Vengeance 2x16 DDR5 RAM üstüne ek RAM'de sarı ışık hatası

styx64

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

ASUS Citrix B650E-F ve Ryzen 7900'den oluşan yeni sistemime Corsair Vengeance 2x16 GB DDR5 ARGB CL30 RAM taktım. Hafta içi ASUS tarafından yayınlanan 1616 versiyonlu BIOS güncellemesini de yaptıktan sonra gayet sorunsuz şekilde çalışan sisteme ikinci bir 2x16 GB aynı seriden eklemek istediğimde sistem sarı ışık hatası vererek maalesef açılmadı. EXPO'yu kapatıp normal modda denesem de durum değişmedi. Tüm RAM'leri çıkarıp yeni RAM'leri tek tek takıp denediğimde sistemin sorunsuz şekilde açıldığını gördüm. Bu yeni RAM'lerde sorun olmadığını ispatladı. Hepsini çıkarıp eski RAM'leri tekrar 2-4 slotlarına takıp yeni 16 GB'ı 1 nolu slota taktığımda sistem biraz uzun süre alsa da bir şekilde açıldı ve Windows ekranı geldi. Sistemde toplam RAM 48 GB olarak göründü. Sistemi kapatıp son 16 GB'ı da kalan slota taktığımda yine sarı ışık yandı ve sistem açılmadı. EXPO profillerinden 1 ve 2'yi denedim, tamamen kapattım yine değişen bir şey olmadı. Voltaj değerleri normal görünüyor ve hız ayarlarını Auto modda bıraktım.

Tüm slotlar dolu olarak 64 GB'ı kullanmak istediğimde EXPO açıkken 6000MHz'e çıkılamadığını da biraz geç de olsa öğrenmiş oldum. Açıkçası bu saatten sonra bu hızlara çıkmaktansa RAM'in tamamını kullanmak tek hedefim. Paket açıldığı için ürünleri iade etme şansım da yok maalesef. Dördünü birden kullanmam için nasıl bir ayar yapmam gerekiyor acaba BIOS'ta? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• cpuz.jpg
    cpuz.jpg
    192,7 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı