Rift S vs Quest 2 VR gözlük

Megalo Zone

Centipat
Herkese merhaba,

Öncelikle bu soruyla ilgili birçok konu açılmış ve cevaplanmış fakat daha güncel bir konunun olmasını istedim.

Bilgisayarda Half-Life Alyx, VR Chat, VR korku oyunları, çeşitli Steam oyunları vesaire için VR arıyorum. Bütçe: 4-5K.

Sistem özelliklerim:
- Ryzen 2500X işlemci.
- GTX 1660 Ti ekran kartı.
- 16 GB 3200 MHz RAM.

Gördüğüm kadarıyla herkes Oculus Rift S veya Oculus Quest 2 öneriyor. Bu ürünlerin şu anki şartlarda internette bulabildiğim en uygun fiyatları:

Oculust Rift S: 4590 TL.
Oculust Quest 2: 5390 TL.

Hangi gözlük, hangi şartlar için alınmalı? Biri diğerinden daha iyi mi?

Galiba Quest 2'de Facebook hesabı şartı ve bilgisayar bağlantısı için özel kablo olayları varmış. Bunlar biraz canımı sıkıyor. Ama ekran yenileme hızı ve çözünürlük daha iyi görünüyor, aradaki fiyat farkına değer mi? Özellikle iki gözlüğü de deneme fırsatı edinmiş arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba,

Öncelikle bu soruyla ilgili birçok konu açılmış ve cevaplanmış fakat daha güncel bir konunun olmasını istedim.

Bilgisayarda Half-Life Alyx, VR Chat, VR korku oyunları, çeşitli Steam oyunları vesaire için VR arıyorum. Bütçe: 4-5K.

Sistem özelliklerim:
- Ryzen 2500X işlemci.
- 16 GB 3200 MHz RAM.

Gördüğüm kadarıyla herkes Oculus Rift S veya Oculus Quest 2 öneriyor. Bu ürünlerin şu anki şartlarda internette bulabildiğim en uygun fiyatları:

Galiba Quest 2'de Facebook hesabı şartı ve bilgisayar bağlantısı için özel kablo olayları varmış. Bunlar biraz canımı sıkıyor. Ama ekran yenileme hızı ve çözünürlük daha iyi görünüyor, aradaki fiyat farkına değer mi? Özellikle iki gözlüğü de deneme fırsatı edinmiş arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Kesinlikle ama kesinlikle quest 2'yi tavsiye ederim. HTC Vive Pro'yu bile geçiyor neredeyse o gözlük. (Oculus Rift S vs Quest 2 - HTC Vive Pro vs Quest 2) Ayrıca quest 2, amazonda 3700 tl rift s'den daha ucuz. Linkini aşşağıda bıraktım ben aldım gelmesini bekliyorum. İsterseniz aldığım kabloyu da bırakabilirim ama onu daha test etmedim edince zaten kablo kalitesi hakkında ayrı bir konu açacağım.

Quest 2:

Edit: Bu arada eklemeyi unutmuşum bilgisayarınızın vr'da ne kadar performans göstereceğini steamdeki SteamVR Performance Test adlı program ile test edebilirsiniz. Ayrıca quest 2'deki facebook bağlantısı eğer sadece kablosuz oynayacaksanız sizi ilgilendiriyor. Kablolu oynayacaksanız bildiğim kadarıyla facebook girişi bile gerekmiyor (belki sadece ilk kurulumu için yine de giriş yapmanız gerekebilir).

Herkese merhaba,

Sistem özelliklerim:
- Ryzen 2500X işlemci.
- 16 GB 3200 MHz RAM.

OQ2 sahibiyim. OQ2 için özel kablo diye bişey yok ama gerçek bir facebook hesabı gerekli. Ama 5 Ghz modeminiz de varsa Oculus Quest 2 her türlü daha iyidir.

Kesinlikle ama kesinlikle quest 2'yi tavsiye ederim. HTC Vive Pro'yu bile geçiyor neredeyse o gözlük. (Oculus Rift S vs Quest 2 - HTC Vive Pro vs Quest 2) Ayrıca quest 2, amazonda 3700 tl rift s'den daha ucuz. Linkini aşşağıda bıraktım ben aldım gelmesini bekliyorum. İsterseniz aldığım kabloyu da bırakabilirim ama onu daha test etmedim edince zaten kablo kalitesi hakkında ayrı bir konu açacağım.

