Çözüldü RGB kontrolcüsü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PlankGANG

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar yakın zamanda Vatan sitesi üzerinden RGB kontrolcülü kasa sipariş ettim: Corsair. Yalnız kasadan kontrolcü gelmedi benim anakartın üzerinde de 2 fan girişi bulunmakta birisi zaten egzoz fanı diğer 3'üne giriş de sağlayamıyorum. Bunun üzerine Vatan’ı aradım ilgili mağaza ile görüşüp yarın arayacağız dediler şimdi bunu göndermeme ihtimalleri var mı? Göndermezlerse ne yapacağım bilemiyorum, fanları RGB kontrolcüsüz kullanırsam ASUS’ un Aura Sync programıyla yönetebilir miyim? Detayları bilen, bilgilendirmek isteyen arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu ilk parça oluyor sanırım yeni buldum ayrı paketlemişler teşekkür ediyorum lakin 3. fotoğrafta gösterdiğim 3 fanın ucunu da anakartın üzerinde takabileceğim kadar giriş yok ona ne çözüm bulmam gerekiyor acaba?
Led bağlantısını ilk resimdeki kontrolcüye yapacaksın. Fanlara gelince, Her fanın ayrı ayrı bağlantsı bulunuyor bunları elindeki 3. fotoda bulunan kablo ile çatal bağlantı yapman lazım. Anakart üzerinden Tek çıkış yeterli olacak. Kablo aracılığıyla tek çıkışı 2 ya da 3 çıkışa çevirmiş oluyorsun. Bahsettiğim gibi yapamazsan, Eklediğim görseldeki gibi fan çoklaycı kablo alabilirsin. Bu da işini görür.
1584074797153.png
RGB kontolcüsü olmadan kullanabilirsiniz. Fakat mevcut anakartınızda RGB girişi bulunması gerekmekte. Fanlarınızda Aura Sync desteği ve anakartta RGB girişi var ise fanları anakartınıza bağlayarak Aura Sync ile kullanabilirsiniz. Daha fazla RGB için anakartınızda giriş yoksa RGB çoğaltıcı kablolar mevcut.
Cooler Master MasterFan RGB 3'lü Çoğaltıcı Kablo (1 to 3 Fiyatı

Yardımcı olmazlarsa, İade etmeyi deneyebilirsin. Fan tipine göre, Ör: RGB fanlar genelde 6 pin olur. Böyle bir durumda hem fanlarını hemde RGB'yi kontrol etmek için 6 pin kontrolcü alman gerekmektedir. Kasanda kuvvetle muhtemel vardır kontrolcü. Kasanın görsellerini payşırsan yardımcı olmaya çalışalım.

Aynı model kasayı ben de kullanıyorum. İçerisinden çubuk şeklinde kontrolcü çıkıyor ona bağlayıp anakarttan bağımsız şekilde kontrolcü üzerindeki tuşlardan kontrol edebiliyorsunuz. Bunun dışında üzerinde gelen RGB fanlar 4 pin girişe sahip. Anakartınızda 4 pin RGB port var ise kontrolcüye bağlı olan kabloyu çıkarıp anakartınıza takmanız yeterli.

Yardımcı olmazlarsa, iade etmeyi deneyebilirsin. Fan tipine göre, ör: RGB fanlar genelde 6 pin olur. Böyle bir durumda hem fanlarını hem de RGB'yi kontrol etmek için 6 pin kontrolcü alman gerekmektedir. Kasanda kuvvetle muhtemel vardır kontrolcü. Kasanın görsellerini payşırsan yardımcı olmaya çalışalım.

Bu ilk parça oluyor sanırım yeni buldum ayrı paketlemişler teşekkür ediyorum lakin 3. fotoğrafta gösterdiğim 3 fanın ucunu da anakartın üzerinde takabileceğim kadar giriş yok ona ne çözüm bulmam gerekiyor acaba?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    650,4 KB · Görüntüleme: 125
  • image.jpg
    image.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 73
  • image.jpg
    image.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 77
Led bağlantısını ilk resimdeki kontrolcüye yapacaksın. Fanlara gelince, Her fanın ayrı ayrı bağlantsı bulunuyor bunları elindeki 3. fotoda bulunan kablo ile çatal bağlantı yapman lazım. Anakart üzerinden Tek çıkış yeterli olacak. Kablo aracılığıyla tek çıkışı 2 ya da 3 çıkışa çevirmiş oluyorsun. Bahsettiğim gibi yapamazsan, Eklediğim görseldeki gibi fan çoklaycı kablo alabilirsin. Bu da işini görür.
1584074797153.png

Çözüm
Kasada zaten öndeki üç fanı tek girişe çeviren RGB çoğaltıcı mevcut. Kabloları mı karıştırıyorsunuz bilemedim. Egzos fanı hariç her fandan 2 adet kablo çıkıyor, biri RGB biri de normal 3 pinlik fan kablosu. @24F3R arkadaşımızın attığı resimdeki gibi kasanızda zaten bulunan 4 pin RGB çoğaltıcı ucunu anakartınıza takmanız yeterli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı