Roaccutane boy uzamasını etkiler mi?

conwabunka

Hectopat
Başlıkta da belirttiğim gibi 14 15 yaşlarında roaccutane kullandım ve o dönemlerde boyum çok az uzadı. Yaşıtlarım 10 cm uzarken ben 4 5 cm anca uzadım. Aranizda bu ilacı kullandıktan sonra boyu uzayan var mı? Veya bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Not: Genlerle alakalı demeyin, 2 metre abim var. Dayılarım, amcalarım 180-195 arası, genetiğim iyi. Yaşım şu an 16 2004'lüyüm. Boy 182.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıkta da belirttiğim gibi 14 15 yaşlarında roaccutane kullandım ve o dönemlerde boyum çok az uzadı. Yaşıtlarım 10 cm uzarken ben 4 5 cm anca uzadım. Aranizda bu ilacı kullandıktan sonra boyu uzayan var mı? Veya bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Not: Genlerle alakalı demeyin, 2 metre abim var. Dayılarım, amcalarım 180-195 arası, genetiğim iyi. Yaşım şu an 16 2004'lüyüm. Boy 182.

Bu ilacı 16 yaşındayken bende kullandım şu an 18 yaşıma girmeme 1 ay kaldı sende şu an durum nedir?

roaccutan bir a vitamini türevi, teknik olarak boy kısalığı yapmamalı, serbest büyüyen biri değil de evde oturan bir tip isen boyun daha güdük kalabilir bilemem ;)

3 4 cm uzadım sende durum nedir?

Benim hemen hemen aynı en fazla 2 cm falan uzamışımdır. 18 yaşıma gireceğim umarım biraz daha uzarım.
Roaccutan bir a vitamini türevi, teknik olarak boy kısalığı yapmamalı, serbest büyüyen biri değil de evde oturan bir tip isen boyun daha güdük kalabilir bilemem ;)

Evet doğru ama yan etkilerinde fazla dozlarda epifiz plakları kapanabilir yazıyordu.

Ilaci 5 aydir kullaniyorum 5 aydir boyum ayni. Gunde 2 yumurta falan yiyorum, 1 kase yogurt her gun ama 5 aydir uzamyorum. 5 aydir 20MG kullanıyorum. Sizin kullandiginiz sure icinde boyunuz uzadi mi? 16 yasindayim boy 1.71 cok korkyuorum :( Erkegim bu arada.

Ilaci 5 aydir kullaniyorum 5 aydir boyum ayni. Gunde 2 yumurta falan yiyorum, 1 kase yogurt her gun ama 5 aydir uzamyorum. 5 aydir 20MG kullanıyorum. Sizin kullandiginiz sure icinde boyunuz uzadi mi? 16 yasindayim boy 1.71 cok korkyuorum :( Erkegim bu arada.
kişiden kişiye değişebiliyor boy uzaması ben ilaca 8.sınıfın sonlarına doğru başladım yaklaşık 1 sene kullandım 40mg kullandım ortalama ilacı kullandığımdan beri uzadım 177 boyum vardı şuan 185 boyum var yaşım 17

Kanka durdurmus olmasin uzamayi ondan çok korkuyorum
Roaccutane'ın "çok seyrek" yani 10.000'de 1'den az görülen yan etkileri içerisinde kemik büyümesinin durması var maalesef. Doktorunuza danışın, el röntgeni çektirip epifiz kontrolü yaptırın.

Boy uzamanızın durması ilaca bağlı da olabilir, ilaçtan bağımsız da olabilir. 16 yaşından itibaren birkaç cm'den fazla uzamayan insanlar var maalesef. Gerekli kontrolleri bir çocuk (pediatri) doktoruna giderek yaptırabilirsiniz.

Geri
Yukarı