ASUS ROG STRIX G15 laptop önerisi

Bütçe
25000

HacıKedi

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarda aradığım özellikleri başka bir konuda belirtmiştim, hatırlatayım.

Şu an kullandığım dizüstü bilgisayarımın artık çok yavaşlaması ve yetersiz gelmesiyle yeni bir laptop ihtiyacı oluştu.

Alacağım bilgisayar ileri senelerdeki öğrencilik hayatım açısından benim için önem arz ettiğinden klasik ofis işleri için de kullanılacak diyebiliriz bu sebeple olabildiğince taşınabilir olması gerekli. Yani ergonomik yapıda. Taşınabilirlik benim için büyük önem arz ediyor. Bir kütüphaneden aşırı sesli ve devasa bir laptopla dolaşmak istemezdim açıkçası. Hafif, ufak bu tarz ortamlarda rahatsız etmeyecek bir şeyler arıyorum. Ekran olarak 15.6" yeterli olur. Aslında daha ufak olmasını isterdim fakat bir diğer kullanım amacımda yeri geldiğinde ortalama bir ekran boyutunda akıcı olarak oyun oynayabilmek. En basiti GTA 5'te ideal grafiklerde kafa dağıtmalı akıcı bir şekilde araba sürmek gibi amaçla da kullanabileceğim bir bilgisayar istiyorum veya Valorant'ta 140 FPS akıcı bir şekilde oynamak gibi örneklendirebilirim. Yani Hz olarak 144 tercihimdir. Depolama olarak 512 GB SSD işimi görür. RAM kısmında 16 GB yeterli olur. Ayrıca başlangıç seviyesinde yazılım öğrenme çabam var bunun içinde elverişli olması gerekir. Şimdilik bu kadar.

kendimde yaptığım araştırmalar sonucu ASUS ROG STRIX G15 dikkatimi çekti. TUF ve ROG arasında kalmıştım ama ROG performansı daha üst seviye olduğunu söyleyenler vardı. Bu konu hakkında ne dersiniz? Fikirlerinize açığım. ASUS'un bahsettiğim modelinde çok fazla kombinasyon var, açıkçası kafamı karıştırdı. Bu türevlerin daha uygun fiyatlı olanlarında Ryzen 7 6800H model işlemci kullanılmış. Bu işlemci nasıldır? Isınıyor diyorlar. Hiç AMD kullanmamış birisi olarak Intel'e daha sıcak bakıyorum ama değerlendirebilirim tabii ki. ASUS TUF serisi ve benzeri türlerden rekabet edebilecek cihazların önerilerini de bekliyorum.

G15 bulduğum kombinasyonlar;

Hangileri daha mantıklı?
Bütçe; "esnek" 20-25k

Son düzenleme:
Ryzen ısı olarak Intel'den daha sıcak olabiliyor fakat 1 2 derece pek etkilemiyor belirtiginiz islemci fayet ust duzey ve yeterli bir islemcidir 4 5 yil rahat goturur.

Teşekkürler, bu hoş fakat bütçeyi biraz aşıyor bunun 4050 ekran kartlı olan modeli var mı? Bir de 8 GB RAM vardı bazılarında, yetersiz kalıyor. 16 GB RAM ve 4050 ekran kartlı modelini paylaşabilir misiniz?

Bilgisayarda aradığım özellikleri başka bir konuda belirtmiştim, hatırlatayım.

kendimde yaptığım araştırmalar sonucu ASUS ROG STRIX G15 dikkatimi çekti. TUF ve ROG arasında kalmıştım ama ROG performansı daha üst seviye olduğunu söyleyenler vardı. Bu konu hakkında ne dersiniz? Fikirlerinize açığım. ASUS'un bahsettiğim modelinde çok fazla kombinasyon var, açıkçası kafamı karıştırdı. Bu türevlerin daha uygun fiyatlı olanlarında Ryzen 7 6800H model işlemci kullanılmış. Bu işlemci nasıldır? Isınıyor diyorlar. Hiç AMD kullanmamış birisi olarak Intel'e daha sıcak bakıyorum ama değerlendirebilirim tabii ki. ASUS TUF serisi ve benzeri türlerden rekabet edebilecek cihazların önerilerini de bekliyorum.

G15 bulduğum kombinasyonlar;

Hangileri daha mantıklı?
Bütçe; "esnek" 20-25k

Sırf ROG diye 3050 ekran kartlı almayın.

Biraz eski olsa da herkes bu sosyal konusunda TUF'u kronik sorunlarından dolayı gömmüş, ısınma sorunları var olduğundan bahsetmişler. ROG'dan aşağı düşmeye değer mi? Sanırım ROG seri olarak TUF'dan yüksekte.
Eski kasa muhtemelen yeni kasasında sorun yok. Ve dediğim gibi sırf yüksek diye 3050 kartlı almayın. Kart bir zaman sonra hiç bir oyunu kaldırmayınca bilgisayarın tek başına olan kasası sizi kurtaracak mı?

Eski kasa muhtemelen yeni kasasında sorun yok. Ve dediğim gibi sırf yüksek diye 3050 kartlı almayın. Kart bir zaman sonra hiçbir oyunu kaldırmayınca bilgisayarın tek başına olan kasası sizi kurtaracak mı?

Mantıklı geliyor, evet. Sizin bu fiyat bandında ASUS'dan öneriniz var mı ihtiyaçlarımı karşılayabilecek seviyede? Ayrıca sanırım Casper Excalibur G870 kullanıyorsunuz, siz Excalibur'dan memnun musunuz? O taraftan da önerinize açığım. Teşekkürler.

Geri
Yukarı