Robotik kodlama ve web site yapımı için hangi diller gerekiyor?

ErrorCorrection

Decipat
Robotic kodlama icin Arduino mu? Raspberry Pi mi? Guncel web site icing PHP mi JS mi? Mobil utgulama yapmak icin Java mi C# mi?

Cogunun cevanini biliyorum ama hangisi daha uygun sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Web sitesini sadece HTML ile de yapabilirsiniz. Önemli olan nasıl bir site yapacağınız. Gelişmiş bir site yapacaksanız front-end için CSS-HTML-JS back-end için PHP gibi dillere bakabilirsiniz. Mobil uygulama için C# veya C++. Robotik için de Arduino yeterlidir şuan.

Robotik kodlama için cevabı siz vermişsiniz, kendinize göre seçin.

PHP vs JS konusunda. Js Web sitesi için Backend dil değildir, tamamen Js siteler var fakat o sitelerde de PHP, Python kullanılmakta. İkisinin birleşimi daha iyi sonuçlar verir. Tamamen Js siteler ağır ve karmaşık yazılımlar için iyi olduğunu düşünmüyorum. Arama motorları da çoğu detayı görmüyor.

Robotik kodlama için cevabı siz vermişsiniz, kendinize göre seçin.

PHP vs JS konusunda. JS Web sitesi için Backend dil değildir, tamamen JS siteler var fakat o sitelerde de PHP, Python kullanılmakta. İkisinin birleşimi daha iyi sonuçlar verir. Tamamen JS siteler ağır ve karmaşık yazılımlar için iyi olduğunu düşünmüyorum. Arama motorları da çoğu detayı görmüyor.

Peki JS Framework'leri. Node.js, React'ya da next.js?

Web sitesini sadece HTML ile de yapabilirsiniz. Önemli olan nasıl bir site yapacağınız. Gelişmiş bir site yapacaksanız Front-End için CSS-HTML-JS Back-End için PHP gibi dillere bakabilirsiniz. Mobil uygulama için C# veya C++. Robotik için de Arduino yeterlidir şu an.

Bir arkadaşım. Direk özel lisede Arduino gören bir arkadaşı. Arduino başlama. Raspery Pi daha iyi olur demişti.

Peki JS Framework'leri. Node.js, React'ya da next.js?
NodeJS'nin veritabanı için modülü vardı sanırım. Ancak dediğim gibi tamamen JS siteleri çok mantıklı görmüyorum, kaynak gösterden bakınca site hakkında hiçbir şey gözükmüyor, arama motorları da öyle görüyorlar siteyi. Ayrıca çok optimize etmek lazım, yoksa inanılmaz yavaş sitelerdir. Bu konuda Flarum çok iyi bir örnek fakat arkaplanda PHP kullanıyor o bile.

Node.js'nin veri tabanı için modülü vardı sanırım. Ancak dediğim gibi tamamen JS siteleri çok mantıklı görmüyorum, kaynak gösterden bakınca site hakkında hiçbir şey gözükmüyor, arama motorları da öyle görüyorlar siteyi. Ayrıca çok optimize etmek lazım, yoksa inanılmaz yavaş sitelerdir. Bu konuda Flarum çok iyi bir örnek fakat arka planda PHP kullanıyor o bile.

Yani web sitesi yapacaksan muhakkak o PHP'yi öğreneceksin arkadaş diyorsun. Doğru mu hocam?

Yani web sitesi yapacaksan muhakkak o PHP'yi öğreneceksin arkadaş diyorsun. Doğru mu hocam?
Ya PHP, yada Python ikisinden biri mutlaka gerekli. Ancak karmaşık bir yazılım yapmayacaksanız sadece JS site de götürür.

Benim tavsiyem, PHP + HTML/CSS + jQuery veya JS Framework'leri + tabii ki SQL.
Ve bu dillere bağlı Frameworkleri.

PHP için Symfony, Laravel vs.
HTML için Boostrap, Foundation vs.

Gibi.

Ya PHP, yada Python ikisinden biri mutlaka gerekli. Ancak karmaşık bir yazılım yapmayacaksanız sadece JS site de götürür.

Benim tavsiyem, PHP + HTML/CSS + jQuery veya JS Framework'leri + tabii ki SQL.
Ve bu dillere bağlı Frameworkleri.

PHP için Symfony, Laravel vs.
HTML için Boostrap, Foundation vs.

Gibi.
Amma şey varmış ya. Teşekkür ederim hocam :)

Yeni konular

Geri
Yukarı