Çözüldü ROG STRIX B450-F sarı ışık DRAM hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ümit kadakal

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, herkese iyi forumlar,

Sistem özellikleri:
  • Anakart: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING II.
  • İşlemci: Ryzen 3 4300 ge.
  • SSD disk.
  • RAM: Trident Z Neo 3600MHz CL18

Arkadaşlar, sistemi kurdum, açtım. Windows falan kurdum. CS:GO girdim, bir el sonra BIOS Update yaptım falan. BIOS'tan RAM MHz'sini 3600'e çektim, bilgisayar normal kullanırken 2 saat sonra ekrana hani televizyonda sinyal olmaz da gri cızırtılar gelir ya, öyle bir şey geldi. Kapandı sonra. O gün bu gündür bilgisayarı açamıyorum. Ekrana görüntü gelmiyor. Açıyorum, anakart da kırmızı beyaz oluyor. En son sarı ışık yanıyor ve öyle kalıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.

Çözüm
Çözüldü. Arkadaşlar sorun monitörü dönüştürücü ile bağlıyordum başka monitörde denedim açıldı meğer dönüştürücü arızalanmış.
Sırasıyla aşağıdaki adımları takip edin:

1) Bilgisayarın güç kablosunu sökün.
2) BIOS pilini çıkarın ve yaklaşık 1 dakika kadar bekleyip geri takın.
3) Farklı bir bilgisayardan BIOS Flashback yapabilmek için USB belleği hazırlayın. (Aşağıya bağlantıyı bırakacağım.)
4) BIOS Flashback işlemini başlatın ve tamamlanmasını bekleyin.
5) Flashback işlemi bittikten sonra sistemi açın.
6) Memtest86 yazılımı ile bellekleri test edin.
7) Belleklerde bir sorun çıkmazsa seçtiğiniz XMP modunu değiştirin. (Hızı 3600MHz'e çektim derken XMP modunu açtığını varsayıyorum. Eğer manuel olarak hızı 3600MHz'e getirmeye kalktıysanız böyle bir şey yaşamanız doğal. XMP'yi aktif edin.)

Sorununuz bu adımları takip etmenize rağmen çözülmezse konuya etiketleyip destek isteyebilirsiniz.

BIOS Flashback:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sizin anakartınız için en güncel beta olmayan BIOS dosyası:

Memtest86 rehber:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

BIOS resetlediniz mi?
Evet
Sırasıyla aşağıdaki adımları takip edin:

1) Bilgisayarın güç kablosunu sökün.
2) BIOS pilini çıkarın ve yaklaşık 1 dakika kadar bekleyip geri takın.
3) Farklı bir bilgisayardan BIOS Flashback yapabilmek için USB belleği hazırlayın. (Aşağıya bağlantıyı bırakacağım.)
4) BIOS Flashback işlemini başlatın ve tamamlanmasını bekleyin.
5) Flashback işlemi bittikten sonra sistemi açın.
6) Memtest86 yazılımı ile bellekleri test edin.
7) Belleklerde bir sorun çıkmazsa seçtiğiniz XMP modunu değiştirin. (Hızı 3600MHz'e çektim derken XMP modunu açtığını varsayıyorum. Eğer manuel olarak hızı 3600MHz'e getirmeye kalktıysanız böyle bir şey yaşamanız doğal. XMP'yi aktif edin.)

Sorununuz bu adımları takip etmenize rağmen çözülmezse konuya etiketleyip destek isteyebilirsiniz.

BIOS Flashback:

Sizin anakartınız için en güncel beta olmayan BIOS dosyası:

Memtest86 rehber:

Hocam anakartta flashback özelliği yok

Evet

Hocam anakartta flashback özelliği yok
Biosu zaten güncellenmiştim.manuel olarak da çektim profile ile de cektim fakat işlemcim overclock uyumlu olmadığı için resetleyince donup kalıyordu şimdi hiç açılmıyor.
@ümit kadakal BIOS pilini çıkarıp bir süre sonra takmanız kafi o halde. (Bilgisayarın güç kablosunu sökmeyi unutmayın.) BIOS ayarlarınız sıfırlanacaktır. Görüntü gelmezse buradan destek isteyin.
Biosu sıfırladım bios pilinide çıkarttım hala aynı

@ümit kadakal Dediğimi yapın. Sonuç alamazsanız destek için yazarsınız. BIOS ayarlarını sıfırladıktan sonra X.M.P ayarı varsa aktif edin. (Profil olarak farklı profil varsa onu seçin.)

@ümit kadakal Clear CMOS yapmanız gerekiyor fakat uygun işlemci ile BIOS update'i yapmanız gerekebilir ardından işlemciyi kullanabilmek için.

@ümit kadakal Dediğimi yapın. Sonuç alamazsanız destek için yazarsınız. BIOS ayarlarını sıfırladıktan sonra X.M.P ayarı varsa aktif edin. (Profil olarak farklı profil varsa onu seçin.)

@ümit kadakal Clear CMOS yapmanız gerekiyor fakat uygun işlemci ile BIOS update'i yapmanız gerekebilir ardından işlemciyi kullanabilmek için.
Tornavida ile CMOS yaptım fişten çektim bekledim taktım acılırken pinlere basılı tuttum 10 saniye restart atıyor ve açılırken tekrar aynı
@ümit kadakal BIOS pilini söküp ne kadar süre beklediniz? 5 dakika kadar bekleyip takın ve emin olun. Eğer işe yaramıyorsa Clear CMOS yapmanız gerekir.
Clear CMOS tan kastın nedir

Yeni konular

Geri
Yukarı