RevoLand ve omy'den SSD'yi yerle bir eden sözler! Recep abiye meydan okumak...

SSD olmadan oyun bilgisayarı olmaz!

• Oy verenlerin toplamı
    26
İyi bit oyun deneyimi için SSD şart değil. Verdiğiniz para karşılığında elde ettiğiniz tek şey oyunun hızlı yüklenmesidir. Oyun içine etkisi dolaylı yönden belki bir kaç FPS'dir.
Oyun dışı kullanımda SSD'nin yarattığı farkı, size sunduğu ayrıcalıkları da bilmeyen yoktur yani.

Kısacası bir oyun sisteminde 480 GB ve üzeri boyuttaki bir SSD'ye harcama yapmak mantıklı değil. O para farklı donanımlara aktarılarak çok daha akıl karı işler yapılabilir.

Recep Baltaş'a taş falan atmıyorlar bence. RevoLand hakikaten güzel konuşmuş. Ama omy'nin yorumunu beğenmedim açıkçası.

Aslında dedikleri şey aynı ancak omy SSD'yi yerden yere vurmuş :)

Ben bu yorumlara katılıyorum. Sonuçta SSD sonradan da alınabilir. Ama ekran kartını satıp yenisini almak daha pahalıya patlar.

İşlemciden kıs, bellekten kıs, HDD'den kıs ama Ekran kartından kısma dostum, haklısın. :D Ama bir şey merak ediyorum... Bu SSD övüldüğü kadar var mı bea? :D Ve sistemin diğer bileşenleriyle çalışma bağlantısı var mıdır? Mesela RAM, işlemci vs.

Bak arkadaşım işlemcinin görevini yerine getirebilmesi için bir takım verilere ulaşması gerekir. İşlemci oldukça hızlıdır, diğer depolama birimlerine nazaran.
Bu yüzden diğer depolama birimleri işlemcinin bir nevi önüne geçer. Bu yüzden RAM bellek denilen donanımlar kullanılır.
RAM bellek miktarınız yetersiz kaldığında sistemin donması, takılması, çok geç tepki vermesi nedendir ? İşte bu yüzdendir.
Bir fabrika var, aylık üretim kapasitesi 10.000 ancak o sürede fabrikaya ancak 5.000 bin tane malzeme gelebiliyor. Ne olur iş uzar, 2 ayda biter.

SSD işi uzatmaz, 1 ayda 30.000 bin malzemeyi hemen o an yükler kargoya ve yüksek hızlı tren ile yollar. Anında yükler ve hızlı bir biçimde iletir.

Yani sen bir program çalıştırmak istediğinde, veya bir oyun açmak istediğinde, veya bir dosya kopyalamak - taşımak istediğinde bu görevi daha hızlı yerine getirir.
HDD gibi dön babam dön, dön babam dön, bilgi şurada babam yaklaş, bilgi şurada babam yaklaş, babam bilgiyi yükle sırtına, yok efendim belim tutmuyor olayları yoktur SSD'de.

Övüldüğü kadar var mı ? Evet var ancak kullanım amacına göre. Etkisinin aşırı derecede çok göreceğin yerler de var, görmezden gelebileceğin yerler de var.
Ki zaten bilgisayarın güç düğmesine bastığın anda o etkiyi görüyorsun :) Görmeme imkanın yok yani :)

Bence SSD 2500 TL ve üstündeki sistemlerde alınması lazım. Ama 2500 TL altı için SSD alınabilir ama ben ekran kartına önem vermenizi tavsiye ederim.

Bak arkadaşım işlemcinin görevini yerine getirebilmesi için bir takım verilere ulaşması gerekir. İşlemci oldukça hızlıdır, diğer depolama birimlerine nazaran.
Bu yüzden diğer depolama birimleri işlemcinin bir nevi önüne geçer. Bu yüzden RAM bellek denilen donanımlar kullanılır.
RAM bellek miktarınız yetersiz kaldığında sistemin donması, takılması, çok geç tepki vermesi nedendir ? İşte bu yüzdendir.
Bir fabrika var, aylık üretim kapasitesi 10.000 ancak o sürede fabrikaya ancak 5.000 bin tane malzeme gelebiliyor. Ne olur iş uzar, 2 ayda biter.

SSD işi uzatmaz, 1 ayda 30.000 bin malzemeyi hemen o an yükler kargoya ve yüksek hızlı tren ile yollar. Anında yükler ve hızlı bir biçimde iletir.

Yani sen bir program çalıştırmak istediğinde, veya bir oyun açmak istediğinde, veya bir dosya kopyalamak - taşımak istediğinde bu görevi daha hızlı yerine getirir.
HDD gibi dön babam dön, dön babam dön, bilgi şurada babam yaklaş, bilgi şurada babam yaklaş, babam bilgiyi yükle sırtına, yok efendim belim tutmuyor olayları yoktur SSD'de.

Övüldüğü kadar var mı ? Evet var ancak kullanım amacına göre. Etkisinin aşırı derecede çok göreceğin yerler de var, görmezden gelebileceğin yerler de var.
Ki zaten bilgisayarın güç düğmesine bastığın anda o etkiyi görüyorsun :) Görmeme imkanın yok yani :)
Hocam merak ediyorum her gün kaç TB dosya taşıyorsunuz oradan oraya da 100-150MB hızı küçümsüyorsunuz 500-550MB karşısında?

Her neyse, ekran kartı, işlemci, anakart gibi bileşenler üst seviye alınmadıkça SSD alınmamalıdır.

Günde 10 GB dosya bile nadir taşıyorum ancak SSD'nin hızını inkar etmiyorum. Tam aksine yukarıda da defalarca belirtmişim verilere ne kadar hızlı ulaştığını, ne kadar hızlı aktardığını.
Sadece bazı arkadaşlar SSD alınca oyunlarda uçacağını falan sanıyor :) Etki etmediği noktalardan başta geleni de bu zaten. Ben bunu kastettim :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı