ROG STRIX G15 Advantage R9-5900HX güç problemleri

Bütçe
24000

Muncusu

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Önceki konuda belirttiğim gibi bu laptopu aldığımı belirtmiştim ve Best Buy'dan daha önceki alanlar bu laptop için hiç iyi yorumlar yapmamıştı.

Genel olarak laptopun ihtimal sorunları sürekli kendi kendine kapanma tekrar başlatma, Wi-Fi kartı sorunları, BIOS'un GPU tanımaması, mavi ekran verme, kötü stok RAM ve SSD'si. Bu sürekli kapanma sorunu nedeni bilinmiyor. Ama BIOS'un GPU tanımaması ve mavi ekran olması yani genel olarak iGPU sorunu GPU'ya uygulamış oldukları sıvı metal macundan dolayı oluşan kısa devreyle GPU'yu öldürmesi olarak görünüyor. Kendini kapatma sebebinin de bu olduğu hakkında yorumlar var ama daha ağırlıklı güç tüketimi sorunu olduğu hakkında yorumlar daha mantıklı geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yukarıdaki sorunlara değinen konulardan onlarca mevcut Reddit'te. Wi-Fi RAM SSD sorunları kritik hatalar teşkil etmiyor çünkü yenileri takılarak bu sorunlardan kurtulma yolu var. Ama ölü iGPU ve kendi kendine kapanma tam bir muamma ve bu beni aşırı korkutuyor. Ölü iGPU laptopu hurdalığa kaldırtıyor yani o kadar para havaya uçuyor.(1600$) sıkıntı şu ki Türkiye'de ASUS uluslararası garantiyi kabul etmiyor. Ve benim Türkiye'de değişim iade gibi bir durumumda yok yani resmen Rus ruleti oynadım.

Beni bu konuda tek rahatlatan bu sorunun open box(açık kutular) alanlarda çok fazla olması ama bazı müşteriler stoktan almasına rağmen bu sorunlar çıkması. Ben açık kutu almadım o konuda umutluyum. Şimdi ASUS gibi bir firma böyle bir rezilliğe nasıl izin veriyor aklım almıyor ve size tavsiyem kesinlikle ASUS markalı sıvı metal macuna sahip hiçbir modelli laptop almayın Amerika'da birçok sorun mevcut forumlarda ve her geçen gün artıyor çünkü sıvı metal hareketli yani taşınabilir cihazlarda olmuyor ne kadar sağlam kapatılsa da sızma yapma ihtimali çok yüksek ve direkt GPU'yu öldürüyor ki bu risk CPU'da da aynı yani şimdi değilse de her zaman diken üstünde laptoplar. Ekstradan AMD GPU'ların üst kaplamasını kimyasal tepkimeden korezyon oluşturuyor.

Şimdi bilen bir arkadaş bu konuda ben ne yapmalıyım sıvı metal macunu normal macunla(Thermal Grizzly krynoaut) değiştireyim mi yani bu durumun riski nedir daha berbat etme ihtimal var mı? Ya da hiç dokunmayıp bu Rus ruletinde sağlam çıkma ihtimaline mi oynayayım? Siz olsanız ne yapardınız başka yöntemleriniz ne olurdu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bir arkadaş 16 bin TL'ye sizin bahsettiğiniz laptopu satıyor. Cihaz Amerika'dan alınmış. Sizce alınır mı?
Cihaz Türkiye'de 27 bin TL'ye satılıyor. Hatta ASUS Türkiye reklamı yayınlamış.
Cihazda hala sorun var mıdır sizce? ASUS global garantiye destek vermiyor demişsiniz. Peki cihazda bir sorun olsa ASUS usa yardım edemez mi?
Çünkü şu an 16 Bin'e alınabilecek en iyi cihaz. Ekran kartı 3080 ile yarışıyor.

Hocam bir arkadaş 16 bin TL'ye sizin bahsettiğiniz laptopu satıyor. Cihaz Amerika'dan alınmış. Sizce alınır mı?
Cihaz Türkiye'de 27 bin TL'ye satılıyor. Hatta ASUS Türkiye reklamı yayınlamış.
Cihazda hala sorun var mıdır sizce? ASUS global garantiye destek vermiyor demişsiniz. Peki cihazda bir sorun olsa ASUS usa yardım edemez mi?
Çünkü şu an 16 Bin'e alınabilecek en iyi cihaz. Ekran kartı 3080 ile yarışıyor.

16 bin TL'ye satan arkadaş ya dolandırıcıdır ya da size CPU yanmış laptop satacaktır 16 bin TL kimse bu laptopu vermez onda kesin bir katakulli vardır inanmayın. Bu laptop Amerika'dan alsan bile tam 16 bin ediyor zaten. Size tavsiyem iyi araştırın. Yeni üretimlerde problemi tamamen kaldırdılar ve hız aşırtma getirdiler bu çok iyi oldu. Eski üretimleri hala berbat.

16 bin TL'ye satan arkadaş ya dolandırıcıdır ya da size CPU yanmış laptop satacaktır 16 bin TL kimse bu laptopu vermez onda kesin bir katakulli vardır inanmayın. Bu laptop Amerika'dan alsan bile tam 16 bin ediyor zaten. Size tavsiyem iyi araştırın. Yeni üretimlerde problemi tamamen kaldırdılar ve hız aşırtma getirdiler bu çok iyi oldu. Eski üretimleri hala berbat.

Vallahi hocam hiç açılmamış diyor ama yeni veya eski olduğunu nasıl anlayacağım?
G513QY-212.SG15 ürün kodu bu.
Bahsettiğim 2 ilan;
ASUS - ROG STRIX G15 Advantage Edition 15.6" FHD Gaming laptop İlan No: 947764645
ASUS - ROG Strix G15 Advantage Edition 15.6" FHD Gaming Laptop - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 947764645

ASUS - ROG STRIX G15 Advantage Edition Kutulu Garantili İlan No: 952358730
ASUS - ROG Strix G15 Advantage Edition Kutulu Garantili - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 952358730
Hocam valla kullanmış biri olarak yardım etseniz siz yardım ederseniz. TR’de modeli bilen yok. :/
Vallahi hocam hiç açılmamış diyor ama yeni veya eski olduğunu nasıl anlayacağım?
G513QY-212.SG15 ürün kodu bu.
Bahsettiğim 2 ilan;
ASUS - ROG STRIX G15 Advantage Edition 15.6" FHD Gaming laptop İlan No: 947764645
ASUS - ROG Strix G15 Advantage Edition 15.6" FHD Gaming Laptop - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 947764645

ASUS - ROG STRIX G15 Advantage Edition Kutulu Garantili İlan No: 952358730
ASUS - ROG Strix G15 Advantage Edition Kutulu Garantili - İlan ve alışverişte ilk adres sahibinden.com'da - 952358730

Hocam valla kullanmış biri olarak yardım etseniz siz yardım ederseniz. TR’de modeli bilen yok. :/
2 model varmış eski modeli şu;
G513QY-212.SG15
Yenisi ise;
G513QY-HQ008TS
16 bine satan arkadaş eski modeli satıyormuş ama 18 isteyen arkadaşı bilmiyorum.

Son düzenleme:
G513qy-212.SG15 ürün kodu bu.
Bahsettiğim 2 ilan;
ASUS - ROG STRIX G15 Advantage Edition 15.6" FHD Gaming laptop ilan no: 947764645.

ASUS - ROG STRIX G15 Advantage Edition kutulu garantili ilan no: 952358730.

Hocam vallahi kullanmış biri olarak yardım etseniz siz yardım ederseniz. TR'de modeli bilen yok. :/

2 model varmış eski modeli şu;
G513qy-212.SG15
Yenisi ise;
G513QY-HQ008TS
16 bine satan arkadaş eski modeli satıyormuş ama 18 isteyen arkadaşı bilmiyorum.

Hocam vallahi yardımcı olayımda ben size özet olarak şöyle söyleyeyim bu siteden alacaksanız kazıklanmamak istiyorsanız param güvende ya da direkt gidip elden alacaksınız. Ama ben bu laptopların %100 problemli olduğunu düşünüyorum piyasası 25000 ve üstü olan bir laptopu o fiyata kimse satmaz heleki ilk parttan eski modelse zaten neredeyse hepsinde muhakkak bir sıkıntı var benimki Kernel Power 41(63) veriyor ve sebebini ne ASUS ne Windows söyleyebildi. Garantide yok ondan dolayı çok sıkıntı. Bence ucuz etin yahnisini yemeyin daha sağlan Lenovo Legion var bence ona yönelin bu Advantage serisi sıkıntılı.

Hocam vallahi yardımcı olayımda ben size özet olarak şöyle söyleyeyim bu siteden alacaksanız kazıklanmamak istiyorsanız param güvende ya da direkt gidip elden alacaksınız. Ama ben bu laptopların %100 problemli olduğunu düşünüyorum piyasası 25000 ve üstü olan bir laptopu o fiyata kimse satmaz heleki ilk parttan eski modelse zaten neredeyse hepsinde muhakkak bir sıkıntı var benimki Kernel Power 41(63) veriyor ve sebebini ne ASUS ne Windows söyleyebildi. Garantide yok ondan dolayı çok sıkıntı. Bence ucuz etin yahnisini yemeyin daha sağlan Lenovo Legion var bence ona yönelin bu Advantage serisi sıkıntılı.

Ne yaptınız laptopu hocam?
Ne kadarda bir o hatayı alıyorsunuz hocam? Alınca laptop kapanıp birdaha açılmıyor mu yoksa hemen geri açılıyor mu?
Ve almayı düşündüğüm bir başka Legion 5 laptopta dün 1299 pound ilken bugün 1399 pound olmuş. Yani dün 15, 300₺ iken bugün 16, 500₺ :/.

Son düzenleme:
Ne yaptınız laptopu hocam?
Ne kadar da bir o hatayı alıyorsunuz hocam? Alınca laptop kapanıp bir daha açılmıyor mu yoksa hemen geri açılıyor mu?
Ve almayı düşündüğüm bir başka Legion 5 laptopta dün 1299 pound ilken bugün 1399 pound olmuş. Yani dün 15, 300₺ iken bugün 16, 500₺ :/.

Laptop duruyor çözümsüz. Bilgisayar geldi geleli 8 defa oldu. Belirli bir sıklığı yok tamamen rastgele oluyor aniden kapanıp tekrar başlıyor laptop. İleride bu sürekli olacak diye okudum internette ve ASUS buna çözüm söyleyemedi ne yapacağımı bende bilmiyorum. Bence beklemeden Lenovo'yu alın. İnanın eski laptopum bundan iyiydi hiç yoktan performansı yoktu ama hiçbir arızasıda yoktu.

Laptop duruyor çözümsüz. Bilgisayar geldi geleli 8 defa oldu. Belirli bir sıklığı yok tamamen rastgele oluyor aniden kapanıp tekrar başlıyor laptop. İleride bu sürekli olacak diye okudum internette ve ASUS buna çözüm söyleyemedi ne yapacağımı bende bilmiyorum. Bence beklemeden Lenovo'yu alın. İnanın eski laptopum bundan iyiydi hiç yoktan performansı yoktu ama hiçbir arızasıda yoktu.
Asus Türkiye’nin cevabı;

Dosya Ekleri

• ACF0F6A9-9657-47F5-B9B3-165B6F0DF365.jpeg
    ACF0F6A9-9657-47F5-B9B3-165B6F0DF365.jpeg
    108,3 KB · Görüntüleme: 103
Hocam size tavsiyem USA Asus ile iletişime geçin. Konu ile ilgili cihaz değişimi vb. bir şekilde yardımcı olacaklarını söylerler ise; cihazı güzelce paketleyip(Daha büyük bir kutu satın alıp içine hava balonu olan poşetlerden koyarak) UPS ile paraya kıyıp gönderin. 1600 dolarlık cihazı çöpe atacak haliniz yoktur heralde :) Asus değişim veya onarım işlemlerini yaptıktan sonra, Amerika'dan sipariş alımına yardımcı olan siteler var. Onların adreslerine gönderimi yapar(Örneğin adamlar NY'da sadece bu işle uğraşıyor) Siz de onlara kargo ve hizmet ücretlerini ödeyip cihazı TR'ye kendi adresinize yollatırsınız. Tahminimce bu sürecin maddi toplamı 250 dolar kadar tutar. Ancak cihazı çöpe atmaktan iyidir diye düşünüyorum. Süreçle ilgili ek bir sorunuz olursa yardımcı olurum. Yıllar önce Beats için yapmıştım benzeri bir durumu.

Hocam size tavsiyem usa ASUS ile iletişime geçin. Konu ile ilgili cihaz değişimi vb. bir şekilde yardımcı olacaklarını söylerler ise; cihazı güzelce paketleyip(daha büyük bir kutu satın alıp içine hava balonu olan poşetlerden koyarak) UPS ile paraya kıyıp gönderin. 1600 dolarlık cihazı çöpe atacak haliniz yoktur herhalde :) ASUS değişim veya onarım işlemlerini yaptıktan sonra, Amerika'dan sipariş alımına yardımcı olan siteler var. Onların adreslerine gönderimi yapar(örneğin adamlar Ny'da sadece bu işle uğraşıyor) siz de onlara kargo ve hizmet ücretlerini ödeyip cihazı TR'ye kendi adresinize yollatırsınız. Tahminimce bu sürecin maddi toplamı 250 dolar kadar tutar. Ancak cihazı çöpe atmaktan iyidir diye düşünüyorum. Süreçle ilgili ek bir sorunuz olursa yardımcı olurum. Yıllar önce Beats için yapmıştım benzeri bir durumu.

Bunu usa ASUS söyledi yapmayı düşündüğüm durumlar arasında. Bana PSU ve adaptör değişimi yapmamı önerdiler onu deneyeceğim bakalım düzelecek mi bir de UPS'le besleyeceğim.
ASUS Türkiye'nin cevabı;

Usa ASUS ile iletişime geçtim onlardan bilgi alıyorum teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı