RevoLand ve omy'den SSD'yi yerle bir eden sözler! Recep abiye meydan okumak...

SSD olmadan oyun bilgisayarı olmaz!

• Oy verenlerin toplamı
    26

Burak Dereli

Hectopat
Revoland ve omy'nin sözleri çok hoşuma gitti, SSD'yi ufaktan ufaktan taşlamışlar, acaba Recep abi ne cevap verecek? :D

Bunlar Mert 'RevoLand' Ercan'dan:

Yalnız SSD konusunda bana bir gönderme yaptılar ama ben güç tuşuna bastığımda sistemi karşımda görmektense oyunun ayarlar kısmına geldiğimde seçenekleri en sağda görmeyi tercih ederim. :rolleyes:

Şunu da belirteyim hiçbir şekilde SSD'yi kötülemiyorum. Sessiz olabilir, olağanüstü hızlı olabilir ama oyun oynayacak birisinin SSD'ye değil ekran kartına ihtiyacı var, GTX770'i GTX760 yapmaya değil. :p
(Gönderin taşları Recep abiye. :D)

Bunlar da omy 'den inciler...

Herkes oyuncu bilgisayarı için SSD olmazsa olmaz bir bileşendir diyor ama, neredeyse hiç katılmıyorum. Neden mi? Açıklayayım;

Bildiğiniz gibi SSD'lerin kapasitesi HDD'lerden düşük, bu nedenle bilgisayarında bulundurabilecek bütün oyunları SSD'ye yükleyemez. Eğer zaten siz tutup da "birkaç oyun yüklersin işte" derseniz, bu kişiye oyuncu demenin ne anlamı kalır? SSD'ye para vermek yerine, oyuncunun olmazsa olmaz bileşeni ekran kartına yatırması çok daha mantıklı olur.

Aslında kısacası 10-15 saniye kazanmak yerine, 10-15 FPS kazansanız daha iyi olmaz mı?

(NOT:Lütfen kimse yanlış anlamasın, konu muhabbet ve bilgi amaçlıdır. Ve lütfen kimse alınmasın... Saygılar...)

Hey dostum sen yanlış adamlara bulaştın. Ben bir keresinde aralarından zor kurtulmuştum. Artık hayatından şüphe edebilirsin çünkü Masaüstü Bilgisayarlar çetesine bulaştın.

Oyuna 10 saniye erken başlamanın çok şey ifade ettiği oyunlar da var. SSD'ye sadece oyun gözünden bakmayın.
SSD veriye elektrik hızında ulaşıp yüksek bir veriyolu ile aktarır. Dolayısıyla istenilen bilgiler çok daha hızlı elde edilip işlenmeye başlanmış olur.

Bir oyuncu için SSD o kadar da gerekli değildir, doğru. Olmasa da olur.
Sadece oyunlar baz alınır ise SSD'ye yatırım yapmak o kadar da akıl karı değil. SSD'nin faydaları diğer alanları çok daha ön plana çıkıyor.
Tek taraflı bakmamak gerek. SSD büyük bir teknoloji.

Yalnız SSD konusunda bana bir gönderme yaptılar ama ben güç tuşuna bastığımda sistemi karşımda görmektense oyunun ayarlar kısmına geldiğimde seçenekleri en sağda görmeyi tercih ederim. :rolleyes:

Şunu da belirteyim hiçbir şekilde SSD'yi kötülemiyorum. Sessiz olabilir, olağanüstü hızlı olabilir ama oyun oynayacak birisinin SSD'ye değil ekran kartına ihtiyacı var, GTX770'i GTX760 yapmaya değil. :p
(Gönderin taşları Recep abiye. :D)

Herkes oyuncu bilgisayarı için SSD olmazsa olmaz bir bileşendir diyor ama, neredeyse hiç katılmıyorum. Neden mi? Açıklayayım;

Bildiğiniz gibi SSD'lerin kapasitesi HDD'lerden düşük, bu nedenle bilgisayarında bulundurabilecek bütün oyunları SSD'ye yükleyemez. Eğer zaten siz tutup da "birkaç oyun yüklersin işte" derseniz, bu kişiye oyuncu demenin ne anlamı kalır? SSD'ye para vermek yerine, oyuncunun olmazsa olmaz bileşeni ekran kartına yatırması çok daha mantıklı olur. Aslında kısacası 10-15 saniye kazanmak yerine, 10-15 FPS kazansanız daha iyi olmaz mı?

Mert 'RevoLand' Ercan ve omy'nin "inceleri" gerçekten doğru. Oyun sistemlerinde 1TB'lık SSD'ler, mekanik sürücü fiyatlarına inmeden SSD'ye yatırım yapmak, sadece işletim sisteminin hızlı açılıp kapanmasından başka fazlaca bir işe yaramaz.

Ama bütçe izin veriyorsa, neden olmasın?

Mert 'RevoLand' Ercan ve omy'nin "inceleri" gerçekten doğru. Oyun sistemlerinde 1TB'lık SSD'ler, mekanik sürücü fiyatlarına inmeden SSD'ye yatırım yapmak, sadece işletim sisteminin hızlı açılıp kapanmasından başka fazlaca bir işe yaramaz.

Ama bütçe izin veriyorsa, neden olmasın?
İşte abi hiç bütçe izin verenini görmedim ki, ya ekran kartını kısmışlar ya da Recep abi kısılmasını önermiş. :D

İşin kötüsü geçenlerde yeni sistem toplama konusu açan oldu, ekran kartı 700 ₺ SSD ise 600₺ ağlıyordum. :(

Yasal uyarı... (Recep abi dediklerime kızabilir)

Şimdi açıkça konuşmak gerekirse SSD öneriyoruz tamam hız sağlıyor, ancak biz bu hızı abartılacak kadar da fark etmiyoruz.

Yani hayatımıza kolaylık getiriyor diyecek bir teknoloji değil, sistem hızlı açılıyor ancak ben günde 1 kere açıyorum sistemi akşama kadar kapatmıyorum.

Eğer böyle verilere sınırsız sürede yani süresiz erişmek, veya ne bileyim bir veriyi bir USB'ye atmak için 1 saniye bile gerektirmeyen teknoloji yapsa insan oğlu o zaman olmuş derim. :) Evet çok şey istiyorum ancak SSD'yi çok tavsiye ediyoruz tavsiye etmeye devam edeceğiz, fakat alan kişi de çok şey beklemesin SSD'den, yani PC'yi her konuda uçurmuyor.

Sabit Diskler ile bile idare edilebilir bu devirde, hatta yeterli denilebilecek düzeyde.

Bir oyun sisteminin kalbi olan ekran kartının yerini alamaz yani demek istediğim, önce ekran kartını alabildiğiniz en üst düzeyde alın paranız artarsa SSD alın, artmaz ise yapacak bir şey yok sağlık olsun.

Oyun içinde de sürekli bir okuma söz konusu. 3-5gb'lik oyunları bilmem ama COD Ghost'a inanılmaz katkısı var ssd'nin. Veya Assasin creed balck flag. İddia üzerine oyunları mekanik sürücüye ve ssd'ye kurdum denedim.

Yeni sistem toplayanların SSD yerine bir üst model ekran kartı almasına katılıyorum. Aynı zamanda toplanmış hazır bir sisteme SSD takviyesinin gerekliliğine de...

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı