Ritalin ve Concerta kullanıyorum. Bir sorun olur mu?

Yer
EVREN
Öncelikle İdlib'de şehit olan bütün askerlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.
Ben de dikkat eksikliği olduğundan dolayı doktor Ritalin ve Concerta ilaçlarını verdi. Bir yan etkisi olmadığını söyledi ve bağımlılık yapmazmış. Ancak araştırdığımda öğrendiklerim hiç iç açıcı değil.
Kokainle aynı etkiyi yapıyorlarmış. Özellikle Ritalin'in yan etkilerini gördüğümde ağzım açık kaldı.
Yaygın yan etkileri olmasa da;

-Ani ölüm
-Sessiz kalp krizi
-Böbrek yetmezliği (Böbreklerimde zaten sorun var.)
-Bağımlılık
Resmen zehir. Kullanıp kullanmamak konusunda karasızım. Kullanmıyacağım desem yaşım 15 bu yüzden annem izin vermeyebilir. Ne yapmalıyım? Annem doktor verdiyse bir bildiği vardır diyor. Ama resmen yalan söylemiş. Zaten ilaçları aldığımdan beri gözüme uyku girmedi. Annemi kullanmamak için nasıl ikna edebilirim?

Elbet ki kullanacaksınız ilaçları. Dikkat dağınıklığı için bu ilaçlar verilir. Ritalin ve Concerta birbirine eşdeğer ilaçtır. İkisinde de etkin madde aynı, sadece ''mg'' farklı. Yan etkilerine gelince doğru birçok yan etkisi mevcut ancak bunlar milyonda 1 ve daha az görülen etkilerdir. Sıradan bir ağrı kesici de bile ciddi yan etkiler vardır. Özetle yan etkilere takılma. Evet bu ilaç uykusuzluk yapar, dikkatini toplar, zihnini açar ve derslerde daha başarılı olursun. Bağımlılık yaptığı gerçek. Ancak büyük bir bağımlılık değil ilacı bırakırken kademeli bırakıyorsun doktor kontrolünde ve bağımlılık problemi olmuyor. Böbreklerinde nasıl bir sorun var? Böbrek ile ilgili bir teşhis konuldu mu? Özetle ilaçlara devam et. Bu tür ilaçları doktor kontrolünde olmadan kafaya göre bırakıp veya başlamak kötü sonuçlara neden doğurur.

Dipnot: İlaçlarla ilgili hiçbir zaman internet yorumlarına aldanmayın. En yakın eczaneye giderek eczacınıza danışın.

Ben 10 yaşımdan beri kullanıyorum, belirli bir süre sonra doktor tavsiyesine uyarak bırakacağım. En büyük yan etkisi anksiyetedir. Bundan başka bu kadar yan görülen bir etkisi yoktur. Eğer tabii ki önemli hastalıklarınız varsa (böbrek rahatsızlığınız varmış, geçmiş olsun.) en iyisi psikiyatriste danışmak ve ilacı o doğrultuda kullanmak.

Bende Ritalin kullandım uzun süre ama doktor concerta ya geçiş yaptı. Mal gibiyim hatta isimden bile olabilirim. Ama doktor alışırsın filan diyor. Change yapacak veya Ritalin temin edebilecek biri varsa Cook makbule geçer

Dikkat dağınıklığı bir hastalık değildir psikiyatrinin ürettiği psikiyatrik "sorunlardan" biridir. Evet ortada bir sorun vardır fakat bu hastalık değildir. Hastalık olsa tahlille tetkikle kanıtlanırdı. Saydığınız belirtilerle hastalık arasında yapay bir bağ kurulup ömür boyu karaciğerinizi mahvedecek ilaçlara mahkum ediliyorsunuz. Biraz araştırma yapmanızı öneririm.

Ben 10 yaşımdan beri kullanıyorum, belirli bir süre sonra doktor tavsiyesine uyarak bırakacağım. En büyük yan etkisi anksiyetedir. Bundan başka bu kadar yan görülen bir etkisi yoktur. Eğer tabii ki önemli hastalıklarınız varsa (böbrek rahatsızlığınız varmış, geçmiş olsun.) en iyisi psikiyatriste danışmak ve ilacı o doğrultuda kullanmak.
Kardesim varmi elinde

Geri
Yukarı