Quest 2:

Edit: Bu arada eklemeyi unutmuşum bilgisayarınızın vr'da ne kadar performans göstereceğini steamdeki SteamVR Performance Test adlı program ile test edebilirsiniz. Ayrıca quest 2'deki facebook bağlantısı eğer sadece kablosuz oynayacaksanız sizi ilgilendiriyor. Kablolu oynayacaksanız bildiğim kadarıyla facebook girişi bile gerekmiyor (belki sadece ilk kurulumu için yine de giriş yapmanız gerekebilir).

Fiyatı amazon.com.tr'den bakıp koymuştum da evet şimdi baktım amazon.com'da daha ucuzmuş.

amazon.com'dan almanın tek dezavantajı biraz daha geç gelmesi değil mi? Gümrük vesaire sorun çıkmıyorsa fiyatı uygunmuş evet.

OQ2 sahibiyim. OQ2 için özel kablo diye bişey yok ama gerçek bir facebook hesabı gerekli. Ama 5 Ghz modeminiz de varsa Oculus Quest 2 her türlü daha iyidir.
Sanırım modemim 5GHz değil.

Fiyatı amazon.com.tr'den bakıp koymuştum da evet şimdi baktım amazon.com'da daha ucuzmuş.

amazon.com'dan almanın tek dezavantajı biraz daha geç gelmesi değil mi? Gümrük vesaire sorun çıkmıyorsa fiyatı uygunmuş evet.
Biraz daha geç gelmesi ama sırf 20 gün için türk sitelerine 2000 hatta 3000 lira daha fazla vermeye gerek yok bence. Gümrükte sıkıntı çıkmıyor çünkü gözlük zaten 2500 tl amazon 1000 tl daha alıyor vergi ve gümrük giriş çıkışları için ondan bir problem olmuyor. Forumda bazı arkadaşlar verdiğin o ekstra 1000 tlnin ürün eline geçtikten 6 ay sonra iade edildiğini de söylüyor.

Biraz daha geç gelmesi ama sırf 20 gün için türk sitelerine 2000 hatta 3000 lira daha fazla vermeye gerek yok bence. Gümrükte sıkıntı çıkmıyor çünkü gözlük zaten 2500 tl amazon 1000 tl daha alıyor vergi ve gümrük giriş çıkışları için ondan bir problem olmuyor. Forumda bazı arkadaşlar verdiğin o ekstra 1000 tlnin ürün eline geçtikten 6 ay sonra iade edildiğini de söylüyor.

Peki benim facebook hesabım yok. Öylesine bir hesap açıp onu girdiğim zaman hiçbir arkadaş aktivite vesaire olmadığı halde kabul edecek mi?

Bir de şu bağlantı olayını tam olarak anlayamadım, bilgisayara kablosuz tam olarak nasıl bağlanıyor? Yoksa bilgisayara bağlamak için o kablo şart mı?

Sanırım modemim 5GHz değil.

Olsun. Normal USB 3.0 kablo ile de oynarsınız. 5 GHz destekleseydi kablosuz oynayabilirdiniz.

Peki benim Facebook hesabım yok. Öylesine bir hesap açıp onu girdiğim zaman hiçbir arkadaş aktivite vesaire olmadığı halde kabul edecek mi?

Bir de şu bağlantı olayını tam olarak anlayamadım, bilgisayara kablosuz tam olarak nasıl bağlanıyor? Yoksa bilgisayara bağlamak için o kablo şart mı?

Yalandan doldurulumuş Facebook hesapları kitlenebiliyor ve eğer başlığı bağladıktan daha sonra bağladığınız hesap kitlenirse başlık çalışmaz, yani gerçek bilgileriniz ile Facebook hesabı açın yeter, sorun çıkmayacaktır. Bu arada kablosuz bağlantı için uygulaması var, onunla bağlanıyor ama 5 GHz modem gerekli. Sizinki desteklemediği için USB 3.0 kablo ile bağlanmanız gerek.

