ROG STRIX G15 laptop oyunlarda GPU'yu kullanmıyor

bangmsti

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. RTX 3050'li bir laptopa sahibim. Bu bilgisayarla Dying Light 1 ve Dying Light 2 oynamayı denedim fakat çok kasıyordu. YouTube'dan kendi laptopumun eşdeğerindeki bir bilgisayarla bir gameplay izlemeye karar verdim ve Gameplay'deki FPS 120 iken benim aldığım FPS yalnızca 50'ydi. Daha sonra GPU kullanımının farklı olduğunu fark ettim ve karşılaştırmaya başladım. Adamın GPU kullanımı %95-%100 iken benim GPU kullanımı %40'larda geziyordu. Bu durumu çözmek için çeşitli yollara başvurdum fakat bir çözüme ulaşamadım. Eğer bir çözümünüz ya da fikriniz varsa yardımcı olabilir misiniz, şimdiden teşekkür ederim.

Laptop sistemim:

Tek farkı benimkinin 512 GB SSD'ye sahip olması.

Ayarlardan güç seçeneklerinden performansı seçin, eğer işe yaramıyorsa overclock yapıp en azından 60FPS'e çıkarabilirsiniz.

Hocam overclock Laptop'lara zarar vermez mi ya da ömrünü kısaltmaz mı? Ayrıca oyunlar için bilgisayarın fazla GPU kullanması gerekmez mi? Bende niye böyle düşük? 2022'de yaptığım bir test sonucu ile şu an yaptığım test sonucunda GPU'nun neredeyse aynı olduğunu gördüm.

Ayrıca oyunun ana menüsündeyken GPU kullanımı %100 görürken, oyun içindeki GPU kullanımı %40'a kadar düşüyor ve bir daha artmıyor.

Geri
Yukarı