Ritalin Kullanmak İstemiyorum

Bakın hocam benim şahsi düşüncem bu tarz sorunlar insanın kendisinde yatıyor. Dikkat eksikliğine lafım yok belki bunun herhangi bir çözümü sizde yatmiyordur. Ancak dikkatinizi güçlendirecek egzersizler var. Ayrıca psikiyatriste gitmeyi bırakmak için ailenizle konuşmalısınız. Çünkü ilaç kullanmak istemiyorum dediğinizde büyük ihtimalle size karşı çıkacaktır. Hiperaktivite bozukluğu ise tamamen kişinin kendi elinde. Çok net söylüyorum bunu kendiniz hiçbir ilaç tedavisi vs almadan. Kendi iradeniz ile bırakabilirsiniz. Dikkat eksikliği günümüzde birçok öğrencide oluşmuş bir problem. Saçma sapan bir test ile böyle bir teşhis koyuyorlar bana göre teşhisi bile doğru koymuyorlar. Zaten Türkiye'de psikiyatri biraz zayıf.
Peki hangi egzersizleri önerirsiniz ?

Hocam siz yine iyisiniz ben şizofreni ilacı alıyorum hiç test istemediler.
İstemezler tabi çünkü psikiyatri bir bilim dalı değildir. Psikiyatri tamamen doktorun o anki felsefi kanaatine göre damalı eşek gibi hastalık tanısı konulan bir ticarethanedir. Madem beyinde sorun var o zaman neden onlarca tahlili tetkiki olan nöroloji ilgilenmiyor da bir sandalyenin karşısına oturup sorununuzu anlattığınızda (10 psikiyatriste gidin 10 farklı tanı alırsınız) tanı alıyorsunuz. Senelerce kullanılan ilaçlar, karaciğere binen yükler, iyileşme vaatlerinin 10 seneyi bulması, iyileşmeye dair sönüp giden umutlar ve pekişen çaresizlik duygularıyla havanda su dövmek. Psikiyatriye elini veren kolunu kaptırır tedavi oluyorum ayağına hiçbir işe yaramayan alkol içse daha düzgün uyuşturacak ilaçları içer. Madem hastalık var tahlil ile tetkik ile kanıtlasınlar. Düzenlenilen tedaviler halen serotonin ve dopamin hipotezi üzerine (hipotez=kanıtlanamamış bulgu) düzenleniyor ve senelerce ilaç sektörü takır takır parasını alıyor. Onlarca psikolojik sorunu olan yakınım izzet güllü sayesinde tekrardan eski haline döndü, panik ataklı ben dahil.

İstemezler tabi çünkü psikiyatri bir bilim dalı değildir. Psikiyatri tamamen doktorun o anki felsefi kanaatine göre damalı eşek gibi hastalık tanısı konulan bir ticarethanedir. Madem beyinde sorun var o zaman neden onlarca tahlili tetkiki olan nöroloji ilgilenmiyor da bir sandalyenin karşısına oturup sorununuzu anlattığınızda (10 psikiyatriste gidin 10 farklı tanı alırsınız) tanı alıyorsunuz. Senelerce kullanılan ilaçlar, karaciğere binen yükler, iyileşme vaatlerinin 10 seneyi bulması, iyileşmeye dair sönüp giden umutlar ve pekişen çaresizlik duygularıyla havanda su dövmek. Psikiyatriye elini veren kolunu kaptırır tedavi oluyorum ayağına hiçbir işe yaramayan alkol içse daha düzgün uyuşturacak ilaçları içer. Madem hastalık var tahlil ile tetkik ile kanıtlasınlar. Düzenlenilen tedaviler halen serotonin ve dopamin hipotezi üzerine (hipotez=kanıtlanamamış bulgu) düzenleniyor ve senelerce ilaç sektörü takır takır parasını alıyor. Onlarca psikolojik sorunu olan yakınım izzet güllü sayesinde tekrardan eski haline döndü, panik ataklı ben dahil.
Ellerinize sağlık yakın zamanda bırakcağım.

Dikkat eksikliği ile ilgili önerdiğiniz bir egzersiz var mı ?

Bu arada bugün de aynı şekilde hissettim. Hatta bugün daha bir depresiftim. Sanki içimde bir boşluk var ve ne kadar sevdiğim şey varsa hiçbiri beni eğlendirmiyor. 5 gün daha kullanacağım ve daha devam ederse tamamen bırakacağım.

Doktorunuza bu olayı anlatın. Normal mi anormal mi o söyler.
Maalesef randevum 1 ay sonra.

Bu arada bugün tam doz aldım. Kalp atışımda bariz bir kuvvetlenme vardı. Performans olarak bir tık azalma var bu durumdan dolayı. 1-2 gün sonra tekrar son durumu yazarım.
Edit: tam doz galiba fazla olduğu için etki etmedi. Bu yüzden yarım doz şeklinde alacağım. Yarın sabah-öğlen olmak üzere 2 tane yarım alacağım.

Son düzenleme:
DEHB tanısı konması üstüne doktorum bu ilacın 10 mg olanından yazdı. Ben de bugün kullanmaya başladım ancak çeyrek doz almama rağmen etkisi geçtikten sonra can sıkıntısı, sinirlilik, dikkatimi toplayamama, istemsiz gülme, kişilik değişimi gibi sorunlardan ötürü çok rahatsız oldum. Yeni randevuma yaklaşık 2 ay var. Bu ilacın ilk dozlarda böyle yapması normal mi? Eğer normal değilse bu süreçte ilaç yerine yapabileceğim egzersiz vs. var mıdır?
Kardesim elinde varsa donus yaparmisin

Bu ilaçlar sanırım sende yan etki yapmış. Bende de yapıyordu. Bir sürü yan etkisi var bu ilaçların. Tavsiyem kullanmamanız. Ayrıca doktor size bu ilacı vermeden önce test falan yaptırmanızı istedi mi? @KahveDelisi
Aynen bende de oluyor yan etkisi ilaç varken hiçbir şey yiyemiyorum.

Geri
Yukarı