASTER HYPER 212 EVO LGA775/1155/1156/1366/2011 & AM2/AM2+AM3/AM3+/FM1 İŞLEMCİ SOĞUTUCU
  • SANDISK 120GB EXTREME II SATA 3.0 SSD (OKUMA 550MB / YAZMA 340MB)
  • SEAGATE 3.5" 1TB BARRACUDA SATA 3.0 64MB CACHE 7200RPM HARDDISK
  • GIGABYTE 990FXA-UD5 AM3+ AMD 990FX/SB950 DDR3 2000MHZ (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 ANAKART

FX 4100 ve GTX760 almasına rağmen 120GB SSD alabiliyor bu arkadaşımız ve anakartı 990 yongasetine sahip, SSD'yi ilahlaştıran herkese buradan selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum.

Konuyla ilgili bir başka arkadaş;

FX 4100 ve GTX760 almasına rağmen 120GB SSD alabiliyor bu arkadaşımız ve anakartı 990 yongasetine sahip, SSD'yi ilahlaştıran herkese buradan selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum.

Ben nasıl insanlara teker teker öğrettiysem sen de insanlara bu dengeyi öğreteceksin. Kaç mesajın var? 1600... 990 yerine 970 alıp artan parayı başka şeylere yatırması gerektiğini öğret. AMD yonga setlerinin farkını yazdın mı? Ben yazdım:

AMD Yonga Setleri Arasındaki Farklar - Bloglar - Technopat Forum

Ben nasıl insanlara teker teker öğrettiysem sen de insanlara bu dengeyi öğreteceksin. Kaç mesajın var? 1600... 990 yerine 970 alıp artan parayı başka şeylere yatırması gerektiğini öğret. AMD yonga setlerinin farkını yazdın mı? Ben yazdım:

AMD Yonga Setleri Arasındaki Farklar - Bloglar - Technopat Forum
Hocam öğrendiğimiz sürece bizde diğer arkadaşlara aktarmaya çalışıyoruz ve elimizden geldiğince kendimizi yeniliyoruz, ilk 1000 mesajım ile son 200 mesajım arasında bir sürü çelişki bulabilirsiniz.

Ama güzel konu açtım şimdi kabul edin. :D Bu arada Recep abi geldi, GTX 770 alacaklar GTX 760+120 GB SSD alsın. Nokta...

- - - Güncellendi - - -

Recep abi bu kadar söylüyorsa vardır bir bildiği, ama aradaki para ve fps farkı da beni düşündürüyor?

Ama güzel konu açtım şimdi kabul edin. :D Bu arada Recep abi geldi, GTX 770 alacaklar GTX 760+120 GB SSD alsın. Nokta...

- - - Güncellendi - - -

Recep abi bu kadar söylüyorsa vardır bir bildiği, ama aradaki para ve fps farkı da beni düşündürüyor?
Ben yine de hâlâ GTX770'in 760'a kısılması taraftarı değilim, Haluk abi'de aynı şekilde konuştu.

Param var huzurum var = GTX 780 Ti, 2 x 240GB SSD RAID0.

Bütçem sınırlı = GTX 770 yada R9 280X + mekanik sürücü.

GTX 760 + SSD'mi yoksa GTX 770 + mekanik sürücü mü?

SSD = Hız.

Ama kısıtlı bütçeyi SSD'de harcarsan; oyun sırasında SSD'nin Nand Flash yongalarını GPU'ya iteleyerek daha fazla frame elde edemezsin. Param var dersen, ilk şık geçerli.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı