ROG STRIX G17 oyun oynarken CPU 98 derece oluyor

Evet arkadaşlar cihaz yaklaşık 35 gün sonra garantiden geldi. Raporda genel ve termal bakım yapılarak ısınma sorununun giderildiği yazıyor ancak durum bu :D Desteğe yazdım bekliyorum şu an.
Ne güzel gidermişler boşta hiç sıcaklığı yok maşallah 😀 CPU ya kesin normal macun sürmüşlerdir normalde CPU da sıvı metal macun var. Araştırmama göre de sıvı metal macun kolay kolay bakım gerektirecek bir macun değil. GPU da olmadığı için 1-2 senede yenilenmesi gerekebilir ama CPU için yüksek olasılıkla bir şey olmaması gerek. Büyük ihtimal soğutma bloğunda veya anakart üzerinde bir sorun var. ASUS türkiye yetkili servisine SMS Infocomm bakıyor ve gerçekten rezaletler. Umarım kısa zamanda çözerler.

Ne güzel gidermişler boşta hiç sıcaklığı yok maşallah 😀 CPU ya kesin normal macun sürmüşlerdir normalde CPU da sıvı metal macun var. Araştırmama göre de sıvı metal macun kolay kolay bakım gerektirecek bir macun değil. GPU da olmadığı için 1-2 senede yenilenmesi gerekebilir ama CPU için yüksek olasılıkla bir şey olmaması gerek. Büyük ihtimal soğutma bloğunda veya anakart üzerinde bir sorun var. ASUS türkiye yetkili servisine SMS Infocomm bakıyor ve gerçekten rezaletler. Umarım kısa zamanda çözerler.
Boşta değil hocam arkada oyun var ama oyun farketmeksizin 96 dereceye yapışıyor.

Boşta değil hocam arkada oyun var ama oyun farketmeksizin 96 dereceye yapışıyor.
Anladım hocam, zaten işlemci frekansından belli sorun olduğu. Bende 90-93 aralarında gezdiği nadir durumlar oluyor bazı oyunlarda o zamanda bile işlemci frekansı 4.2-4.7 arasında gidip geliyor sizde 3.9 iken bile 96.

Asus'tan aradılar ve 96 derecenin normal olduğunu söylediler. 105'e kadar bir sıkıntı olmazmış. Forumlarda biraz gezindim ve çoğu kullanıcılar R9 5900HX'de 95+ derecelerde kullanıyormuş ve bir sıkıntı olmadığını söylemişler. İçim az da olsa rahatladı ama undervolt yapacağım gibi.

İşlemcinin hele ki laptop işlemcilerinin 90+ da çalışması normal bir şey bunu niyeyse çoğu kişi bilmiyor. Kritik bir sıcaklık olsa zaten sistem kendini kapatır.

İşlemcinin hele ki laptop işlemcilerinin 90+ da çalışması normal bir şey bunu niyeyse çoğu kişi bilmiyor. Kritik bir sıcaklık olsa zaten sistem kendini kapatır.
Yok dediğiniz doğru ama bende de aynı laptop var sadece ekran kartı farklı bende arkadaşın derecelerine çıkmıyor hiç ondan dolayı gariplik var gibi gözüktü. CPU da sıvı metal olduğu içinde 1 senede etkisini kaybetmez o yüzden garip gelmişti.

Asus'tan aradılar ve 96 derecenin normal olduğunu söylediler. 105'e kadar bir sıkıntı olmazmış. Forumlarda biraz gezindim ve çoğu kullanıcılar R9 5900HX'de 95+ derecelerde kullanıyormuş ve bir sıkıntı olmadığını söylemişler. İçim az da olsa rahatladı ama undervolt yapacağım gibi.
Hocam yetkili servise sorma şansınız varsa CPU ya normal macun mu sürmüşler yoksa sıvı metal mi sorabilirsen sorsanıza. SMS Infocomm hakkında çoğunlukla iyi yorum yok belki de normal macun sürmüşlerdir.

Yok dediğiniz doğru ama bende de aynı laptop var sadece ekran kartı farklı bende arkadaşın derecelerine çıkmıyor hiç ondan dolayı gariplik var gibi gözüktü. CPU da sıvı metal olduğu içinde 1 senede etkisini kaybetmez o yüzden garip gelmişti.

Hocam yetkili servise sorma şansınız varsa CPU'ya normal macun mu sürmüşler yoksa sıvı metal mi sorabilirsen sorsanıza. SMS Infocomm hakkında çoğunlukla iyi yorum yok belki de normal macun sürmüşlerdir.

Hocam doğrudur ama bende mesela stok olarak sıvı metal sürülmesini garip buldum. CPU die üzerine sıvı metal sürmek zamanla aşındırıyor ve bayağı sıkıntılı oluyor. ROG STRIX üst düzey bir laptop diye sürmüş olabilirler de garip buldum açıkçası soğutma çözümü olarak kötü bir çözüm. Normal macun da yeterli olması lazım.

Curve optimiser 5900HX'te çalışmakta. Voltaj düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Hocam yetkili servise sorma şansınız varsa CPU ya normal macun mu sürmüşler yoksa sıvı metal mi sorabilirsen sorsanıza. SMS Infocomm hakkında çoğunlukla iyi yorum yok belki de normal macun sürmüşlerdir.
Sordum hocam. Cihazda ne varsa onu kullanırlar denildi.

Sordum hocam. Cihazda ne varsa onu kullanırlar denildi.

Hocam yalan söylüyorlar. Servise yollayan bir kişi cihazın stock halde sıvı metal kullandığını ve sıvı metal ile yine değiştirmelerini rica etmiş ve bunun için 200 lira + sürülecek sıvı metal macunun gönderilmesini talep etmiş servis. Sonrasında laptop geldiğinde ekran kartı problem yaratmış muhtemelen özensiz sürdüler. Sonrasında bir daha servise yolluyor adamlar sıvı metal olan laptopun soğutucu bloğunu bildiğiniz kaldırmış ve geri takmış. Vatandaş laptopu açtığında sıkıntı oluyor ve kasayı açıyor sıvı metali anakart üzerinde görüyor ve tekrar servise yolluyor. Sonuç 15 bin TL anakart masrafı istiyorlar tüketici hatası olarak.

Kendi laptopumu da yollamak istiyordum sürülen macunun kalitesini öğrenmek için konu arıyordum sayenizde 35 gün tasarruf ettim. 1 yıl daha garantisi olan cihazımı böyle saçma bir servise verip perişan mı olmalıyım sizce yoksa garantiyi hiçe sayıp kendi tanıdığım bir laptop tamircisine mi götürmeliyim? Okuyan arkadaşlar fikirlerini belirtirse sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı