RGB LED Controller kumandasız mod değiştirme

Erens06

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,

Küçük bir RGB kumanda kontrollü şerit LED'im vardı. Bir ara kumandası hiç algılamamaya başlamıştı, aynı tip başka kumandayla denedim, kumandanın içini falan açtım, kurcaladım, sinirlendim, attım çöpe. Meğerse alıcının lehimi kopmuş. Kaldım kumandasız:(

Daha sonradan devrenin üstünde kumandanın yerine getirdiği işlevler yazan yuvarlaklar gördüm.

İnternetten araştırdığımda benim devrenin kumandasız, butonla çalışanları da varmış.

Bu yuvarlakları buton gibi kullanabilme şansım var mı? Elektronik bilgim yok. Düz mantık ortadaki gri yer ile çevresindeki halkayı kabloyla temas ettirsem istediğim şey olur mu?

Fotoğrafları ekledim.

Şimdiden teşekkürler:)

Dosya Ekleri

• 7a3ead30a9b4b2aeac2c4e708e1ce321.jpeg
    7a3ead30a9b4b2aeac2c4e708e1ce321.jpeg
    178,5 KB · Görüntüleme: 140
  • 521a23ee71a9144ac738a65a66424850.jpeg
    521a23ee71a9144ac738a65a66424850.jpeg
    87,2 KB · Görüntüleme: 138
  • d31f5971f49647c9bf92b04348f2bd55.jpeg
    d31f5971f49647c9bf92b04348f2bd55.jpeg
    63 KB · Görüntüleme: 114
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    98,9 KB · Görüntüleme: 121
Merhabalar,

Küçük bir RGB kumanda kontrollü şerit LED'im vardı. Bir ara kumandası hiç algılamamaya başlamıştı, aynı tip başka kumandayla denedim, kumandanın içini falan açtım, kurcaladım, sinirlendim, attım çöpe. Meğerse alıcının lehimi kopmuş. Kaldım kumandasız:(

Daha sonradan devrenin üstünde kumandanın yerine getirdiği işlevler yazan yuvarlaklar gördüm.

İnternetten araştırdığımda benim devrenin kumandasız, butonla çalışanları da varmış.

Bu yuvarlakları buton gibi kullanabilme şansım var mı? Elektronik bilgim yok. Düz mantık ortadaki gri yer ile çevresindeki halkayı kabloyla temas ettirsem istediğim şey olur mu?

Fotoğrafları ekledim.

Şimdiden teşekkürler:)

Elektrik aldığı yerler arasında yeterli direnç var ise temas ettirerek yakabilirsin ama dikkat et bozma onu da hocam.

Anakart modelin nedir? Eğer RGB çıkışı varsa anakarta takıp, yazılım ile kontrol edebilirsin.
ASUS H170M-PLUS. Var mıdır öyle bir özelliği bilmiyorum.
Elektrik aldığı yerler arasında yeterli direnç var ise temas ettirerek yakabilirsin ama dikkat et bozma onu da hocam.
Hocam nereleri temas ettireceğimi tam anlamadım. Biraz daha açabilir misiniz?
Anakart modelin nedir? Eğer RGB çıkışı varsa anakarta takıp, yazılım ile kontrol edebilirsin.
Burada görebildiniz mi?

Son düzenleme:

Hocam çok teşekkür ederim. Sanırım yanlış anlaşıldım. USB ile güç verince ışık yanıyor fakat modlarını değiştiremediğim için sırasıyla kırmızı, yeşil, mavi ışıklar yanıp sönüyor. Ben devre üzerinden modlar arasında nasıl geçiş sağlayabileceğimi sormuştum. Devrede "mode" yazan yuvarlağa nasıl bir hareket verebilirim?

Mode yazan yeri kısa devre etmeyi deneyebilirsiniz. Devre şeması olsa kesin budur diyebilirdik ama şema olmayınca deneme yanılma yöntemi kalıyor geriye. Tabi sonucunda devre hasar alabilir. Risk alıp almamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Mode yazan yeri kısa devre etmeyi deneyebilirsiniz. Devre şeması olsa kesin budur diyebilirdik ama şema olmayınca deneme yanılma yöntemi kalıyor geriye. Tabii sonucunda devre hasar alabilir. Risk alıp almamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Hasar önemli değil ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Tarif edebilir misiniz? Elimde metal parçası vardı yuvarlak kısmın üzerine koydum bir şey değişmedi. Başka bir + - uç ile elektrik mi vereceğiz? Bu konuda hiçbir fikrim yok.

Geri
Yukarı