Son düzenleme:
Peki benim facebook hesabım yok. Öylesine bir hesap açıp onu girdiğim zaman hiçbir arkadaş aktivite vesaire olmadığı halde kabul edecek mi?

Evet, bilgisayara bağlamak için o kablo şart. İsterseniz 80 dolar olan orjinal kablosunu alın, isterseniz benim aldığım kabloyu alın. Ha orjinal kablosunu alacaksanız onun için ekstradan usb 3.0 destekleyen iyi bir dönüştürücü de almalısınız. Çünkü çıkışı usb değil. Kablolu kullanacaksanız anakartınızda usb 3.0 portu olduğundan emin olun (genelde usb portunun içine baktığınızda 2.0'lar beyaz veya farklı renk, 3.0'lar mavi olur) çünki bu kablo usb 2.0'a bağlandığında yetersiz veri hızından dolayı kesilme, bağlantı hataları ve görüntüde bozulma gibi sıkıntılar çıkartabiliyor. Eğer anakartınızda usb 3.0 portu olup olmadığını bilmiyorsanız modelini atın ben araştırayım sizin için internetten. Bilgisaya kablosuz bağlama olayı bilgisayardaki 2 ayrı uygulamayla yapılabiliyor. Biri air link, diğeri virtual desktop. Virtual desktop 20 dolar fakat air link ücretsiz. Programlar arasında bildiğim kadarıyla çok bir fark yok hatta air link daha iyi diyorlar. Şimdi gelelim facebook konusuna @alparo değinmiş ama bende bir değinmek istedim bu konuya. Gözlüğü kablosuz kullandığınızda oculus'un kendi mağazasını kullanırsınız. Bu mağaza da sizin facebook hesabınıza bağlıdır. Yani facebook hesabınız ban yerse oculus store'daki oyunlarınız gider. Facebook da yeni ve sahte hesapların çoğunu banlamaya başladı o yüzden bir çok kişi mağdur oldu bu durumdan. Size tavsiyem önceden facebook hesabınızın ismi v.s sahte ise ne kadar facebook hesabınız varsa bütün kapatabildiğiniz hesapları kapatın. Yeni bir hesap açın ve isminizden doğum gününüze kadar her şeyi doğru girin. Hiçbir şey paylaşmayın ve kimseyi arkadaş eklemeyin. Bütün gizlilik ayarlarınızı kapatın. Eğer daha önceden sahte facebook hesabı kullanmadıysanız ve aktif olarak facebook kullandığınız bir hesabınız varsa onu kullanabilirsiniz (questinizi bağladığınız hesapta aktif olmanız zorunlu değil bir kez bağlayıp bir daha girmeseniz bile bir sorun oluşmaz). Aklınızda kalan soru var ise sorabilirsiniz, elimden geldiği kadar yardımcı olurum.

Evet, bilgisayara bağlamak için o kablo şart. İsterseniz 80 dolar olan orijinal kablosunu alın, isterseniz benim aldığım kabloyu alın. Ha orijinal kablosunu alacaksanız onun için ekstradan USB 3.0 destekleyen iyi bir dönüştürücü de almalısınız. Çünkü çıkışı USB değil. Kablolu kullanacaksanız anakartınızda USB 3.0 portu olduğundan emin olun (genelde USB portunun içine baktığınızda 2.0'lar beyaz veya farklı renk, 3.0'lar mavi olur) çünkü bu kablo USB 2.0'a bağlandığında yetersiz veri hızından dolayı kesilme, bağlantı hataları ve görüntüde bozulma gibi sıkıntılar çıkartabiliyor. Eğer anakartınızda USB 3.0 portu olup olmadığını bilmiyorsanız modelini atın ben araştırayım sizin için internetten. Bilgisaya kablosuz bağlama olayı bilgisayardaki 2 ayrı uygulamayla yapılabiliyor. Biri Air link, diğeri Virtual desktop. Virtual desktop 20 dolar fakat Air link ücretsiz. Programlar arasında bildiğim kadarıyla çok bir fark yok hatta Air link daha iyi diyorlar. Şimdi gelelim Facebook konusuna @alparo değinmiş ama bende bir değinmek istedim bu konuya. Gözlüğü kablosuz kullandığınızda Oculus'un kendi mağazasını kullanırsınız. Bu mağaza da sizin Facebook hesabınıza bağlıdır. Yani Facebook hesabınız ban yerse Oculus Store'daki oyunlarınız gider. Facebook da yeni ve sahte hesapların çoğunu banlamaya başladı o yüzden birçok kişi mağdur oldu bu durumdan. Size tavsiyem önceden Facebook hesabınızın ismi vs sahte ise ne kadar Facebook hesabınız varsa bütün kapatabildiğiniz hesapları kapatın. Yeni bir hesap açın ve isminizden doğum gününüze kadar her şeyi doğru girin. Hiçbir şey paylaşmayın ve kimseyi arkadaş eklemeyin. Bütün gizlilik ayarlarınızı kapatın. Eğer daha önceden sahte Facebook hesabı kullanmadıysanız ve aktif olarak Facebook kullandığınız bir hesabınız varsa onu kullanabilirsiniz (questinizi bağladığınız hesapta aktif olmanız zorunlu değil bir kez bağlayıp bir daha girmeseniz bile bir sorun oluşmaz). Aklınızda kalan soru var ise sorabilirsiniz, elimden geldiği kadar yardımcı olurum.

