Rodajdaki motorda yüksek devirlerde kullanmak zararlı olur mu?

"PHANTOM"

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Motorum şu an rodajda. Motoru hiç kesiciye sokmadım o yüzden hangi viteste kaç gidiyor hiçbir bilgim yok. Motoru genelde düşük devirlerde kullanıyorum. Çoğu kişi ara sıra motoru yokla diyor yani deviri yüksek tut diyorlar yoksa motor sağır kalır diyorlar. Kullandığım motorun torku ve motor gücü diğer rakiplerine göre yüksek ama bu torku ve motor gücünü hiç hissedemiyorum nedense. Yoksa motoru yüksek devirlerde vites attırmadığım için mi yavaş geliyor anlayamadım. Ara sıra deviri yüksek tutsam mesela kesiciden hemen önce vites atsam çok zararı dokunur mu motora?

Motorum şu an rodajda. Motoru hiç kesiciye sokmadım o yüzden hangi viteste kaç gidiyor hiçbir bilgim yok. Motoru genelde düşük devirlerde kullanıyorum. Çoğu kişi ara sıra motoru yokla diyor yani deviri yüksek tut diyorlar yoksa motor sağır kalır diyorlar. Kullandığım motorun torku ve motor gücü diğer rakiplerine göre yüksek ama bu torku ve motor gücünü hiç hissedemiyorum nedense. Yoksa motoru yüksek devirlerde vites attırmadığım için mi yavaş geliyor anlayamadım. Ara sıra deviri yüksek tutsam mesela kesiciden hemen önce vites atsam çok zararı dokunur mu motora?

Motor marka modeli nedir ve kaç CC acaba motorunuz?
Kitapçıkta yazan ilk yağ değişim kaç km yazıyor?
Bence doğru rodaj hiç basmamak değil değişken devirlerde tabii kesiciye vs. sokmadan ciğerini sökmeden ilk yağ değişimine kadar kullanmaktır.
Çünkü gördüğüm birçok forum ve motor servisi fabrikada koyulan yağın sonra koyacağın yağdan biraz daha kalın olduğunu söylüyor. (Oluşabilecek metal parçalarını filan toplayabilmesi için galiba)
Uzun süre kullanmayı düşünüyor iseniz bence ilk yağ değişimine kadar değişken devirlerde ve en fazla kesiciye gireceği devirden 2-3 bin devir daha az devirlerde kullanmanız daha doğru olur.
Yine kendi motorlarımda'da yaptığım bir şey var, ilk yağ değişimimden sonra şöyle bir otobanda ciğerini söküyorum kısa süreliğine sonrasında artık normal sürüşüme dönüyorum.
Motorun bir Japonsa daha az dikkat edebilirsin diye düşünüyorum çünkü gerçekten çok dayanıklı motorları var.

Kitapçığın linkini atın buraya. Yardımcı olayım ben size Rodaj kısmıyla ilgili.

Kendi sitesindeki olan kitapçık ile verilen kitapçık aynı değil maalesef. Elimdeki kitapçıkda da hangi bölüm rodaj anlayamadım maalesef. Ekran görüntüsü atabilirim isterseniz.

Break-in ya da break in diye bir başlık olması lazım. Bi bakın isterseniz. Bulursanız atın ekran görüntüsünü. Yardımcı olurum.
20240523_195840.jpg

Geri
Yukarı