Robotlar: Yeni bir cinsiyet mi yoksa yeni bir ırk mı?

Hangisi sizce?

Oy: 3 3,9%
  • Irk

Oy: 73 96,1%

• Oy verenlerin toplamı
    76
Şu an bile küçük bir çıkmazdayız, bir de bunları şu an yaşadığımızı düşünsene. Ortada fol yok yumurta yok şimdiden tartışma çıkarttırıyorlar :).
Bence bu konu yapay zekaların neden tehlikeli olduklarını ve neler doğurabileceklerinin küçük bir örneği. Bence robot yapılsın ama zeka vermesekte olur. :)

Hiçbiri değil. O zaman Siri'ye de bir kimlik vermeliyiz ya da bir bilgisayara da başka bir türmüş gibi davranmalıyız.

O zaman Siri'ye de bir kimlik vermeliyiz
Siri fiziksel bir form bulsa Sophia ile aynı sınıflandırmaya dahil olacak zaten:) O yüzden Sophia örneğinden devam ettim. Yoksa yelpaze çok büyüyor.

Siri fiziksel bir form bulsa Sophia ile aynı sınıflandırmaya dahil olacak zaten:) O yüzden Sophia örneğinden devam ettim. Yoksa yelpaze çok büyüyor.
Elimizle yaptıklarımız bir kimliğe sahip olamaz bence. En basitinden hiçbir canlılık özelliği göstermiyorlar(neredeyse).

En basitinden hiçbir canlılık özelliği göstermiyorlar
Güzel bir bakış açısı. Fakat ben daha çok gelecek için söylüyorum. Yani Sophia şu an konuşma yapabiliyor. Gün gelip kendi yolculuğunu yapıp kendi hayatına yön veren "New-Sophia" geldiği zaman için soruyorum aslında. Yoksa şu an hala biz onlara yön veriyoruz. Gün gelince yaptığı analiz ile kararını kendisi verecek.

Güzel bir bakış açısı. Fakat ben daha çok gelecek için söylüyorum. Yani Sophia şu an konuşma yapabiliyor. Gün gelip kendi yolculuğunu yapıp kendi hayatına yön veren "New-Sophia" geldiği zaman için soruyorum aslında. Yoksa şu an hala biz onlara yön veriyoruz. Gün gelince yaptığı analiz ile kararını kendisi verecek.
Ona o zaman karar verelim [emoji16]

Şimdi buna göre biz zekaya değil bedene mi kimlik vereceğiz? Önemli olan zekası değil mi?

Diyelim ki çok büyük ''yeri ya da her hangi bir şeyi'' işleten bir zeka var elimizde. Benim aklıma yörüngedeki uzay üsleri geliyor. Çoğu robottan daha büyük bir kapasitesi olacak ama bedeni olmadığı için kimlik çıkartmayacak mıyız? Eğer o üssü onun bedeni kabul edecek olursak, iPhone'ları da Siri'lerin bedenleri olmayacak mı? Ben mi yanlış anladım yine. :D

Şimdi buna göre biz zekaya değil bedene mi kimlik vereceğiz? Önemli olan zekası değil mi?
Hayır tabiki. Benim anlatmak istediğim, zeka ve bedenin buluştuğu robotlar. Yani mesela Siri düşünebiliyor fakat fiziksel hareket edemiyor. Sophia da aynı şekilde (Mimik veya gülümseme değil sadece tabiki). Atlas robotu hareket edebiliyor fakat düşünemiyor sadece fiziksel hareketi analiz edebiliyor.
Ben mi yanlış anladım yine. :D
Yanlış anlamak değil de ufak bir şekilde konunun ana temasından sapmak diyelim biz ona:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı