ROG STRIX XG27AQ mu MSI Optix MAG274QRF-QD mu?

4-5 gündür 2-3 konu açtım bu konuda, tek cevap alabildiğim konum bu oldu ve onda da 2 kişi yardım etmeye çalıştınız. Reddit'te bile konu açtım. Orada da cevap yoktu onca görüntülenmeninm üstüne. Ben insanlara yardım etmeyi severim böyle durumlarda. Aynı sıkıntıyı yaşayan olursa zaten seve seve destek olurum.

Şimdi herkes bilmez monitör sektörünü. Bir de kaliteli monitörler olunca bilgi daralıyor elbette. ASUS ROG uzun zamandır üretiliyor. Aile familyası geniş. MSI bazı konularda üstün. Fakat hep öyleydi zaten. sRGB değeri kağıt üzerinde hep yüksek tutuyor. Bir ara panel kalitesi çok tartışıldı ölü piksel yüzünden. Hala düşük bütçe monitörlerinde bu durum mevcut.
Bu yüzden iyi seçim olmuş senin ki. Zaten geçmişte aynı familyadan ürün kullanmışsın.

Şimdi herkes bilmez monitör sektörünü. Bir de kaliteli monitörler olunca bilgi daralıyor elbette. ASUS ROG uzun zamandır üretiliyor. Aile familyası geniş. MSI bazı konularda üstün. Fakat hep öyleydi zaten. sRGB değeri kağıt üzerinde hep yüksek tutuyor. Bir ara panel kalitesi çok tartışıldı ölü piksel yüzünden. Hala düşük bütçe monitörlerinde bu durum mevcut.
Bu yüzden iyi seçim olmuş senin ki. Zaten geçmişte aynı familyadan ürün kullanmışsın.
Resimlerine bile baktığımda, monitörlerin fiziksel kalitesi arasında baya fark gözüküyor. MSI bu monitöründe daha çok özelliğe yüklenmiş ve kasayı F/P tutmuş. Bu fiyatta olmasının sebebi de oymuş anladığım kadarıyla. Kasayı düzgün yapsa rahat 13-14K tutacakmış gibi gözüküyor. Ama dediğiniz gibi söylemleriniz içimi rahatlattı diğer arkadaş gibi. Monitör sektörünü ben hiç bilmiyorum. O yüzden çok araştırdım, aynı segment ürünler ve hangisini alırsam alayım pişman olmayacağımı düşünsemde.

Bir de dostum bu Ufo testini nasıl yapmalıyız ? 960 Pixelde mi bırakmalıyız yoksa kendi monitör çözünürlüğümüzdeki pixel sayısına mı almalıyız ? Ghosting göremedim, akıcılıkta da sorun gözükmüyor sadece bir hata atlama tespit ediyor sanırım.
PERFORMANCE WARNING:
Potential browser stutter occured (1) bu uyarıyı verdi çünkü.
Edit : Arkada bir şeylerin açık olmaması lazımmış sanırım şimdi sadece UFO test açık denediğimde sorun çıkmadı.

Son düzenleme:
Bir de dostum bu Ufo testini nasıl yapmalıyız? 960 Pixelde mi bırakmalıyız yoksa kendi monitör çözünürlüğümüzdeki pixel sayısına mı almalıyız? Ghosting göremedim, akıcılıkta da sorun gözükmüyor sadece bir hata atlama tespit ediyor sanırım.
PERFORMANCE WARNING:
Potential browser stutter occured (1) bu uyarıyı verdi çünkü.

Hızlı ve yavaş olarak testi her seçenekte yap. Ben öyle yaptım. FPS oyunlarda ve AAA oyunlarında ki geçişi yansıtıyor sana test. Her seçenekte yüksek Hz'de ghosting oluşmaması görüntünün netliğini ortaya koyar.
Uyarı gelirsek arkada kullandığın program etkilemiş. Çözüldü: "Ghosting test potiential browser stutter occured (1)" nedir?

Hızlı ve yavaş olarak testi her seçenekte yap. Ben öyle yaptım. FPS oyunlarda ve AAA oyunlarında ki geçişi yansıtıyor sana test. Her seçenekte yüksek Hz'de ghosting oluşmaması görüntünün netliğini ortaya koyar.
Uyarı gelirsek arkada kullandığın program etkilemiş. Çözüldü: "Ghosting test potiential browser stutter occured (1)" nedir?
Aynen direk bu konuyu gördüm bende. Monitörde şuan ne ölü pixel ne de ghosting'e rastladım. Gayet akıcı yansıttı.

Bu bütçelerde zor o tip sorunlara denk gelmen.
Ha yeni monitör değil ya şuan kullandığım eski monitörümden :D Yenisi muhtemelen yarın gelir. Bundan ekran geç açılıyor 6-7dk ısınması gerekiyor sonra tam görüntü geliyor, o sorun beni baya yordu. Garantiye panel değiştirtip satacağım bunu. Şuan farkettim benim monitör QD teknolojisine de sahipmiş :D Ama geç açılma sorunu kronik maalesef alalı daha 14-15 ay oldu 4-5 aydır bu durumda.

Ha yeni monitör değil ya şu an kullandığım eski monitörümden :D Yenisi muhtemelen yarın gelir. Bundan ekran geç açılıyor 6-7dk ısınması gerekiyor sonra tam görüntü geliyor, o sorun beni bayağı yordu. Garantiye panel değiştirtip satacağım bunu. Şu an fark ettim benim monitör QD teknolojisine de sahipmiş :D Ama geç açılma sorunu kronik maalesef alalı daha 14-15 ay oldu 4-5 aydır bu durumda.

Leş bir monitör kullanıyorsun affedersin. 😅
Tüplü televizyon teknolojisi gibi ürettikleri için ısınmadan açılmaması normal. Dua et açılıyor. 😅
Umarım iyi fiyata satarsın. Alıcısını Allah kurtarsın.

Leş bir monitör kullanıyorsun affedersin. 😅
Tüplü televizyon teknolojisi gibi ürettikleri için ısınmadan açılmaması normal. Dua et açılıyor. 😅
Umarım iyi fiyata satarsın. Alıcısını Allah kurtarsın.
Gerçekten leş miymiş ya. Görüntü kalitesi felan baya iyi, ghostingte göremedim. Renkleri canlı diye düşünüyorum ama samsung'un genel olarak kasaları ve ergonomisi zaten berbat. Vesa destekli yazıyor, NB stand aldım 2 ay önce takmaya çalıştım arkasındaki lanet girişi yüzünden takamadım ve iade ettim.. Satarım diye düşünüyorum ya.

Gerçekten leş miymiş ya. Görüntü kalitesi falan bayağı iyi, ghostingte göremedim. Renkleri canlı diye düşünüyorum ama Samsung'un genel olarak kasaları ve ergonomisi zaten berbat. VESA destekli yazıyor, NB stant aldım 2 ay önce takmaya çalıştım arkasındaki lanet girişi yüzünden takamadım ve iade ettim. Satarım diye düşünüyorum ya.

TV sektörüne lafım yok fakat monitör sektöründe hiç bulaşmam kendilerine. Forumda da hiç önermişliğim yoktur. Sen alıştığın için normal gözüküyor.
İkinci elden satarsın. İhtiyacı olan biri bulursun elbet. Herkes sıfır alamıyor.

TV sektörüne lafım yok fakat monitör sektöründe hiç bulaşmam kendilerine. Forumda da hiç önermişliğim yoktur. Sen alıştığın için normal gözüküyor.
İkinci elden satarsın. İhtiyacı olan biri bulursun elbet. Herkes sıfır alamıyor.
İyi fiyata da satabileceğimi düşünüyorum açıkçası dediğim gibi görüntü kalitesi bana çok iyi gözüküyor. Bakalım yeni monitör gelince göreceğiz iyi miymiş kötü müymüş :D Zaten deminde bir konuya yazdım 1 saat önce Samsung almayın aldırtmayın diye. G5 bile Amazon'da 5000 civarlarına düşüyor ama onu bile önermiyolar yabancı forumlarda. G7 harici anlamsız diyorlar, kaldı ki G7'i de standından ve arkasının kabalığından dolayı tercih etmezdim.

Geri
Yukarı