ROG STRIX 4090 üzerine sistem toplama

Sıvı soğutucu ASUS lc ile başlayan bir tane var onu düşünüyorum ben de hemen hemen aynı parçalarımız... Ekran kartını geri verme yahu millete bakarsan 10kya bile 4090 bulursun diyorlar bulsunlar 15tane alacağım :) anakart olarak ben ASUS ROG Maximus Z790 Hero düşünüyordum ama Intel uyumluymuş o yüzden Crosshair modelini düşündüm. PSU olarak ROG Thor 1200W 80 plat almayı düşünüyorum ve RAM henüz düşünmedim... SSD seninkiler SATA mı bilmiyorum ben de 2TB M.2 SSD almayı düşünüyorum Samsung. Yarın toplamaya başlayacağım şu seçimlerden önce halletmek istiyorum. Bir de bir güç kaynağı kullanmak isteyebilirsin voltaj düzenleme elektrik derdi vb...

Ekran kartını aldım zaten

Kasa için bir şey buldum magniumgear Neo qube 2 beyaz. Açık ve temiz bir görünüm ama hem 4090 ekran kartı hem de

ASUS ROG STRIX lc II 360 ARGB white Edition 360mm işlemci sıvı soğutucu içine sığar mı acaba bilgisi olan var mı?​

Bir de aklıma takılan şu soru var; şimdi Z790 Maximus Hero alamıyorum çünkü soketi 7950x3D ile uymuyor. Sırf bunun için Intel i9 13900K'ya geçmeli miyim? Yani ASUS ROG Maximus Z790 Hero + i9 13900K mı yoksa ASUS ROG ASUS ROG Crosshair X670e Hero + Ryzen 9 7950x3D'mi? Hangi ikili daha iyi?

Geldiğim noktada ne yapacağımı şaşırmış durumdayım... Kimi diyor ki Intel alma işlemci konusunda AMD yıkıp geçiyor... Kimi diyor ki uzun kullanım sürelerinde Intel daha dayanıklı ( mesela 1 ay boyunca hiç kapanmadan yayında olacak bir bilgisayar düşünün) diğer taraftan sıvı soğutmalara sıcak bakmayan akıtır diyen tipler var. Hala 7950x3D ve ROG Crosshair mi yoksa Extreme mi almalıyım kararsızım, öteki yandan ROG Maximus Hero Z790 ve Intel i9 13900K mı almalıyım bir türlü karar veremedim. Kullanma amacım belli, yayın ve uzun süreli(1ay boyunca hiç yayın kapanmadan mesela) kullanım... Yok bunu alma para israfı şunu yapma bu işini görür demek yerine bunun bundan fiyat farkı şudur ve atıyorum aralarında 10k fiyat farkı var ve + olarak sunabildiği tek şey 2 port fazlası diye açıklama yapılsa anlayacağım ama "para israfı boş ver bu işini görür" diye bir öneri şeklini kabul edemiyorum. Varsa derdimden anlayan mantıklı bir öneride bulunarak bunu çözebilirse sevinirim. Çünkü bu hafta toplamam lazım bilgisayarı.

Siz dediğimi dinlenilmiyorsunuz galiba. Croshair, Maximus vb. Anakartlar günlük kullanıcı için değil, ROG STRIX X670'den farkı yok slot vb. Olarak sadece OC için anakartlar. 7950x3D ile bu güzel gider. Fazlası gereksiz. Dediğiniz 4090'ı alarak da 15k kazık yediniz kabul etmiyorsunuz, LS720 bakın soğutma olarak.

Anakart güzel model, RAM'i aldıysanız uğraşmaya gerek yok güzel model 6000 MHz yapıp CL düşürürsünüz, SSD'nin fiyatı aşırı fahiş ve sürücü sorunu muhabbeti var, Fury regenade gibi bir model daha iyi olur.

Anakart güzel model, RAM'i aldıysanız uğraşmaya gerek yok güzel model 6000 MHz yapıp CL düşürürsünüz, SSD'nin fiyatı aşırı fahiş ve sürücü sorunu muhabbeti var, Fury regenade gibi bir model daha iyi olur.
990 SSD siparişlerimi iptal ettim, 4650k ya almıştım, söylediğiniz, gibi ısınma problemi varmış, uyarınız için teşekkür ederim, size özelden nasıl ulaşabilirim?

Bu ürünü 3, 5K aldım, 3 adet de dediğiniz gibi Kingston SSD için ayıracağım, sizce bu ürünü iptal etmeli miyim, kasa olarak 5000X tercihinizin nedenini öğrenebilir miyim? Ben normalde PSU yan tarafta olan bir kasa arıyordum, sizce yanlış mı düşünüyorum? Renegate için soğutuculu almama gerek var mı?

Son düzenleme:
Bu ürünü 3, 5K aldım, 3 adet de dediğiniz gibi Kingston SSD için ayıracağım, sizce bu ürünü iptal etmeli miyim, kasa olarak 5000X tercihinizin nedenini öğrenebilir miyim? Ben normalde PSU yan tarafta olan bir kasa arıyordum, sizce yanlış mı düşünüyorum? Renegate için soğutuculu almama gerek var mı?

GT502 fiyatına göre kötü, 5000X daha iyi bir kasa, atılan anakartta M.2 soğutma olmadı lazım.

kasa için magniumgear neo qube 2 beyaz düşünüyorum amazontrde var. merak ettiğim bir şey; ROG Crosshair X670E Hero m.2 ssd soğutucusu var mı? yoksa performansı çok etkiler mi? monitör olarak asus rog pg27aqdm düşünüyorum tepkime süresi çok hoşuma gitti ayrı olarak 2k ve 240hz yenileme hızı da hoş. oled olması pixel yanma muhabbetinden dolayı biraz korkutuyor ama göze aldığım bir risk.

GT502 fiyatına göre kötü, 5000X daha iyi bir kasa, atılan anakartta M.2 soğutma olmadı lazım.

Kaç adet soğutma var, 4 adet M.2 yuvasında da soğutma var mı?
Kasa olarak 2 adet model var galiba 5000X.
Kasa bakarken ilk neye göre bakmamız gerekiyor?

Kaç adet soğutma var, 4 adet M.2 yuvasında da soğutma var mı?
Kasa olarak 2 adet model var galiba 5000X.
Kasa bakarken ilk neye göre bakmamız gerekiyor?

Hepsinde var, soğutma, hava akışı ve mesh olması fan desteği önemli.

İşlemci performansı olarak Intel Core i9 13900K daha iyi bir seçenek olurdu çünkü AMD Ryzen 7950x3D beklenen performansı vermiyor. Bununla ilgili daha fazla bilgi olarak linustechtips'in de bir videosu var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemci performansı olarak Intel Core i9 13900K daha iyi bir seçenek olurdu çünkü AMD Ryzen 7950x3D beklenen performansı vermiyor. Bununla ilgili daha fazla bilgi olarak linustechtips'in de bir videosu var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Beklenen performans değil O, ilk çıktığında birkaç sürücü sorunu vardı düzeltildi, amaç oyunsa 7800x3D alınır zaten 7950x3D ise rakipsiz.

Geri
Yukarı