RGB LED nasıl lehimlenir?

denizgozen5

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Telefonlar: Reeder p13 blue Max 128GB 2022
İphone 14 Pro

Bilgisayar: 128 Gb RAM
İ9 12900 RTX 3080 Tİ Windows 11 2 TB depolama

Kısacası Msi GT77 Titan
Meslek
Bilgisayar Mühendisi Olmasına 8 Yıl Kaldı
Merhaba, sadece kumandası yok ve LED'in bağlanan bacakları kopuk. Kestim ama lehimler birbirine kısa devre yaptırır diye daha lehimlemedim.

Dosya Ekleri

• 1681495652570874677705229378646.jpg
    1681495652570874677705229378646.jpg
    124,4 KB · Görüntüleme: 91
Lehimlenen yerde bakır yol var havyayı tutarsan kısa süre kabloyla bakır yolu bir toplar kısa devre yaptırmazsın.

Merhaba, sadece kumandası yok ve LED'in bağlanan bacakları kopuk. Kestim ama lehimler birbirine kısa devre yaptırır diye daha lehimlemedim.
Önce tek tek değdirip kabloların uçlarını doğru şekilde işaretle daha sonra ufak dokunuşlar ile, çok tutmadan hızlıca lehimleyin.

NOT: Lehim tutmayabilir gördüğüm kadarı ile LED in lehim yeri kaplanmamış düz bakır.

Lehim yapmayı kısaca anlatabilirim lehim makinesı sıcaklığına ulaşınca Kabloları uçları kısa olacak şekilde aç. Daha sonra ön lehimleme denilen kablolara tek tek lehim yapma işlemi uygula. Ardından LED üzerindeki 1.pininin bakırına havyanın ucu nu değdir ardından makinenın ucuna lehim telini değdir lehim eriyip bakırı kaplayacaktır her pine aynı şekilde uygula ardından doğru kablonun doğru yere geldiğine emin olup lehimlenen bakırın üstüne kabloyu koyup kablonun üstünden lehim makinesı ile bastır hop lemimlenecektir.
YouTube'da detaylı videolar var bakabilirsin.

Lehim yapmayı kısaca anlatabilirim lehim makinesı sıcaklığına ulaşınca kabloları uçları kısa olacak şekilde aç. Daha sonra ön lehimleme denilen kablolara tek tek lehim yapma işlemi uygula. Ardından LED üzerindeki 1.pininin bakırına havyanın ucu nu değdir ardından makinenın ucuna lehim telini değdir lehim eriyip bakırı kaplayacaktır her pine aynı şekilde uygula ardından doğru kablonun doğru yere geldiğine emin olup lehimlenen bakırın üstüne kabloyu koyup kablonun üstünden lehim makinesı ile bastır hop lemimlenecektir.
YouTube'da detaylı videolar var bakabilirsin.

Hocam lehim yapmayı biliyorumda lehim makinemin ucu biraz kalın o yüzden korkuyorum.

bakır tellerin ucuna biraz pasta sürdükten sonra bakır tellerin ucuna lehim yapın sonra lehimlenecek yerin üstüne koyun üzerine 3 4 saniye bastırın lehim tutacaktır

Kablolar aşırı kalın geliyor lehimleyemiyorum sizin bildiğiniz kontrolcüsüz RGB LED var mı varsa link atar mısınız?

Geri
Yukarı