Cevap için çok teşekkürler, birkaç şey sorabilir miyim konuyla ilgili?

Az önce ilk defa telefon numaramı kullanarak Facebook hesabı açtım. Bir iki kişiyi ekledim. Fotoğraf koymadım. Bu bir sorun yaratır mı sizce?

Bir de bu Facebook hesabının ban yemesi konusunda, Facebook hesabın "legit" olup olmadığını Oculus Quest'e bağlanınca mı kontrol ediyor? Yoksa hep kontrol ettiği bir şey mi? Ayrıca diyelim ki saçma bir sebepten benim ilk defa açtığım Facebook hesabı ban yedi. Bu durumda Oculus'un mağazına girmeden bilgisayar için kullanma hakkım var mı?

Cevap için çok teşekkürler, birkaç şey sorabilir miyim konuyla ilgili?

Az önce ilk defa telefon numaramı kullanarak Facebook hesabı açtım. Bir iki kişiyi ekledim. Fotoğraf koymadım. Bu bir sorun yaratır mı sizce?

Bir de bu Facebook hesabının ban yemesi konusunda, Facebook hesabın "legit" olup olmadığını Oculus Quest'e bağlanınca mı kontrol ediyor? Yoksa hep kontrol ettiği bir şey mi? Ayrıca diyelim ki saçma bir sebepten benim ilk defa açtığım Facebook hesabı ban yedi. Bu durumda Oculus'un mağazına girmeden bilgisayar için kullanma hakkım var mı?
Öncelikle çok aşırı siyasi şeyler paylaşırsanız hesabınız kapanabilir zaten hesabınızın ayarlarına gelirseniz görürsünüz orada siyasi şeyler paylaşmanız için sanırım tc kimlik fotoğrafınızı atmanız gereken bir onaylama sistemi gibi bir şey var. Bir kaç kişiyi eklemeniz çok bir sorun olacağını sanmıyorum. Facebook bildiğim kadarıyla daha hesabı açtığınızdan beri otomatik olarak seçiyor bu bot ve şüpheli hesapları. Her şeyi gerçek yaptıysanız ban yeme riskiniz çok düşük yani. Ban yerseniz bildiğim kadarıyla gözlük devredışı oluyor fakat bazıları gözlüğü fabrika ayarlarına döndürdüklerinde her ayar sıfırlandığından dolayı tekrar kullanılabiliyor diyorlar (evet gözlüğün içinde bios gibi bir menü var oradan fabrika ayarlarına döndürülebiliyor). Bazıları da facebook zorunluluğu sadece kablosuz oynamak isteyen kişileri ilgilendiriyor, pc'de kablolu bir şekilde oynayanlar için bir sorun teşhis etmiyor diyorlar. Dediğim gibi ban yeme riskiniz çok düşük ki yeseniz bile kimliğinizi tutarak yüzünüzün olduğu bir selfie çekip tekrar açtırabiliyorsunuz diye biliyorum. O yüzden bu konu hakkında çok endişelenmeyin.

Geri
Yukarı